Partnerzy

Wyszukiwarka

Rozmowy
Konwent Starostów Województwa Pomorskiego w Bytowie

Obrady prowadził przewodniczący Konwentu – Mirosław Czapla – starosta malborski. Zgodnie z tradycją, najpierw głos oddał gospodarzowi, czyli staroście bytowskiemu Leszkowi Waszkiewiczowi.  Ten poinformował, że powierzchnia powiatu jest duża – 6-te miejsce w Polsce, ludności mało, ale przyrost naturalny dodatni. Żyje się powiatowej społeczności miło i zdrowo (bo na obszarze nieskażonej przyrody), chyba, że trafi […]

Redakcja
2018-01-22
5 minut czytania

Obrady prowadził przewodniczący Konwentu – Mirosław Czapla – starosta malborski. Zgodnie z tradycją, najpierw głos oddał gospodarzowi, czyli staroście bytowskiemu Leszkowi Waszkiewiczowi. 

Ten poinformował, że powierzchnia powiatu jest duża – 6-te miejsce w Polsce, ludności mało, ale przyrost naturalny dodatni. Żyje się powiatowej społeczności miło i zdrowo (bo na obszarze nieskażonej przyrody), chyba, że trafi się klęska żywiołowa jak w lipcu ub. roku. Wszyscy jadący od strony Gdańska mogli jej ślady jeszcze oglądać, choć ich zacieranie, przy współudziale Lasów Państwowych, trwa i jest intensywne. Starosta pochwalił się historycznymi tradycjami, których śladem jest bytowski pokrzyżacki Zamek. Obrady Konwentu odbywały się również w ciekawym historycznie miejscu – w restauracji o nazwie Młyn, która działa w dawnym młynie wodnym, usytuowanym nad żwawym nurtem rzeki Bytowy. Jeszcze w latach 90-tych ub. wieku mielił on mąkę, potem przeszedł w prywatne ręce i został przystosowany do celów gastronomicznych. Wystrój wnętrz nawiązuje do dawnej funkcji obiektu, dominuje drewno i kolor biały, pomieszczenia upiększają eksponaty młynarskie, pamiętano nawet o stylizowanej pajęczynie ze srebrnych nici.

Główny wątek spotkania też miał charakter historyczny.

Sławomir Lucewicz – dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, szeroko omówił najważniejszy projekt tego roku, czyli POMORSKIE DNI do NIEPODLEGŁEJ 2018 – 20. Zaplanowano w nim 4 bloki:

*edukacja, animacja, czyli debaty i spotkania,

*upowszechnienie wiedzy – poprzez publikacje i podróże studyjne,

*upamiętnienie osób zaangażowanych w walce o niepodległą Polskę a także miejsc historycznych, poprzez pomniki, tablice, tworzenie szlaków kulturowych,

*eventy, rekonstrukcje historycznych wydarzeń (co już się zaczęło).

Szczególny nacisk ma być położony na przypomnienie i uhonorowanie pamięci o osobach zasłużonych a mało znanych, lokalnych bohaterach, a spośród wydarzeń historycznych – utrwalanie wiedzy o zaślubinach Polski z morzem. Przewiduje się szeroki udział społeczeństwa w realizacji programu, w tym jednostek samorządowych, szkół, organizacji pozarządowych , turystycznych i przewodnickich. Dyr Lucewicz poinformował, że kalendarz działań już został stworzony, ale prosi o zgłaszanie nowych pomysłów przez starostów, zostaną one uwzględniane w tym kalendarzu.

Finansowanie działań powiatowych urzędów pracy w roku 2018 omówiła Joanna Witkowska – dyr Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Rozbudowane zostaną programy na rzecz promocji zatrudnienia, co jest konieczne ze względu na obniżenie się stopy bezrobocia w województwie pomorskim i wynikająca stąd koniecznością zmobilizowania do wejścia na rynek pracy osób długotrwale bezrobotnych. Program regionalny PRACA dla POMORZAN 2018 zostanie poszerzony o nowe działy, w tym gospodarczo-społeczne skutki ubiegłorocznej nawałnicy oraz o dział: Wyrównywanie szans.

Dyr Joanna Witkowska omówiła też podstawowe wnioski wynikające z badań realizowanych przez WUP w 2017 roku. Głównym z nich było Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy, gdzie przedmiotem badań było zatrudnianie cudzoziemców (głównie Ukraińców) a równie ważnym niewykorzystane zasoby rynku pracy.

Podczas spotkania omówiony został też projekt zmian dotyczących funkcjonowaniu warsztatów terapii zajęciowej. Przedstawił je Dariusz Majorek, dyrektor Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W tej dziedzinie jest jeszcze sporo niewiadomych, ponieważ proces legislacyjny trwa i o całości zmian będzie można powiedzieć dopiero po pierwszym kwartale br. Pozytywem jest, że środki PFRON-u się zwiększyły, ale rośnie też liczba osób niepełnosprawnych, chcących z tej pomocy skorzystać, co ma związek z niewątpliwie pozytywnym zjawiskiem rosnącej liczby osób chcących podjąć pracę.

Bardzo ciekawymi spostrzeżeniami podzielił się Zygmunt Tomczonek – prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wynikały one z doświadczeń OSP w zarządzaniu sytuacją kryzysową. Trzeba przyznać, że w czasie ubiegłorocznych kataklizmów pogodowych oraz podczas usuwania ich skutków, spisały się one na medal (i to duży).

Przewodniczący Konwentu – Mirosław Czapla zadbał, aby dodatkowo ubogacić program o punkty w nim nie ujęte:

Nadkomisarz Arkadiusz Socha – ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, omówił Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – sposób jej powstawania i główne punkty zagrożeń na terenie naszego województwa, oraz zaapelował o współpracę w jej ewentualnych uzupełnieniach.

Adam Krawiec – dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przedstawił realizację przedsięwzięć strategicznych w obszarze edukacji, do których zalicza się: Program Zdolni z Pomorza oraz program Szkolnictwo Zawodowe. Zapowiedział też działania w celu stworzenia Pomorskiego Paktu na Rzecz Edukacji – z udziałem samorządów terytorialnych, uczelni wyższych, pracodawców i organizacji pozarządowych.

Przewodniczący Konwentu Mirosław Czapla poinformował też o planowanych działaniach w sferze administracji rządowej, czyli: wypracowywaniu stanowiska w sprawie systemu CEPiK. Miał on podnieść jakość realizacji zadań związanych z dopuszczeniem pojazdów do ruchu, którego to celu nie osiągnął, natomiast utrudnił pracę Wydziałom Komunikacji – wydłużył czas obsługi interesantów i zwiększył odsetek niezałatwionych spraw. Konwent Powiatów chce pismo w tej sprawie wysłać do Ministerstwa Cyfryzacji.

Następnym działaniem jest protest przeciwko obniżeniu od stycznia br, subwencji na rzecz nauczania języka regionalnego bądź języka mniejszości narodowych ( w naszym województwie dotyczy to języka kaszubskiego i ukraińskiego).

Ustalono, że kolejny Konwent odbędzie się w maju br. w powiecie sztumskim.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl