Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Intensywny czas i wyzwania

Mijający rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń dla Pomorza z perspektywy biznesowej oraz gospodarczej. Nie brakowało wyzwań i trudności, ale też pozytywnych aspektów.

Redakcja
2024-12-31
7 minut czytania

Mijający rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń dla Pomorza z perspektywy biznesowej oraz gospodarczej. Nie brakowało wyzwań i trudności, ale też pozytywnych aspektów.

Pojawiają się głosy, że 2024 rok upłynął głównie pod znakiem dostosowania się do zmieniającej się sytuacji w gospodarce. Z jednej strony nastąpiło odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, czy pojawienie się projektu Pożyczki Rozwojowej, ale z drugiej przedsiębiorcy zmagali się z wieloma wyzwaniami np. z rosnącymi kosztami działalności, inflacją, czy niepewnością gospodarczą. Zapytaliśmy kilkoro kilku pomorskich szefów związków pracodawców oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw o ich spojrzenie na mijający 2024 rok.

Damian Mucha, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza

– Odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy znacząco przyspieszyło rozwój regionu, szczególnie w zakresie transformacji energetycznej i infrastrukturalnej. Warto podkreślić dynamiczny postęp w obszarze offshore oraz pierwsze kroki w realizacji projektów związanych z energetyką atomową, które umacniają Pomorze jako lidera innowacyjnych rozwiązań w Polsce. Nie tylko sektor energii, ale także logistyka i technologie cyfrowe odgrywały kluczową rolę w rozwoju gospodarczym regionu. Pomorskie firmy coraz chętniej wdrażają strategie ESG, które nie tylko odpowiadają na światowe wyzwania, ale także zwiększają ich konkurencyjność. W obliczu globalnych trudności, takich jak inflacja i zmiany na rynkach surowców, nasz region wykazał się odpornością. Dzięki wsparciu funduszy unijnych, współpracy biznesu oraz samorządów, czy świata nauki udało się stworzyć fundamenty dalszego zrównoważonego rozwoju, który sprzyja lokalnym społecznościom i przedsiębiorstwom. Z nadzieją patrzymy na 2025 rok, stawiając na innowacje, rozwój zielonej energii, dekarbonizację branż energochłonnych i zwiększenie współpracy międzysektorowej, co pozwoli Pomorzu utrzymać dynamiczne tempo rozwoju – Damian Mucha, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Artur Kowalczyk, Prezes Zarządu Pomorskiego Klubu Biznesu

– Mijający rok był czasem intensywnych zmian i wyzwań dla polskiego biznesu. W obliczu niepewności gospodarczej i globalnych napięć, kluczowe dla pracodawców było umiejętne dostosowywanie strategii do dynamicznie zmieniających się warunków. Stawialiśmy na innowacje, zrównoważony rozwój oraz cyfryzację, aby podnieść konkurencyjność polskich firm na rynkach międzynarodowych. Ważnym aspektem była także troska o pracowników – budowanie przyjaznych środowisk pracy, rozwijanie kompetencji oraz wspieranie ich dobrostanu. Dzięki współpracy z rządem i organizacjami pracowniczymi udało się wprowadzić szereg rozwiązań, które umożliwiły firmom lepsze reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku oraz stabilniejszy rozwój w dłuższej perspektywie – Artur Kowalczyk, Prezes Zarządu Pomorskiego Klubu Biznesu.

Barbara Stanuch, Prezes Starogardzkiego Klubu Biznesu – Związek Pracodawców

– Związek Pracodawców SKB i zrzeszeni Przedsiębiorcy mieli świadomość, że 2024 rok był trudny dla gospodarki. Zapowiedzi cen pracy, energii i finansowania spędzały sen z powiek, trudno było o optymistyczne myślenie, jednak ono nie opuszczało większości przedsiębiorców. Zaniepokojenie co do dalszego prowadzeniem biznesów deklarowała większość przedsiębiorców małego i średniego sektora. Dzisiaj nastroje są niejednoznaczne, opinie różne i niekiedy bardzo podzielone, w większości negatywne, ponieważ przedsiębiorcy podejmują decyzje w czasach niepewności, niepokoju i pełni obaw, a biurokracja oraz podatki dobijają ich firmy. Wzrost najniższego wynagrodzenia wywołał efekt domina. Podwyżki cen, inflacja, ograniczenie/spadek zakupów, drogie kredyty i wynagrodzenia uniemożliwiały przetrwanie niejednej firmy. Aktualnie obawy obserwujemy m.in. w budownictwie, handlu, a także transporcie. Niepokój budziły rosnące koszty działalności na przestrzeni roku i niestety one się potwierdziły. Dzisiaj przedsiębiorcy są nieufni i nie żyją już złudzeniami. Mają wysoką świadomość rynku i jego wyzwań, dzielnie dalej walczą z przeciwnościami, ale nie wiadomo, na jak długo wystarczy sił i motywacji – Barbara Stanuch, Prezes Starogardzkiego Klubu Biznesu – Związek Pracodawców.

Zbigniew Stencel, Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw

– Dla rzemieślników dobiegający końca 2024 rok był kolejnym okresem pełnym wyzwań. Utrzymujące się bardzo wysokie koszty działalności gospodarczej powodują, że w wielu branżach prowadzenie biznesu staje się coraz mniej opłacalne. Wciąż mamy do czynienia z zamykaniem i zawieszaniem działalności firm, zwłaszcza tych małych oraz mikro. Niepokoi nas sytuacja na rynku pracy, w tym brak fachowców, co wymaga pilnych działań także w obszarze kształcenia zawodowego. Niestety z rozczarowaniem przyjmujemy brak wywiązania się z postulatów umowy koalicyjnej dotyczących przedsiębiorców – jak zmiana formuły naliczania składki zdrowotnej, czy wypłata przez ZUS zasiłku chorobowego od pierwszego dnia nieobecności pracownika. Dla rzemieślników szczególnie istotna jest procedowana od kilku miesięcy ustawa deregulacyjna, która znowelizuje Ustawę o rzemiośle w zakresie definicji rzemieślnika, dopuszczając wszystkie formy prowadzenia działalności, w tym spółki kapitałowe. Mimo wszystko staramy się spojrzeć z optymizmem w przyszłość i mamy nadzieję, że przyszły rok – który będzie Rokiem Pomorskiego Rzemiosła – przyniesie oczekiwane zmiany i poprawę sytuacji – Zbigniew Stencel, Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

– Miniony rok był czasem intensywnych działań na rzecz przedsiębiorców, szczególnie w zakresie pomocy w trudnych warunkach gospodarczych i wyzwań legislacyjnych. Z zespołem Biura Rzecznika i pełnomocnikami terenowymi koncentrowaliśmy się na zwiększaniu transparentności procedur oraz ochronie praw przedsiębiorców, m.in. w kontekście składki zdrowotnej i PFR. Zdecydowanie zintensyfikowaliśmy działania legislacyjne. Priorytetem było także wsparcie właścicieli firm dotkniętych powodziami, realizując program pomocy i współpracy, szczególnie z lokalnymi przedsiębiorcami. Niezmiennie celem na nadchodzący rok jest aktywność umożliwiająca przedsiębiorcom prowadzenie działalności w stabilnym oraz przewidywalnym otoczeniu prawnym, które sprzyja rozwojowi – Agnieszka Majewska Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Tomasz Limon, Prezes Zarządu Pracodawców Pomorza

– Mijający rok nie przyniósł oczekiwanych zmian, których środowisko przedsiębiorców oczekiwało. Trzeba jasno powiedzieć, że naprawa wielu aspektów życia gospodarczego nie idzie rządzącym tak, jak tego oczekiwaliśmy. Co prawda cieszy odblokowanie środków z KPO, ale namacalnych tego dowodów w postaci realizowanych projektów jeszcze nie widać, a jest coraz mniej czasu na ich sfinalizowanie. To samo dotyczy wielu innych obietnic wyborczych, które oczekują wdrożenia. Momentami można odnieść wrażenie, że prace rządu skupiają się na innych tematach z dużym pominięciem trudnych a ważnych kwestii dla gospodarki, które dla rządzących są nie zawsze popularne w okresie przedwyborczym. Natomiast mogą budzić jakiekolwiek kontrowersje wśród wyborców. Jednak bezczynność w tym zakresie też nie jest dobrym rozwiązaniem – Tomasz Limon, Prezes Zarządu Pracodawców Pomorza.

Przemysław Schenk

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl