Życzenia, gratulacje za sukcesy odniesione w 2017 roku i dzielenie się opłatkiem – w Starogardzie Gdańsk im odbyło się spotkanie wigilijne przedsiębiorców.

Ponad 250 przedsiębiorców, przedstawicieli władz samorządowych, urzędów i środowiska: nauki, kultury i sportu przybyło na uroczystość opłatkowo – wigilijną zorganizowaną przez Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Kazimierz Smoliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Ryszard Świlski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Przemysław Biesek – Talewski i Maciej Kalinowski, wiceprezydenci miasta, Leszek Burczyk, starosta powiatu, Kazimierz Chyła, wicestarosta, Patryk Gabriel, członek zarządu powiatu, a także wójtowie oraz radni powiatu i gmin. Prezes SKB-ZP Grzegorz Borzeszkowski podsumował mijający rok oraz nakreślił zadania na rok 2018. – Podczas każdego posiedzenia zarządu w tym roku i na wielu spotkaniach przewijał się jeden temat, z którym niestety sobie nie poradziliśmy – powiedział, podsumowując 2017 rok, prezes Grzegorz Borzeszkowski. – Jest to problem szkolnictwo zawodowego. Nie udało nam się skutecznie zainteresować tą tematyką ani władz lokalnych, ani władz wojewódzkich. Tymczasem w Ministerstwie Oświaty nasze pomysły i uwagi przyjęto bardzo entuzjastycznie. Niestety, na tym się skończyło. A przy tak olbrzymich nakładach finansowych, tych miliardach euro wpompowanych w infrastrukturę i nowoczesną technologię zabrakło pomysłów na to, jak zrewolucjonizować szkolnictwo zawodowe. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zajmiemy się tym tematem.

 

Prezes Borzeszkowski wymienił też odniesione sukcesy, z których najważniejszym jest utrwalenie i umocnienie fundamentów funkcjonowania klubu. – W sferze wewnętrznej udało nam się zbudować SKB-ZP bardzo dobre i solidne więzi między naszymi członkami – podkreślił Grzegorz Borzeszkowski. – Mimo, że konkurujemy na rynku, to w klubie potrafimy usiąść przy stole, porozmawiać o problemach i rozwiązywać je wspólnie. Drugi fundament, który zbudowaliśmy, to trwałe zakorzenienie w krajobrazie instytucji, szczególnie w powiecie starogardzkim, ale też w województwie i instytucjach centralnych. Przed nami rok 2018 – będzie to rok wyzwań. Szacujemy, że w ciągu trzech lat w Starogardzie może powstać ok. 1 tys. nowych miejsc pracy. Kazimierz Smoliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, zaznaczył, że okres świąteczno – noworoczny jest doskonałym czasem na podsumowania. – Zarówno mi, jak i wielu członkom rządu, zależy na tym, aby biznes się rozwijał i przynosił jak największy dochód – powiedział wiceminister Smoliński. – Życzę, aby ten mały stał się średni, średni duży, a ten duży stał się wielki. Przechodzenie tych kolejnych etapów jest trudne. My, jako politycy, chcemy stworzyć jak najbardziej przyjazne otoczenie. Aby współpraca między samorządem a rządem układała się jak najlepiej. Teraz, po zmianach w rządzie, na pewno będziemy zwracać jeszcze większą uwagę na rozwój gospodarki. To będzie czas, kiedy będziemy wspierać przedsiębiorców. Myślę, że kolejne lata będą dobre dla przedsiębiorczości i każdy powinien to odczuć. Przedstawiciele władz złożyli przedsiębiorcom życzenia świąteczne i noworoczne oraz podzielono się tradycyjnym opłatkiem. W trakcie spotkania na wniosek SKB-ZP uhonorowano członków SKB -ZP wyróżnieniami ministerialnymi oraz miejscowymi i Związku Pracodawców.