Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Winiarska podróż po świecie

Prezentacja win z różnych regionów świata, panel degustacyjny i obecność gościa specjalnego – tak w skrócie wyglądała odsłona V Trójmiejskiego Festiwalu Win.

Redakcja
2024-04-22
4 minuty czytania

Prezentacja win z różnych regionów świata, panel degustacyjny i obecność gościa specjalnego – tak w skrócie wyglądała odsłona V Trójmiejskiego Festiwalu Win.

Całe wydarzenie było przeznaczone dla gości związanych z branżą winiarską. Dla zgromadzonych (150-200 osób) była to okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, ale też do degustacji rynkowych nowości od kilkudziesięciu producentów z różnych regionów świata.

– Dzięki takim festiwalom jak ten, który odbył się w Hotelu Holiday Inn Sky BAR, mamy możliwość poznania oczekiwań płynących z rynku winiarskiego. Pokazywaliśmy zgromadzonym gościom wiele nowych trendów oraz win z różnych zakątków świata m.in.: Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec. Z uwagą słuchaliśmy opinii gości o degustowanych winach, które pozwolą nam w przyszłości jeszcze lepiej dostosowywać nasze portfolio do potrzeb rynku. To było niezwykle cenne doświadczenie. Staraliśmy się, aby goście wynieśli z tego spotkania jak najwięcej wiedzy, którą mogą wykorzystać w codziennej pracy. Głównymi uczestnikami tego wydarzenia byli kelnerzy, sommelierzy i właściciele restauracji – mówił Krzysztof Sprung z CityWine, organizatora festiwalu.

 

Niezwykła podróż po winiarskim świecie

Na głównej sali, gdzie odbywało się wydarzenie, na kilku stoiskach prezentowano różnorodne wina z najważniejszych zakątków świata – około 70 wyselekcjonowanych etykiet. Uczestnicy mieli okazję degustować każde z przedstawionych win.

– Podczas całego festiwalu prezentowaliśmy wyselekcjonowane wina z wielu krajów i regionów winiarskich. Ja przedstawiałem zgromadzonym gościom wina od producentów z Nowego Świata – Argentyny, RPA, Izraela i Nowej Zelandii. Za każdą butelką kryje się rodzinna historia oraz tradycja, co jest ważne przy produkcji jakościowych win – mówił Paweł Smoleński.

– Na tym stanowisku opowiadaliśmy o winach z Półwyspu Iberyjskiego. Z Hiszpanii nie mogło zabraknąć etykiet z regionu Rioja i Ribera del Duero. Pokazywaliśmy również wina z Katalonii, Kastylii i Ruedy.  W przypadku Portugalii, zabieraliśmy gości w podróż do regionów Tejo oraz Vinho Verde – opowiadał Marcin Wrzesiński.

– Zgromadzonych gości na festiwalu częstowałem francuskimi winami z kilku tamtejszych regionów m.in.: Alzacji, Doliny Loary, Bordeaux, Beaujolais czy Doliny Rodanu. Właściwie mieliśmy cały przekrój winiarski tego kraju. Dlatego uczestnicy wydarzenia mogli spróbować zarówno wina lekkie mniej zbudowane, ale również klasyczne czerwone dobrze zbudowane wina z Bordeaux, które są cenione i poszukiwane na rynku – mówił Michał Krupa.

Ponadto, nie tylko na jednym ze stoisk, ale też podczas masterclass prezentowano uczestnikom siedem win z Hesji Nadreńskiej, czyli z największego regionu winiarskiego w Niemczech.

– Masterclass zgromadził imponującą ilość uczestników oraz profesjonalistów z różnych lokali gastronomicznych, co było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Sama prezentacja dotyczyła win od rodzinnego, cenionego winiarza z Rheinhessen, a co najważniejsze mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicielkę tego producenta – opowiadał Robert Tujak.

Gość specjalny z Niemiec

Dużą atrakcją tego wydarzenia była obecność gościa specjalnego – Gundi Harringer, przedstawicielki rodzinnej winiarni Weingut Familie Erbeldinger, która produkuje wina od ponad 50 lat. Sama prezentowała wybrane wina, opowiadała o historii rodziny i regionu oraz rozmawiała z gośćmi przy stoisku.

– Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu oraz prezentować produkty naszej rodzinnej winiarni. Jestem zadowolona, że miałam okazję poznać uczestników festiwalu i odpowiadać na ich pytania – podzieliła się wrażeniami Gundi Harringer.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Express Biznesu.

Tekst i zdjęcia: Przemysław Schenk

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl