Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Szeroka dyskusja liderek

Jak poprawić sytuację działań społecznych w regionie i realnie tworzyć zmianę systemową? O tym rozmawiały liderki społeczne i polityczne podczas spotkania pod hasłem “Jesteśmy zmianą” organizowanym przez Up Foundation.

Redakcja
2024-04-29
5 minut czytania

Jak poprawić sytuację działań społecznych w regionie i realnie tworzyć zmianę systemową? O tym rozmawiały liderki społeczne i polityczne podczas spotkania pod hasłem “Jesteśmy zmianą” organizowanym przez Up Foundation.

Za nami pierwsza pomorska rozmowa liderek o odwadze, wpływie i rozwiązaniach, które działają. Punktem wyjścia do spotkania był projekt “Bohaterki Codzienności – kobiety w trzecim sektorze” realizowany od ponad dwóch lat z Up Foundation w partnerstwie z Trójmiejską Akcją Kobiecą w województwie pomorskim. To było możliwe dzięki dofinansowaniu z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Wyróżnienie wyjątkowych kobiet

Kampania społeczna Bohaterki Codzienności prezentowała 10 wyjątkowych kobiet: aktywistek, społeczniczek, pracownic organizacji pozarządowych. To one zmieniają lokalne społeczności i pracują dla innych. Takich kobiet są tysiące!

Na Pomorzu działa ponad 5000 organizacji pozarządowych. Prowadzą hospicja, realizują usługi opiekuńcze, schroniska dla osób w kryzysie bezdomności, wspierają osoby z doświadczeniem migracji czy osoby z niepełnosprawnością, prowadzą szkoły i przedszkola.

– To szereg ważnych społecznie usług. Wyobraźmy sobie przez moment, że ich nie ma. No właśnie. Za tymi działaniami stoją w 80 % przypadków kobiety – zauważa Natalia Siuda –  Piotrowska, Prezeska Up Foundation, inicjatorka projektu Bohaterki Codzienności.

Panie z silniejszą pozycją w polityce

Coraz więcej kobiet zajmuje wysokie stanowiska polityczne. Pomorze to miejsce, gdzie wojewoda i wicewojewoda to kobiety, a w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Słupsku kobiety będą podejmowały decyzje na stanowiskach prezydentek miast. W debacie uczestniczyła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, która potwierdziła, że jako społeczeństwo chcemy Panie we władzach.

– Decyzję o tym, że wojewodą mogła zostać kobieta, podjęli mężczyźni, ale władze samorządowe wybrali ludzie. To widać, że powinniśmy spokojnie, ale z determinacją dokonywać zmian – podkreśla wojewoda.

Pora na zmiany systemowe

Gościniami wydarzenia były też aktywistki społeczne z Pomorza, które uczestniczyły w projekcie Bohaterki Codzienności. Jedną z nich była Paulina Kremer, inicjatorka wielu działań społecznych w Tczewie.

– Przyszedł odpowiedni czas, by przejść do zmian systemowych. Jest w nas właśnie teraz taka energia, żeby myśleć o narzędziach i zmienić coś systemowo, a nie tylko gasić pożary – mówiła Paulina Kremer.

Owoc sukcesu projektu

Marzena Gimińska, Prezeska Fundacji Energii Społecznej i Dobrych Praktyk Bateria z Gardei, podkreśla że jest dzieckiem sukcesu projektu Bohaterek Codzienności, który zmienił jej podejście do wielu kwestii.

– Do czasu udziału w Bohaterkach Codzienności w ogóle nie doceniałam własnej działalności społecznej. Wykonywałam ją po godzinach pracy, w formie wolontariatu. Sprawiała mi dużą przyjemność, ale dopiero w trakcie kampanii uświadomiłam sobie, że moje projekty to coś więcej – mówi jedna z 10. Bohaterek Codzienności.

Kobieca sytuacja w biznesie

W debacie uczestniczyła również przedstawicielka biznesu, Jolanta Szydłowska, Prezeska Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, Przewodnicząca Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet. Zwróciła uwagę na sytuację kobiet w pomorskim biznesie.

– Kobiety mają szerokie kompetencje i są wszechstronnie wykształcone. Mimo tego dalej, nawet wysoka pozycja w strukturach firm, nie chroni kobiet przed przykrymi zachowaniami i przemocą. Zderzenie pomiędzy kompetencjami kobiet na niższych stanowiskach w biznesie, a ich szefami czasami jest porażające – twierdzi Jolanta Szydłowska, której jedną z propozycji  na rozwiązanie systemowe jest powstawanie Rad Kobiet.

– Mamy 144 samorządów w województwie pomorskim, a tylko w pięciu z nich mamy Rady Kobiet. Każda i każdy z nas może to zainicjować we własnej gminie czy powiecie i nie jest to takie trudne – dodaje Szydłowska.

Spotkanie było początkiem prac nad systemowymi zmianami. Zaczęło się od pomysłów i dyskusji, żeby w maju rozmawiać z minister Agnieszką Buczyńską. W dalszych planach są: rady kobiet, program wsparcia dla liderek społecznych, lokalna szkoła liderek politycznych, czy fundusz na działania aktywistyczne i społeczne w regionie.

Szereg społecznych inicjatyw i nie tylko

Up Foundation od 13 lat realizuje Forum Inicjowania Rozwoju, czyli największe na Pomorzu, coroczne spotkanie biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych. Od 10 lat wspiera finansowo i merytorycznie organizacje pozarządowe dzięki Funduszowi Inicjowania Rozwoju.  Fundacja wspiera liderki i liderów społecznych, dzięki programom szkoleniowym i indywidualnemu doradztwu (około 200 osób rocznie). Fundacja własnymi projektami rozwija na Pomorzu innowacje społeczne oraz ekologiczne. Od ponad dwóch lat realizuje kampanię Bohaterki Codzienności – kobiety w trzecim sektorze. W 2024 roku organizacja otrzymała za całokształt działań Sztorm Obywatelski – prestiżową nagrodę Gazety Wyborczej.

fot. Renata Dąbrowska

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl