Partnerzy

Wyszukiwarka

Polecamy
Wielopłaszczyznowe wsparcie dla rolników

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest jednym z fundamentów dbania o rozwój sektora rolnego w Polsce. Radosław Szatkowski, dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Pruszczu Gdańskim, przybliża działalność instytucji w pomorskich realiach.

Redakcja
2024-11-07
6 minut czytania

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest jednym z fundamentów dbania o rozwój sektora rolnego w Polsce. Radosław Szatkowski, dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Pruszczu Gdańskim, przybliża działalność instytucji w pomorskich realiach.

Jaka misja przyświeca działaniom KOWR?

Sektor rolny jest szczególnie istotnym działem krajowej gospodarki narodowej i wymaga zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz znacznego, odpowiednio ukierunkowanego wsparcia. Dlatego wymaga aktywnego, skutecznego i efektywnego funkcjonowania administracji rządowej, a także instytucji, czy organizacji działających na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Jedną z takich instytucji jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, którego struktura organizacyjna obejmuje cały kraj. Misją KOWR jest wdrażanie i stosowanie instrumentów wsparcia aktywnej polityki rolnej oraz rozwoju obszarów wiejskich, na rzecz polskich rolników i innych podmiotów funkcjonujących w sektorze rolno-żywnościowym, zapewniając kompetentną obsługę. Głównym celem tej instytucji jest skuteczna i efektywna realizacja zadań wynikających z polityki państwa, w szczególności w zakresie wdrażania i stosowania instrumentów wsparcia rolnictwa, aktywnej polityki rolnej oraz rozwoju obszarów wiejskich.

Jaki jest zakres działań KOWR?

Zakres działalności KOWR jest zróżnicowany i dotyczy ponad 70 procesów, programów i zadań wynikających z ustaw oraz rozporządzeń, w tym skutkujących oraz nieskutkujących wypłatą środków finansowych. Natomiast zadania Oddziału Terenowego KOWR w Pruszczu Gdańskim można podzielić na 3 grupy: zadania własne KOWR (tzn.: zadania krajowe, wspólnej polityki rolnej i w zakresie programu pomocy żywnościowej), zadania delegowane z agencji płatniczej (ARiMR) w ramach wspólnej polityki rolnej oraz zadania powierzone z innych jednostek sektora finansów publicznych. Trzeba pamiętać, że wszystkie zadania realizowane przez KOWR pośrednio lub bezpośrednio dotyczą wsparcia zrównoważonego rozwoju rolnictwa oraz obszarów wiejskich.

Zobacz też: Kontynuacja sprawdzonych inicjatyw

Co należy do głównych zadań Oddziału Terenowego KOWR w Pruszczu Gdański?

Jest tego wiele, ale wyróżniłbym: gospodarowanie Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa, głównie poprzez dzierżawę i sprzedaż gruntów rolnikom indywidualnym, zadania wynikające z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w celu rozwoju gospodarstw rodzinnych, promocję żywności ze znakami jakości i patriotyzmu konsumenckiego, działania promocyjne i informacyjne na rzecz upowszechniania postępu biologicznego w rolnictwie w zakresie hodowli roślin uprawnych oraz zwierząt gospodarskich. Do tego dochodzą takie działania jak m.in.: udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej oraz nieodpłatne przekazywanie gruntów i mienia Zasobu WRSP (w tym jednostkom samorządu terytorialnego na rzecz realizacji zadań publicznych, w celu rozwoju obszarów wiejskich), wsparcie producentów rolnych znajdujących się w trudnej sytuacji, nadzór nad spółkami, w tym hodowlanymi o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej ze względu na postęp biologiczny, obsługa 10 branżowych funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Tych zadań oraz obszarów działania OT KOWR w Pruszczu Gdańskim jest naprawdę wiele.

Jakie podmioty współpracują na co dzień z KOWR?

Beneficjentami i/lub kontrahentami działań KOWR są m.in.: producenci rolni (w tym rolnicy indywidualni i dzierżawcy) oraz rodzinne gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją, przechowywaniem lub przetwórstwem artykułów rolno-spożywczych oraz zakupem i sprzedażą tych towarów na terenie Polski, spółki, w tym hodowlane o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej ze względu na postęp biologiczny, organizacje zrzeszające podmioty gospodarcze i rolników (grupy i organizacje producentów, organizacje branżowe oraz międzybranżowe). Do tej grupy należą też m.in.: zbywcy i nabywcy nieruchomości rolnych (w tym rolnicy indywidualni), jednostki samorządu terytorialnego, jednostki administracji publicznej oraz mieszkańcy terenów wiejskich (w tym popegeerowskich).

W jaki sposób KOWR wspiera rolników i polskie rolnictwo?

Ośrodek prowadzi działania służące poprawie i stabilizacji na rynkach rolnych. Pomaga też rolnikom i przedsiębiorcom rolnych w rozwijaniu ich działalności. Działania KOWR wszechstronnie wspierają polskich przedsiębiorców rolnych w produkcji żywności, która odpowiada na aktualne trendy, zwyczaje i potrzeby konsumentów. Dzięki środkom z Unii Europejskiej Polska ma jedną z najnowocześniejszych gospodarek rolnych i co za tym idzie, przetwórstwo na najwyższym poziomie. Dziś to polska branża rolno-spożywcza ustanawia standardy jakościowe dla Unii Europejskiej. Obszary działalności Krajowego Ośrodka oraz realizowane zadania obejmują m.in.: wspieranie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, stabilizację rynków rolnych oraz promocję polskiej żywności w kraju i za granicą.

Zobacz również: Rzecznik MŚP jako głos przedsiębiorców

Porozmawiajmy o kampanii #Kupujświadomie: Jak promowane są obecnie polskie produkty?

Jedną z kluczowych kompetencji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest promocja żywności. Współczesny konsument coraz częściej i chętniej szuka produktów dobrej jakości. Wraz ze zmieniającym się stylem życia Polaków zmieniają się zwyczaje oraz nawyki żywieniowe. Konsumenci zaczynają świadomie kupować żywność wysokiej jakości, dlatego w odpowiedzi na ich oczekiwania rośnie liczba regionalnych producentów certyfikowanej żywności oraz gospodarstw i produktów ekologicznych. #Kupujświadomie to hasło kampanii prowadzonej przez KOWR, która zachęca do świadomego wyboru produktów z oznaczeniami i certyfikatami żywności. Do tych oznaczeń należą: znak PRODUKT POLSKI, logo produkcji ekologicznej czy unijne oznaczenia: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Należy pamiętać, że nasze codzienne decyzje zakupowe wpływają na sytuację ekonomiczno-gospodarczą kraju. Dlatego zachęcamy producentów do znakowania produktów spożywczych oznaczeniem PRODUKT POLSKI. Cieszy fakt, że konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na systemy jakości uznawane przez MRiRW. W ostatnich latach wyraźnie wzrasta patriotyzm konsumencki i tendencja do weryfikowania informacji o kraju pochodzenia produktów rolno-spożywczych. Znaczenie przypisywane kupowaniu polskich produktów wzrosło w stosunku do lat ubiegłych z ok. 61% do blisko 76%. Wybierając żywność z oznaczeniami, dajemy jednoznaczny sygnał do działu zakupów w sieci handlowej czy grupie zakupowej, że te produkty muszą znajdować się w sklepie, ponieważ klienci ich oczekują. Takim zachowaniem mamy szansę wzmacniać polski handel i przetwórstwo.

Jakie zadania otrzymał KOWR do realizacji w ostatnich latach?

Najnowszym zadaniem nałożonym na KOWR jest administrowanie Funduszem Ochrony Rolnictwa. Celem zasadniczym tego aktu prawnego było stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku niewypłacalności nabywców produktów rolnych. W 2024 wpłynęło do nas 28 wniosków o przyznanie rekompensaty, choć dotyczyły podmiotów, które stały się niewypłacalne przed 2023 rokiem. Wszyscy powinni pamiętać, że pierwsze wpłaty na Fundusz powinny być dokonywane, począwszy od I kwartału 2024 r. za okres 1 stycznia – 31 marca 2024 r.

Rozmawiał: Przemysław Schenk

fot. materiały prywatne

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl