Łódź motorowa River Chaser TMR-9 produkcji polskiej firmy Techno Marine z Malborka doskonale sprawdziła się na manewrach Dragon 2017.

Jakość i profesjonalizm

Myśląc o produktach wysokiej jakości często szukamy wytworów międzynarodowych konsorcjów i korporacji. Tymczasem często wystarczy rozejrzeć się po rodzimym rynku, aby znaleźć produkty jeszcze lepsze jakościowo i do tego w atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem tego jest firma Techno Marine z Malborka, produkująca unikatowe łodzie hybrydowe. Firma specjalizuje się nie tylko w kompleksowej budowie rekreacyjnych oraz profesjonalnych łodzi hybrydowych o długości od 7 do 16 metrów oraz konstrukcji jednostek pływających, ale też w wykonaniu i montażu tub pneumatycznych, elementów tapicerskich, systemów napędowych i instalacji systemów radiowo-nawigacyjnych. Jako jedna z pierwszych firm producent stosuje nowości i rozwiązania technologiczne takie, jak napędy wielosilnikowe i konstrukcje mieszane z kevlarem. Natomiast dział projektowania czuwa nad zaspokojeniem indywidualnych życzeń, w efekcie czego każda łódź jest zaprojektowana tak, jak tego sobie zażyczy klient.

Oferta dla wojska

Łódź patrolowa River Chaser TMR-9 to najnowszy produkt firmy Techno Marine, przeznaczony do zadań wojskowych. Jest to mobilna jednostka szybkiego reagowania z silnikami stacjonarnymi z innowacyjnym napędem JET – pierwsza tego typu w Europie! Łódź została specjalnie zaprojektowana do celów patrolowania i zabezpieczania w trudnych warunkach rzecznych. To wyjątkowa konstrukcja na skalę europejską. River Chaser występuje w dwóch długościach: 9 i 11 metrów. Projekt jest proponowany przede wszystkim dla Sił Zbrojnych RP, ale także dla innych użytkowników. Kadłub łodzi oraz pozostałe elementy konstrukcji wykonane są z aluminium, co gwarantuje niską masę, a co za tym idzie także niskie zanurzenie. Dzięki temu River Chase TMR-9 to jednostka, która doskonale sprawdza się w skrajnych warunkach pogodowych. Łodzie tej serii posiadają ochronę balistyczną i pięć stanowisk bojowych. Konstrukcja oraz innowacyjny napęd pozwalają na wpłyniecie na każdy rejon wody.

Lekka i mobilna

River Chaser TMR-9 został specjalnie zaprojektowany z myślą o trudnych warunkach logistycznych, związanych z samym przewozem łodzi oraz jej wodowaniem. Dużym atutem łodzi jest jej mobilność – dzięki swoim wymiarom oraz niewielkiej masie z łatwością można ją transportować na przyczepie podłodziowej i wodować bezpośrednio do wody na nieprzygotowanym terenie. Co istotne, transport jednostki nie wymaga żadnych dodatkowych zezwoleń. Proponowane przez producenta wyposażenie łodzi to dwa silniki Volvo Penta, każdy z napędem JET Hamilton, o mocy 300 KM (pozwala to na osiągnięcie prędkości do 36 węzłów) oraz zestaw nawigacji, składający się z plotera 12-16”, radaru 2kW, GPSmap i echosondy wraz z radiem morskim. Wyposażenie to umożliwia bezpieczne i szybkie poruszanie się łodzią po rzekach, które nierzadko są płytkie i niebezpieczne. Niedawno łódź byłą prezentowana na manewrach Dragon 2017, gdzie spotkała się ze znakomitymi komentarzami i opiniami. Duże zainteresowanie wzbudziła także na targach „Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego” w Kielcach.