Z

Zarząd firmy STEICO wprowadza kolejny sposób na jeszcze lepsze kształcenie zawodowe. Współpracujące z firmą placówki otrzymały zestawy edukacyjne, które umożliwiają uczniom poznanie pracy urządzeń z obszaru automatyki i elektryki, które używane są w firmie.

Wieloletnia współpraca firmy STEICO ze szkołami kształcącymi zawodowo, w okolicy obu zakładów produkcyjnych firmy – w Czarnej Wodzie oraz w Czarnkowie rozwija się w nowym wymiarze. To już nie tylko prowadzenie dualnego systemu kształcenia, regularne wycieczki uczniów szkół zawodowych zapoznające ich z procesami produkcyjnymi, wizyty studyjne i systematyczne praktyki oraz staże. Wraz z nowym rokiem firma STEICO uruchomiła wsparcie szkół zawodowych na nowych zasadach – dzięki swoim dostawcom udostępnia nowoczesne rozwiązania techniczne z obszaru automatyki, pneumatyki i elektryki stosowane w firmie w formie zestawów edukacyjnych dla szkół.

Doposażanie szkół w pomoce naukowe jest często spotykanym, lecz jednocześnie jednorazowym modelem wsparcia. Powoduje to stosunkowo szybkie zużycie techniczne doposażenia. Po kilku latach najnowocześniejsze rozwiązania nie są już tymi, które firmy produkcyjne stosują u siebie w praktyce. Nowatorska koncepcja Zarządu STEICO opiera się na rotacji wypożyczanych zestawów edukacyjnych pomiędzy szkołami uczestniczącymi we współpracy. Co ważne, zestawy będą uaktualniane według wprowadzanych na bieżąco nowinek technicznych.

Dzięki takiemu rozwiązaniu uczniowie szkół zapoznają się co kilka miesięcy z innymi modelami urządzeń i pozostawać na bieżąco z tym, jakie rozwiązania są stosowane u ich przyszłego pracodawcy.

Ucząc się na nowoczesnych zestawach edukacyjnych wiedzą, czego się spodziewać w swojej pierwszej pracy, oswajają się z tym wyposażeniem, które są standardem w praktyce zakładów produkcyjnych i automatycznie są lepiej przystosowani do wejścia na rynek pracy. Korzyści odczuje także firma – STEICO zyskuje pewność, że uczniowie podejmując swoją pierwszą pracę nie będą wymagać już zasadniczego wdrożenia i obeznania z podstawowym sprzętem.

Uroczysta inauguracja programu miała miejsce 5 stycznia 2018 roku w siedzibie firmie STEICO w Czarnkowie.

W pierwszym roku uruchomienia tej nowoczesnej formy wsparcia współpracować ze sobą będą Centrum Edukacji Zawodowej w Czarnkowie, Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyżu Wielkopolskim, Zespół Szkół Zawodowych im. mjr H. Dobrzańskiego HUBALA w Starogardzie Gdańskim oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w Chojnicach.

Pierwsze zestawy edukacyjne trafiły do młodzieży wszystkich szkół już 12 stycznia. Jak zostały przyjęte przez uczniów? Wyjątkowo entuzjastycznie

– Dyrektorze, ja chcę zostać rok dłużej w szkole, żeby móc to przetestować! – wykrzyknął uczeń ostatniej klasy po rozpakowaniu modeli.

Według przedstawicieli firmy właśnie takie zaangażowanie w pełni pokazuje, jak bardzo pomysł Zarządu STEICO spełnia swoją funkcję.

Dzięki STEICO oraz firmom wspierającym program czyli dostawcom zestawów edukacyjnych sensorów Balluff, zestawów napędowych Aniro, zestawów startowych sterowników Siemens Simatic S7-1500, zestawów sensorów TELCO szkoły wzbogaciły się o możliwość poznania i testowania bardzo nowoczesnego i wartościowego sprzętu. Dodatkowe wsparcie udzielone zostało również nauczycielom praktycznej nauki zawodu, którzy zostaną wyszkoleni na wyspecjalizowanym kursie z zakresu rysowania schematów w oprogramowaniu SEE Electrical i będą mogli wiedzę tę rozpowszechnić na testowym oprogramowaniu wśród swoich uczniów.