Partnerzy

Wyszukiwarka

Komercyjne
NIERUCHOMOŚCI W BUŁGARIIPOLACY MOGĄ BEZ PRZESZKÓD KUPOWAĆ

Są to inwestycje opłacalne, które mogą przynosić stałe dodatkowe dochody z najmu. Nic niestoi też na przeszkodzie, by samemu zdecydować się na pobyt sezonowy lub stały w tympięknym i gościnnym kraju. Koszty życia, takie jak zakup żywności i przedmiotów codziennego użytku są tu dużo niższe niż w Polsce! W Bułgarii panuje łagodny klimat, są piękne […]

Redakcja
2023-06-26
4 minuty czytania

Są to inwestycje opłacalne, które mogą przynosić stałe dodatkowe dochody z najmu. Nic nie
stoi też na przeszkodzie, by samemu zdecydować się na pobyt sezonowy lub stały w tym
pięknym i gościnnym kraju.

Koszty życia, takie jak zakup żywności i przedmiotów codziennego użytku są tu dużo niższe niż w Polsce! W Bułgarii panuje łagodny klimat, są piękne krajobrazy, bliskość morza i gór, a co za tym idzie wielu ośrodków narciarskich, piaszczystych plaż czy źródeł mineralnych.

PRZYSTĘPNE CENY MIESZKAŃ

Ważnym czynnikiem są także ceny nieruchomości w Bułgarii. W porównaniu z innymi krajami europejskimi są wyjątkowo przystępne, np. już do 55 000 euro można nabyć mieszkanie o powierzchni około 70 m2. Podatek od nieruchomości wynosi tu tylko około 0,15% jej wartości notarialnej, a koszty utrzymania są stosunkowo niewielkie. Wszystko to sprawia, że wiele osób postrzega je jako dobrą inwestycję, która może przynosić konkretny dochód z najmu. Domami i apartamentami w tym kraju interesują się także mieszkańcy Polski. W artykule podpowiadamy czy Polak może kupić nieruchomości w Bułgarii i jak wygląda cała procedura nabycia. Prawo bułgarskie sprzyja obywatelom Unii Europejskiej w kwestii nabywania nieruchomości. Polacy mogą więc swobodnie dokonywać ich zakupu. Podobnie jak w Polsce i całej Europie odbywa się on poprzez przeniesienie własności aktem notarialnym. Musi być sporządzony i przygotowany w Bułgarii, a wszystkie transakcje odbywają się w euro.

JAK POLAK MOŻE KUPIĆ NIERUCHOMOŚĆ W BUŁGARII?

Pomijając kwestię wyboru odpowiedniego domu czy apartamentu, sama procedura zakupu nieruchomości nie jest skomplikowana i zajmuje nie więcej niż kilka dni roboczych. Należy podpisać umowę przedwstępną i wpłacić zadatek o wysokości 10% jego wartości. Konieczne jest również założenie konta w bułgarskim banku. Opłatę rezerwacyjno-depozytową wnosi się na konto depozytowe notariusza. Taki zadatek na rzecz sprzedającego jest wliczany do ceny domu przy umowie przeniesienia własności. Może wynosić od 1 000 do 2 000 euro. Specyficznie wygląda sytuacja z zakupem działek w Bułgarii przez cudzoziemców. Mogą je kupować bez przeszkód tylko obywatele Unii Europejskiej. Polak nie będzie miał więc pod tym względem żadnych trudności. Istotne jest, że nabywając dom, nie trzeba tego robić razem z ziemią, na której stoi. Właściciel mimo to może budować na miejscu dowolne obiekty związane z tą nieruchomością.

JAKIE SĄ KOSZTY ZAKUPU I UTRZYMANIA?

Zakup mieszkania w Bułgarii, nie jest droższy niż w Polsce. Jednak sama cena nie wyczerpuje wszystkich płatności, na jakie trzeba być przygotowanym. Do kosztów trzeba jeszcze doliczyć:

• taksę notarialną, która wynosi zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset euro i można ją negocjować,

• podatek od czynności cywilnoprawnych, wynoszący od 3 do 5% wartości transakcji. Finalna wysokość podatku zależy od wyceny sporządzanej do celów podatkowych przez miejscowe organy podatkowe bezpośrednio przed transakcją.

Kupno mieszkania, apartamentu lub domu w Bułgarii wiąże się też z koniecznością ponoszenia kosztów stałych. Zalicza się do nich wspomniany już podatek od nieruchomości. Natomiast w przypadku nabycia mieszkań lub apartamentów w zamkniętych kompleksach, dochodzą koszty zarządzania i opieki nad częściami wspólnymi. Wynikają one z umowy z firmą zarządzającą i wynoszą zwykle od 4 do 17 euro za metr kwadratowy całkowitej powierzchni lokalu rocznie. Do tego dochodzą jeszcze koszty dodatkowe, czyli opłaty za media na podstawie wskazań liczników, które obejmują np. zużycie wody i energii. Dobrą informacją jest to, że w Bułgarii nie ma opłat abonamentowych ani przesyłowych, więc płaci się tylko za zużycie faktyczne.

LUXURIA ESTATE

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl