Prace nad ustawą metropolitalną dla województwa pomorskiego zmierzają ku końcowi. W najbliższych miesiącach powinna ona trafić do Sejmu, gdzie zostanie przegłosowana.
Prace nad ustawą metropolitalną dla województwa pomorskiego zmierzają ku końcowi. W najbliższych miesiącach powinna ona trafić do Sejmu, gdzie zostanie przegłosowana.
Prace nad ustawą metropolitalną dla województwa pomorskiego zmierzają ku końcowi. W najbliższych miesiącach powinna ona trafić do Sejmu, gdzie zostanie przegłosowana.
Z jednej strony to już ostatnia prosta, z drugiej początek ciężkiej pracy. Jednym z największych zadań jest integracja transportu, a co za tym idzie wspólny bilet komunikacyjny. O tym dyskutowano m.in. podczas Walnego Zebrania Członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
– Jest teraz okno czasowe, jeśli dziś nie pokażemy, że jesteśmy jedną pięścią z Pomorza, która chce poszerzenia ustawy metropolitalnej, która weszła w 2017 roku w życie na Śląsku, to przegapimy szansę – mówił wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak.
Duża determinacja
Wypowiedź prezydenta pokazuje determinację pomorskich samorządowców w kontekście wdrożenia ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Pierwsza część Walnego Zgromadzenia Członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot dotyczyła planu działań OMGGS i budżetu na 2025 rok w kontekście przekształcenia stowarzyszenia w związek metropolitalny. Według zapewnień Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji rządowe prace nad ustawą powinny się zakończyć jeszcze w 2024 roku. Przy MSWiA działa zespół roboczy, który wspólnie z samorządowcami z Pomorza i Śląska pracuje nad ustawą. Ma ona jednocześnie zmienić ustawę dotyczącą jedynej usankcjonowanej prawnie, jak do tej pory, Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej (GZM).
Jednym głosem, ale robota do zrobienia
Samorządowcy jednym głosem podkreślali, jak ważna dla Pomorza jest ustawa metropolitalna i ile niesie ze sobą korzyści dla mieszkańców. Według Beaty Rutkiewicz, wojewody pomorskiej, związek metropolitalny, który powstanie po wejściu w życie ustawy metropolitalnej, to dodatkowa jakość dla 1,6 mln mieszkańców. Związek ma realizować dalekosiężne plany rozwoju Metropolii, stanowiącej rdzeń gospodarczy i kulturalny. Tego samego zdania był marszałek Mieczysław Struk, stwierdzając, że ustawa to namacalna korzyść dla mieszkańców i szansa dla regionu.
Zdaniem Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, prezydentki Sopotu, jesteśmy na początku drogi zwanej “ustawą metropolitalną”.
– Uzgadnianie finansowania z każdym samorządem oddzielnie wydłuża proces o kilka lat. Zróbmy najpierw najważniejszy pierwszy krok. Usiądziemy do rozmów, popatrzymy na nasze budżety i po roku ewaluacji budżetów z ministerstwem finansów będziemy więcej wiedzieć o wykorzystywaniu KPO – stwierdziła Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Metropolia się uda, jeśli… się uda w ujęciu transportowym
Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski skupił się na aspekcie transportowym.
– Z punktu widzenia mieszkańców metropolia nam się uda, jeśli nasi mieszkańcy uznają, że się udała w ujęciu transportowym. To, co uchwali parlament i my zaprojektujemy, musi być wartością dodaną, czymś nowym i większym od tego, co obecnie mamy. Ważne, byśmy patrzyli na komunikację z punktu widzenia pasażerów – podkreślił wiceprezydent Gdańska.
Ustawa oznacza m.in. nowe połączenia kolejowe, tramwajowe, autobusowe, integrację taryf i ulg, oraz nowe usługi. Co istotne, dzięki narzędziom zawartym w ustawie mieszkaniec czy pasażer, chcący skorzystać z transportu publicznego na terenie metropolii, nie będzie zwracał uwagi na to, kto jest organizatorem transportu, jak ma to miejsce teraz.
– Jego zadaniem będzie tylko wejście do pojazdu, skasowanie biletu, czy to za pomocą aplikacji, systemu cyfrowego czy też użycie zwykłego, papierowego biletu i korzystanie z przejazdu na terenie całej metropolii – zaznaczył Piotr Borawski.
Jak się szkoli w metropolii?
Kolejna część Walnego Zebrania poświęcona była Metropolitalnemu Centrum Kompetencji (MCK). To nowy projekt OMGGS, dzięki któremu samorządowcy bezpłatnie podwyższają kompetencje w obszarach m.in. zamówień publicznych i komunikacji. Do tej pory w organizowanych szkoleniach udział wzięło ponad 300 urzędników. Rekord frekwencji padł w Sopocie – w październikowym szkoleniu, dotyczącym wartości szacunkowej przedmiotu zamówienia, udział wzięło aż 120 urzędników specjalizujących się w zamówieniach publicznych. Na Walnym Zebraniu Członków przedstawiono plan działań MCK na najbliższe miesiące, jak i wyniki badań dot. wpływ na ocenę pracy samorządowców.
Zmiany w Radzie i Zarządzie OMGGS
Podczas Walnego Zebrania Członków we Władysławowie samorządowcy podjęli uchwałę ws. powołania dwóch nowych członków Rady OMGGS. Zostali nimi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi oraz Łukasz Brządkowski, prezydent Tczewa. Obecnie Rada OMGGS liczy 14 członków. Na nowego członka Zarządu OMGGS została powołana Joanna Bogdziewicz-Wróblewska. Zastąpiła na tym stanowisku Macieja Ruska, wiceburmistrza Malborka.
Przez dwa lata pracowaliśmy nad strategią Obszaru Metropolitalnego. Jednym z jej celów jest zbliżenie mieszkańców do Trójmiasta, umożliwienie osobom mieszkającym w powiatach otaczających Trójmiasto skorzystanie z tego, co oferuje metropolia: pracy, edukacji, ochrony zdrowia, dostępu do kultury. Będzie to możliwe poprzez utworzenie lepszego połączenia z Trójmiastem. Korzyści dla mieszkańców dzielą się na dwie części: transportowe i pozostałe. Te pozostałe to 6 zasadniczych obszarów, nad którymi pracujemy: lepsze planowanie przestrzenne, ochrona klimatu, lepszy dostęp do usług publicznych, lepsze kompetencje kadr, promocja oraz zarządzanie przez dane.
Rozmawialiśmy o tym, jakie wyzwania czekają nas w nadchodzących latach, co zmieni ustawa metropolitalna i jakie jeszcze nowe zadania, poza transportem, powierzymy Związkowi Metropolitalnym. Omówiliśmy też plan działań na 2025 rok i kolejne kroki dla rozwoju współpracy metropolitalnej. Razem budujemy naszą przyszłość oraz silną metropolię! To, co bardzo ważne, to sygnał idący z Pomorza do Warszawy, który musi być jednomyślny. Te prace, które dziś trwają między Rządowym Centrum Legislacji, znajdującym się w kancelarii premiera, a MSWiA, są obiecujące. Teraz na pewno potrzebujemy wypchnięcia tego projektu ustawy do sejmu. Mam nadzieję, że to się uda zrobić na przełomie roku. Taki jest nasz cel. Otwartą kwestią jest, od kiedy formalnie metropolia miałaby się zadziać. Musimy być do tego przygotowani, stąd nasze decyzje dotyczące m.in. modelu transportowego. To musi być coś, co dostrzegą mieszkańcy. Użytkownicy transportu publicznego, którzy przemieszczają się po naszym obszarze. Oni muszą widzieć tę różnicę na plus. To jest kluczowa sprawa.
35. Walne Zebranie Członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot odbyło się we Władysławowie. Obecni byli na nim włodarze 61 samorządów oraz wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz i marszałek województwa Mieczysław Struk. Wśród gości znaleźli się też posłowie: Magdalena Kołodziejczak, Agnieszka Buczyńska, Kazimierz Plocke, Rafał Siemaszko i przedstawiciele uczelni wyższych. W Zebraniu w charakterze obserwatora uczestniczył także prezydent Elbląga Michał Missan.
Remigiusz Kamiński
fot. Konrad Kądzior