O

O najważniejszych wyzwaniach mijającego roku, planach inwestycyjnych i działaniach na rynku mieszkaniowym, z Maciejem Jankiewiczem, Prezesem Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. rozmawia Grzegorz Bryszewski.

Jak podsumuje Pan kończący się 2017 rok? Jaki to był czas dla PHN?

Obecny okres jest doskonałą okazją do podsumowania kończącego się 2017 roku. Był to drugi rok pracy Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. pod moim kierownictwem. Ostatni czas był okresem intensywnej pracy Grupy Kapitałowej PHN, co znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w wynikach efektywności najmu, programu inwestycyjnego, jak również wskaźników finansowych oraz kontroli kosztów. W kwietniu tego roku przyjęliśmy nową Strategię dla Grupy Kapitałowej PHN, która swoim horyzontem czasowym obejmuje siedmioletni okres od 2017 do 2023 roku. Strategia stawia przed nami bardzo ambitne cele oraz plany do zrealizowania. Już w pierwszym roku jej obowiązywania udało nam się bardzo wiele osiągnąć. Na uwagę zasługuje przede wszystkim najniższy w sześcioletniej historii Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. poziom pustostanów, wynoszący 14,2%, co stanowi spadek o 43% w porównaniu ze styczniem roku ubiegłego (25,7%). Dzięki temu osiągnęliśmy najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej równy rynkowej średniej warszawskiej, co zgodnie ze strategią miało nastąpić dopiero w 2018 roku. Wzrosła również ilość powierzchni w standardzie klasy A do 84.570 mkw., co stanowi wzrost o 42% w porównaniu do stycznia 2016 roku. Zwiększyliśmy także dochodowość naszych nieruchomości pozostających w portfelu z 5,0% do 5,7% (dane z czerwca 2017 roku), co jest równe wzrostowi o 14% w stosunku do grudnia 2015 roku, a przypomnę, że docelowo zakładamy, że w 2023 roku wskaźnik ten wyniesie powyżej 6,0%. Zatem już teraz jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia tego celu. Z sukcesem zoptymalizowaliśmy również poziom kosztów administracyjnych, dzięki czemu ich stosunek do wartości naszych aktywów inwestycyjnych wyniósł 1,2, podczas gdy w 2015 roku wynosił 1,6 – a nasza strategia zakłada osiągnięcie tego wskaźnika na poziomie 0,7 w 2023 roku. W 2017 roku, w celu wzrostu wartości marki Grupy Kapitałowej PHN oraz zwiększenia jej rozpoznawalności i uznania na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych, dokonaliśmy również rebrandingu poprzez wprowadzenie nowego logotypu PHN.

Jakie są plany PHN dotyczące planowanych projektów inwestycyjnych?

Prowadzimy intensywne działania na rynku inwestycyjnym – zarówno na rynku nieruchomości komercyjnych, jak i na rynku projektów mieszkaniowych. Zgodnie ze strategią skupiamy się na dwóch segmentach – biurowym oraz mieszkaniowym. W efekcie realizacji powyższych działań chcemy być wiodącym inwestorem na rynku nieruchomości komercyjnych oraz istotnym deweloperem na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Strategia Grupy Kapitałowej PHN zakłada, że na rynku powierzchni komercyjnych zrealizujemy do 2023 roku ok. 75.000 mkw. GLA powierzchni biurowej w Warszawie oraz blisko 60.000 mkw. GLA na rynkach regionalnych m.in. we Wrocławiu oraz w Gdyni. Dodatkowo będziemy realizowali inne projekty komercyjne jak np. logistyczno-przemysłowe z partnerami lub w formule BTS dla wybranych najemców lub handlowe – w formule BTS dla wybranych najemców. Do 2023 roku na deweloperski rynek mieszkaniowy zamierzamy wprowadzać 70.000 mkw. PUM rocznie. Projekty mieszkaniowe będziemy realizować w atrakcyjnych lokalizacjach, w trzech segmentach: luksusowym, popularnym oraz ekonomicznym w różnych regionach Polski i sukcesywnie dostarczać na rynek do poziomu rocznie ok. 1.000 mieszkań w 2023 roku. Mając na uwadze najnowsze rankingi ilości sprzedanych mieszkań przez deweloperów, plany Grupy Kapitałowej PHN będą ją plasować w pierwszej dziesiątce największych firm deweloperskich w Polsce – liderzy z pierwszej trójki sprzedają obecnie po ok. 3.000 mieszkań rocznie, a dziesiątkę zamykają firmy ze sprzedażą właśnie na poziomie ok. 1.000 mieszkań. Na chwilę obecną Grupa Kapitałowa PHN intensywnie pracuje nad projektami deweloperskimi, które w najbliższych latach łącznie dostarczą na rynek ponad 1.000 mieszkań o łącznej powierzchni PUM blisko 60.000 mkw.

Jak idą prace związane z projektami biurowymi?

W Warszawie przy ul. Stawki 2, w miejscu obecnego parkingu przed budynkiem Intraco, planujemy realizację projektu biurowego Intraco Prime. Inwestycja ma zapewnić przyszłym najemcom ok. 12.000 mkw. powierzchni najmu w standardzie klasy A. Na chwilę obecną trwają prace projektowe. Również w Warszawie przy al. Prymasa Tysiąclecia 83 projektujemy nowoczesny biurowiec w standardzie klasy A, który dostarczy na warszawski rynek biurowy łącznie ok. 14.000 mkw. powierzchni najmu. Dostęp do budynku biurowego zapewni wewnętrzny plac z urządzoną zielenią, oddzielający biurowiec od zabudowy mieszkaniowej osiedla VIS À VIS WOLA. Pracujemy również nad nowoczesnym kompleksem biurowym przy ul. Hryniewickiego w Gdyni – Marina Office. Inwestycja dostarczy łącznie ok. 25.000 mkw. powierzchni najmu na trójmiejski rynek biurowy.

PHN jest również aktywny na rynku mieszkaniowym…

Zgadza się. Stale obserwujemy rynek nieruchomości oraz badamy nastroje, jakie towarzyszą konsumentom, wychodząc naprzeciw ich potrzebom, aby w najbardziej optymalny sposób je zaspokoić. Dostrzegamy potencjał rynku nieruchomości i chcemy wykorzystać obecną rekordową sprzedaż mieszkań. W tym roku uruchomiliśmy sprzedaż mieszkań w ramach dwóch inwestycji – w lipcu br. w ramach naszego flagowego projektu mieszkaniowego Yacht Park w Gdyni oraz VIS À VIS WOLA w Warszawie przy al. Prymasa Tysiąclecia, w ramach którego powstanie 213 mieszkań. Sprzedaż mieszkań w ramach obydwu projektów cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych kupujących. Planujemy również kolejne inwestycje mieszkaniowe – II etap VIS À VIS WOLA, w ramach którego powstanie 253 kolejnych mieszkań i dla którego mamy już prawomocne pozwolenie na budowę oraz projekt mieszkaniowy na warszawskiej Białołęce. Będziemy realizowali również inwestycje mieszkaniowe w segmencie ekonomicznym we Wrocławiu Zakrzowie oraz w Łodzi Retkini.

Jakie plany ma PHN na nadchodzący rok?

Z pewnością będziemy dążyli do budowy wzrostu wartości oraz silnej pozycji Grupy Kapitałowej PHN na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Nasze działania będą oparte na intensyfikacji programu inwestycyjnego. Przed nami szereg projektów do zrealizowania – dla dziewięciu mamy już prawomocne pozwolenia na budowę. Naszym celem jest również zwiększanie poziomu wynajętej powierzchni, jak również świadczenie usług na najwyższym poziomie oraz utrzymywanie wzorcowych relacji z klientami, które będą platformą długoterminowego wzrostu wartości Grupy Kapitałowej PHN. W nadchodzącym roku czeka nas szereg wzywań i mnóstwo działań, lecz jestem przekonany, że dzięki intensywnej pracy całego zespołu PHN, będziemy mogli informować o realizacji kolejnych celów strategicznych.