F

Finansują specjalistyczny sprzęt, dostarczają akcesoria ochronne, organizują akcje społeczne mające na celu niesienie pomocy w dobie epidemii. To tylko kropla w morzu wsparcia, które płynie w tym trudnym okresie od pomorskich przedsiębiorców. Pomimo kryzysu gospodarczego firmy oraz instytucje z regionu otwierają swoje serca na pomoc dla innych.

Inicjatywa i współpraca to podstawa

Niecenione wsparcie płynie od Loży Gdańskiej Business Centre Club. Organizacja aktywnie uczestniczy we wspieraniu pomorskiej służby zdrowia w trudnej sytuacji braku wystarczającego wyposażenia w sprzęt oraz środki ochrony osobistej. Działania podejmowane są w ramach zorganizowanej z inicjatywy Loży Gdańskiej BCC akcji pomocowej dla pomorskich szpitali, w wyniku której – dzięki ścisłej współpracy LG BCC z Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz zaangażowaniu firm członkowskich Loży Gdańskiej BCC – do tej pory udało się zrealizować zakup najpotrzebniejszego sprzętu medycznego. Inicjatywa zaangażowała lokalnych przedsiębiorców, którzy niosą wsparcie na wielu frontach. W pomoc włączyło się 20 podmiotów, dzięki którym zostały zakupione trzy respiratory nowej generacji, trzy kardiomonitory oraz 100 tysięcy maseczek chirurgicznych.

Jednym z pierwszych pomorskich przedsiębiorstw, które zaangażowało się w walkę z epidemią oraz wsparcie placówek medycznych była bytowska firma Drutex. Jej założyciel oraz prezes – Leszek Gierszewski zainicjował akcję pt. „Jesteśmy Razem. Pomagamy”. Akcja ma na celu koordynacje działań w walce z epidemią COVID19. Bytowska spółka dała jasny sygnał do działania przekazując milion złotych na rzecz szpitali. Poza wsparciem finansowym cenną inicjatywą jest również aktywne zrzeszanie pomorskich przedsiębiorstw oraz mobilizowanie ich do podjęcia kroków niosących pomoc w tym trudnym okresie.

Leszek Gierszewski,
Prezes Zarządu Drutex S.A.

Społeczna odpowiedzialność biznesu to nie pusty slogan. W naszym przypadku oznacza konkretne działanie. Zostaliśmy skonfrontowani z jednym z największych kryzysów w historii, już nie tylko w wymiarze produkcyjnym, inwestycyjnym czy finansowym. To kryzys związany z ograniczeniem ludzkiej mobilności, którego dotychczas nie znaliśmy. Walczymy z wrogiem, którego nie widzimy i nie znamy. Nie jesteśmy w stanie wobec tego ocenić jak długo niepewność co do przyszłości potrwa i jakie dokładnie skutki wywoła. Tym bardziej więc ważna jest dziś solidarność, biznesowa jedność i działanie ponad podziałami.

 

Wspólne siły trójmiejskich portów

Duży wkład we wsparcie placówek medycznych mają także trójmiejskie porty. Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem. Rozpoczęta przez Port Gdynia akcja: „dzielmy się dobrem” rozwija się o kolejną, istotną z punktu widzenia przeciwdziałania narastającej fali zachorowań w Polsce inicjatywę zakupu 4 szt. analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2. Pierwsze urządzenie zostało przekazane Szpitalowi w Wejherowie, kolejne placówkom w Gdyni, Gdańsku, Wejherowie i Kościerzynie.

To tylko niewielka część pomocy udzielanej w ramach akcji #dzielmy się dobrem. Jej idea opiera się na wsparciu lokalnych placówek medycznych w czasie trwającej pandemii. Spółki zachęcają firmy do pomocy służbom medycznym w miejscu prowadzonej działalności biznesowej, przekazując niezbędne urządzenia oraz akcesoria ochronne. Chęć wsparcia wyraża coraz większa liczba przedsiębiorstw, które nieustannie przyłączają się do akcji.

Anna Drozd,
Rzecznik Prasowy Portu Gdańsk

Port Gdańsk od początku epidemii aktywnie włącza się w pomoc w walce z koronawirusem. Wiemy jak ważne jest wsparcie placówek medycznych w tym trudnym czasie. Dotychczas przekazaliśmy 10 namiotów, które mogą posłużyć jako przenośne izby przyjęć z pełnym wyposażeniem, 2 tysiące przyłbic ochronnych na rzecz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz środki ochrony osobistej (maseczki, gogle, fartuchy czy lodówki turystyczne) Szpitalowi w Kościerzynie. Gdański port uczestniczy też w akcji finansowania posiłków dla służby zdrowia „PosiłekzaWysiłek”. Dotychczas sfinansowaliśmy już 1500 posiłków, które pojadą do najbardziej potrzebujących, w tym pracowników służby zdrowia, jak i osób starszych. Ponadto w ramach akcji „dzielimy się dobrem”, Port Gdańsk, przekazał 4 sztuki analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, stanowiących wyposażenie laboratoriów.

 

Adam Meller,
Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia

Intensyfikujemy działania w walce z koronawirusem, ponieważ realne wsparcie służby zdrowia możliwe jest tylko wtedy, gdy będziemy działać kompleksowo. Po respiratorach, zaangażowaliśmy się w kolejna inicjatywę, tym razem z obszaru diagnostyki. Nie ustajemy w naszych staraniach, dlatego w ramach działań profilaktycznych, przygotowaliśmy naklejki z grafiką i hasłem uświadamiającym zachowanie odpowiedniego 2-metrowego dystansu np. w sklepach. To trudny czas dla nas wszystkich. Jesteśmy razem w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo naszego kraju.

 

Deweloperzy w walce z pandemią

Ogromną pomoc niosą także przedstawiciele rynku nieruchomości. Pomorscy deweloperzy skupili się na finansowym wsparciu rodzimej służby zdrowia. Jedną z pierwszych firm, która sfinansowała zakup dwóch respiratorów była grupa Torus. Przedstawiciele marki deweloperskiej przekazali 110 tysięcy złotych na zakup dwóch respiratorów, które znalazły się na wyposażeniu Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. W akcje mające na celu wspieranie placówek medycznych zaangażował się również Invest Komfort, który przeznaczył na akcje pomocowe ponad 200 tysięcy złotych. Zakupione przez dewelopera respiratory trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego
w Słupsku oraz Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie. Invest Komfort ponadto przyłączył się do akcji Business Centre Club i akcji Portu Gdynia #Dzielmysiędobrem.

W ostatnich dniach zarząd firmy postanowił wesprzeć również trójmiejskie domy pomocy społecznej oraz Klinikę Alergologii i Pneumonologii w Gdańsku. Akcja #Dzielmysiędobrem angażuje kolejne przedsiębiorstwa, które w jej ramach wspierają walkę z epidemią. Znakomity przykład takiego wsparcia ukazują działania spółek wchodzących w skład Hass Holding (Euroafrica Services O. w Polsce, Doraco Nieruchomości, Korporacja Budowlana DORACO). Zrzeszone spółki zadecydowały o przekazaniu miliona złotych na pomoc placówkom medycznym.

Mieczysław Ciomek,
Prezes Invest Komfort

Pandemia jest sprawdzianem naszej solidarności. Jeszcze nigdy nie potrzebowaliśmy siebie nawzajem tak bardzo, jak dziś. To właśnie teraz musimy stawiać dwa kroki w przód – planować i zapobiegać. Kluczowa jest zarówno pomoc szpitalom, medykom i ośrodkom pomocy jak i działania długoterminowe – te, które wesprą lokalne biznesy. To one od lat nadają Trójmiastu jego wyjątkowy klimat. Zróbmy co w naszej mocy, by pomóc im przetrwać ten trudny czas.

Wsparcie od centrów handlowych

Swój wkład w walkę z pandemią mają również trójmiejskie centra handlowe. Ogromną popularnością cieszy się akcja zapoczątkowana przez Centrum Riviera. W ramach przedsięwzięcia „Pomocna Dłoń Riviery” dostarczono już ponad 2 tysiące paczek osobom pracującym na pierwszej linii frontu – lekarzom, pielęgniarkom oraz ratownikom medycznym. Na pomoc gdyńskiego centrum mogą także liczyć osoby starsze i samotne, które dziś są najbardziej narażone. W niesienie pomocy zaangażowało się także inne centrum handlowe – gdyński Klif, który przekazał 300 urządzeń elektronicznych potrzebującym rodzinom, będących pod opieką lokalnych szpitali oraz gdyńskiego MOPS. Tysiące maseczek oraz setki przyłbic ochronnych, które powstają przy wsparciu lokalnych producentów trafia do gdańskich placówek za sprawą działań CH Forum Gdańsk. Niezbędne akcesoria zostały dostarczone m.in. do 7 Szpitala Marynarki Wojennej.

 

Paweł Brach,
Dyrektor Ds. marketingu i PR – Centrum Riviera

Pomocna Dłoń Riviery to szereg działań skupiających się na pomocy osobom i instytucjom, które potrzebują wsparcia na skutek pandemii. Celem akcji jest wsparcie lokalnej społeczności – osób starszych, ubogich, szpitali oraz ratowników medycznych, a także dzieci z rodzin potrzebujących. Union Investment, właściciel Centrum, zdecydował się wesprzeć projekt dodatkowymi funduszami. Akcja objęła przygotowanie i dostarczenie 2000 paczek żywnościowych dla potrzebujących, zakup 30 laptopów dla gdyńskich uczniów, a także opcję zakupów na telefon dla seniorów. Dodatkowo Centrum zorganizowało zbiórkę na rzecz Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, do którego trafiają osoby zakażone koronawirusem. 

Kompleksowe działania i alternatywne formy

Wsparcie płynące od pomorskich firm oraz instytucji niekoniecznie musi być uwarunkowane gigantycznymi nakładami finansowymi. Mnóstwo inicjatyw oraz przedsięwzięć to przede wszystkim zaangażowanie wolontariuszy, którzy każdego dnia poświęcają swój czas na niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Świetnym przykładem alternatywnych działań jest idea Olivia Business Centre, której przedstawiciele poza zakupem modułu diagnostycznego dla Szpitala w Zaspie angażują się we wsparcie placówek edukacyjnych oraz uczniów, a także dostarczają posiłki służbom medycznym.

Skoro o przedstawicielach środowiska medycznego – nie możemy nie wspomnieć o działaniach Ergo Hestii. Towarzystwo ubezpieczeniowe przekazało milion złotych Polskiej Radzie Ratowników Medycznych, którą wesprze w zakupie oraz dystrybucji specjalistycznego sprzętu.

Gastronomiczno-motoryzacyjna kooperacja

Przedsięwzięcia związane dostarczaniem żywności do placówek medycznych z każdym tygodniem zyskują na popularności. W inicjatywę zaangażowało się mnóstwo obiektów gastronomicznych, które mogą oferować swoją pomoc za sprawą współpracy z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Nieocenione wsparcie w rozwożeniu posiłków niesie ze sobą Grupa Zdunek. Auta od trójmiejskiego dealera samochodowego błyskawicznie, skutecznie i co ważne – bezpiecznie dostarczają ciepłe posiłki do placówek medycznych.

Powyższe przykłady wsparcia i zaangażowania w czasach zarazy to tylko namiastka działań w które włączyły się pomorskie firmy, organizacje oraz instytucje. Pomoc, którą dostarczają jest ogromna i w sposób realny przyczynia się do zminimalizowania skutków wywoływanych przez epidemię.