P

Poprawi się jakość świadczonych usług, wdrożone zostaną nowe technologie
i utworzone będą dodatkowe oddziały. W szpitalach na terenie województwa
pomorskiego prowadzone są rekordowe inwestycje.

W Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni niebawem ruszy budowa nowoczesnego bloku operacyjnego z czterema salami. W ramach inwestycji powstaną także oddziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz poradnie specjalistyczne. Placówka ma dodatkowo zostać wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy. W ramach zadania, którego wartość oszacowana została na ponad 80 mln zł, planowane jest też utworzenie poradni specjalistycznych, tj. ortopedii i traumatologii narządów ruchu, kardiologicznej, leczenia chorób naczyń, neurologii, urologii oraz diabetologii. W Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni realizowane ma być jeszcze jedno zadanie, które polegało będzie na modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Nowe oddziały i sprzęt

– Dzięki przedsięwzięciu poprawią się warunki przyjmowania i leczenia pacjentów oraz pracy personelu – zapewnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Szpitali Pomorskich. – Szpital będzie rozbudowany i uzyska nowe pomieszczenia dla obecnie zbyt małego jak na potrzeby Gdyni i okolic Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W Szpitalu Morskim im. PCK w Redłowie zostanie rozbudowany pawilon numer 2, w którym powstanie sześć sal dla chorych i jedna izolatka. Wybudowany zostanie tam nowoczesny oddział hematologii. W jego skład wejdą m.in. bank krwi i bank komórek wyposażone w nowy, specjalistyczny sprzęt. Projekt przewiduje także powstanie trzeciego w województwie pomorskim ośrodka transplantologii szpiku.

Nowoczesny blok operacyjny

Na terenie Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku trwa budowa lądowiska. – Inwestycja jest częścią projektu, dzięki któremu w naszej placówce powstanie Centrum Urazowe dla Dzieci – wyjaśnia Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copernicus. – Będą do niego trafiać najmłodsi pacjenci z całego regionu, którzy ulegli poważnym urazom. W szpitalu na gdańskiej Zaspie ma powstać ultranowoczesny blok operacyjny, który funkcjonował będzie w zupełnie nowym, trzykondygnacyjnym budynku. Do nowej przybudówki szpitala przeniosą się też dwa oddziały: urologiczny wraz z chirurgią urazowo-ortopedyczną. Przedsięwzięcie przewiduje także przebudowę i rozbudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego o ciągi jezdne z placami manewrowymi, ciągi piesze oraz miejsca parkingowe.

Inwestycje w toku

W tym roku ma zostać ukończony pierwszy etap budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, w którym funkcjonował będzie 9-łóżkowy Oddział Izolacyjny, Oddział Położniczo-Noworodkowy, liczący osiemnaście łóżek oraz Oddział Położnictwa Antyseptycznego i Oddział Patologii Ciąży. Ponadto zlokalizowanych zostanie tam sześć sal porodowych, trzy sale do cesarskiego cięcia i sale wzmożonego nadzoru. Cała inwestycja powinna zostać zrealizowana w 2020 roku. Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie zostanie rozbudowany o czterokondygnacyjny budynek. Placówka ma zostać wzbogacona m.in. o nowy blok operacyjny z siedmioma salami oraz oddziały chirurgii naczyniowej i rehabilitacji kardiologicznej. Całkowita wartość projektu to prawie 105 mln zł, z czego ponad 66 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Andrzej Sapiński,

prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku

Najważniejszą zrealizowaną inwestycją w tym roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku było przeniesienie oddziału Położniczo-Ginekologicznego z naszego kompleksu szpitalnego w Ustce do głównego budynku szpitala w Słupsku. Wszystko po to, aby przyszłe mamy oraz nasi najmłodsi pacjenci mogli czuć się jeszcze bardziej bezpiecznie, mając na miejscu zaplecze diagnostyczne i terapeutyczne szpitala specjalistycznego. Drugą strategiczną inwestycją, która jest obecnie realizowana, jest utworzenie w szpitalu Oddziału Transplantacji Szpiku Kostnego oraz Banku Komórek i Tkanek. Będzie to drugi taki ośrodek w całym pasie północnym Polski od granicy wschodniej po zachodnią granicę kraju. Koszt łączny tych inwestycji to 3,1 mln złotych. Liczymy na to, że pierwsi pacjenci do autoprzeszczepów szpiku kostnego przyjęci będą jeszcze w tym roku. Bank Komórek i Tkanek umożliwi nie tylko przechowywania komórek niezbędnych do przeprowadzenia transplantacji szpiku kostnego pacjentom słupskiego szpitala, pracownicy Banku będą także pobierać, preparować i namna- żać oraz przechowywać komórki macierzyste szpiku, a także tkanki innych narządów. Ze zgromadzonych w nim komórek i tkanek korzystać będą mogły szpitale w całej Polsce

 

Paweł Orłowski,

członek zarządu województwa pomorskiego

Zdrowie mieszkańców Pomorza jest dla nas sprawą priorytetową. Zarówno na poziomie infrastruktury – zaplanowaliśmy w programie regionalnym i inwestujemy niemal 700 mln zł w infrastrukturę szpitali i modernizacje oddziałów oraz nowoczesną aparaturę medyczną i informatyzację. Powstaną nowe bloki operacyjne, oddziały szpitalne i rehabilitacyjne, w planach jest rozwój usług telemedycznych. Na oddziałach, na których wykonano prace, z powodzeniem działa nowoczesna aparatura medyczna, podnosząca komfort i bezpieczeństwo pacjentów, a także standard pracy lekarzy i personelu. Planując realizacje projektów, kierujemy się przede wszystkim rzeczywistymi potrzebami zdrowotnymi mieszkańców, uwzględniając potrzeby osób starszych i wyzwania związane z chorobami cywilizacyjnymi. Warto wspomnieć, że od wielu lat Pomorskie jest na pierwszym miejscu wśród wszystkich regionów w Polsce pod względem wydatków samorządowych przeznaczonych na inwestycje w służbie zdrowia. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia i do- skonalenia. Nieobce są nam general- ne bolączki służby zdrowia, ale to, co jest po stronie samorządu wojewódz- twa w zakresie inwestycji, na pewno z nawiązką wykonamy.

 

Jolanta Sobierańska-Grenda,

prezes zarządu Szpitali Pomorskich

Spółka Szpitale Pomorskie, w ramach której funkcjonują cztery szpitale: Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, Szpital Morski im. PCK oraz Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni oraz Szpital Specjalistyczny w Wejherowie, działa od równo roku. W tym czasie, dzięki wielomilionowemu wsparciu przez właściciela, czyli Urząd Marszałkowski, udało się zrealizować wiele ważnych inwestycji. Od ubiegłego roku pacjenci Zakładu Teleradioterapii Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni leczeni są za pomocą nowego przyspieszacza liniowego, w Wejherowie udało się kupić nowoczesny tomograf komputerowy, powstał tam również pierwszy w szpitalach marszałkowskich, a drugi w regionie Oddział Kardiochirurgii dorosłych, o którym jeszcze kilka lat temu nikt z nas nie marzył. W tym roku czeka nas m.in. uruchomienie Banku Mleka Kobiecego oraz otwarcie nowoczesnego Oddziału Radioterapii, Onkologii Klinicznej, Chemii Jednego Dnia w szpitalu w Gdyni-Redłowie, w św. Wincentym a Paulo dobiega końca pierwszy etap remontu interny itd. Warunki leczenia i możliwości tego szpitala radykalnie poprawi nowy SOR oraz blok operacyjny z całym zapleczem oraz poradniami specjalistycznymi. Lista inwestycji i zakupów planowa- nych choćby w tym roku w Szpita- lach Pomorskich liczy kilkadziesiąt pozycji o wartości ponad 48 mln zł.