Z

Z Dagmarą Romanowicz właścicielką ośrodka szkolenia kierowców Poldek,
rozmawia Zdzisława Mochnacz.

Najważniejsza jest dla Pani pasja. Natomiast przewodnie motto OSK POLDEK brzmi: „Szkolenie to Nasz sposób życia” Właśnie to połączenie jest przepisem na sukces?

– Pasja stanowi nieodłączny element życia. W momencie, kiedy uda się osiągnąć poziom, w którym można swoją pasję przekuć na sposób życia, wtedy następuje pełna harmonia. Wszystko co robię, w ramach swojej pracy, wykonuję dlatego, że po prostu lubię to, co robię. Nie traktuję swojej pracy jako niezbędnika składającego się na przetrwanie. Oprócz wspomnianej pasji jest jeszcze ciężka praca wielu pracujących w naszej firmie osób, która składa się na sukces całego zespołu – firmy. Wizerunek kierowcy zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. Zawód ten stał się dobrze płatny, dając perspektywę rozwoju.

Czy na dzień dzisiejszy jest to zawód deficytowy?

– Wg badań sprzed dwóch lat, zawód kierowcy stanowi na chwilę obecną jeden z najbardziej deficytowych. Niestety, mimo wspomnianej zmiany wizerunku kierowcy – przestał być to zawód odbierany jako mało skomplikowany, źle płatny. Kierowców zawodowych w Polsce brakuje. Szkolenia „produkują” coraz więcej kierowców zawodowych, ale większość z nich woli pracować zagranicą niż w kraju. Niestety, główny powód niedoboru kierowców zawodowych w Polsce nadal wynika z dwóch czynników: wysokiej ceny szkoleń (na które nie może pozwolić sobie każdy) oraz wciąż dogasających, ale jednak nadal istniejących, przedsiębiorców transportowych, których sposób traktowania pracownika zniechęcał do rozważania pracy jako kierowcy zawodowego. Niestety, dłużej pamiętamy negatywny niż pozytywy. W związku z powyższym, osobom rozpatrującym ten zawód, dłużej zapadnie w pamięci, jakaś przykra historia dotycząca traktowania kolegi pracującego w transporcie, aniżeli kilkanaście przykładów dobrego opłacania tej pracy. Na szczęście nie jest już opłacalne złe traktowanie pracownika, a z racji niedoboru kierowców, pracodawcy chcąc nie chcąc, muszą zacząć ich szanować i opłacać należycie.

Dobra, nowoczesna szkoła jazdy to?

– To szkoła, która idzie z duchem czasu, nadąża za nowinkami technologicznymi. To szkoła, która dostosowuje się do panujących realiów, ale nie zapomina o standardzie. Jako ośrodek posiadający Poświadczenie Potwierdzające Spełnienie Dodatkowych Wymagań (statut Super OSK) mamy możliwość prowadzenia wykładów metodą e-learning, jednakże dzięki przystępnej i dostosowanej do potrzeb kursantów formie prowadzenia wykładów stacjonarnych, ta forma pozostała najczęściej wybieraną przez naszych kursantów. Dopasowujemy się do oczekiwań osób szkolonych, dzięki permanentnym szkoleniom kadry trenerów i instruktorów, wybieramy coraz nowsze techniki przekazywania wiedzy. Istotne jest również dbanie o jakość pojazdów. Od wielu lat, możemy poszczycić się najnowocześniejszą flotą pojazdów szkoleniowych. Pojazdy, którymi szkolimy przyszłych kierowców zawodowych wyposażone są w najnowocześniejsze systemy umożliwiające wykształcenie osoby szkolonej do pracy w zawodzie kierowcy zawodowego.

Co Was wyróżnia na rynku szkolenia kierowców?

– Jesteśmy szkołą – centrum szkoleniowym z długoletnim doświadczeniem. Na rynku istniejemy od 1996r. W chwili obecnej pracują w firmie trzy pokolenia szkoleniowców. Ośrodek Szkolenia Kierowców POLDEK to firma rodzinna. Posiadamy: Akredytacje Kuratorium Oświaty, uprawnienia wspomnianego wcześniej Super OSK, czyli spełniamy dodatkowe wymagania, w tym między innymi w jakości sprzętu szkoleniowego, co owocuje posiadaniem możliwości prowadzenia kursów i warsztatów dla instruktorów nauki jazdy, czy prowadzeniem zajęć metodą e-learning. Każdy z naszych pojazdów jest nowy o modelu identycznym z Ośrodkiem Egzaminowania. Do tego, tak jak wspominałam wcześniej, pojazdy do szkolenia kierowców w zakresie prawa jazdy kat. C, C+E (ciężarówka, ciężarówka z przyczepą) oraz kat. D (autobus) posiadają systemy ABS, ESP wyłączane z kabiny kierowcy- umożliwiające prowadzenie zająć z kwalifikacji zawodowej kierowców. Specjalizujemy się w różnych kursach dla kierowców zawodowych. Dzięki czemu, już od wielu lat mamy w na tym polu ugruntowaną, wysoką pozycję. Nasz zespół stanowi kadra wykwalifikowanych pracowników – zaczynając od pracowników biura, przez instruktorów i trenerów włącznie. Do naszej ekipy wybieramy wyłącznie osoby z pasją posiadającą wysoką wiedzę, którą przekażą naszym kursantom. Wszyscy razem tworzymy jedna,, wielką drużynę”, której głównym celem jest wyszkolenie w przyjemnej i profesjonalnej atmosferze naszych kursantów – klientów. Ta atmosfera chyba się sprawdza, ponieważ przez tak długi czas prowadzenia firmy, w naszym ośrodku szkoliły się całe rodziny. Jeśli ktoś jest zadowolony z naszych usług, zawsze do nas wraca, bądź przyprowadza kolejną osobę.

Pracuje Pani od lat z córką Karoliną, jakie cechy posiadają Kobiety Biznesu, aby tak dobrze radzić sobie w męskim świecie motoryzacyjnym?

– Po pierwsze trzeba to lubić. Zarówno ja, jak i moja córka Karolina, od zawsze wolałyśmy przebywać w męskim towarzystwie. Potrafimy myśleć zero-jedynkowo, zatem szybkie, konkretne podejmowanie decyzji, nie jest dla nas problemem – a taki sposób pracy bardzo lubią mężczyźni. Najważniejsze to traktować partnera biznesowego jak równego sobie, niezależnie od jego wieku czy płci. Myślę, że przez tak długą pracę w tym środowisku, osiągnęłyśmy już wysoki poziom wiedzy, ugruntowaną pozycję, sprawiającą, że mężczyźni, nasi koledzy z branży liczą się z naszym zdaniem. Bycie pracowitym i profesjonalnym to klucz do sukcesu. Po za tym, najważniejsza jest bezpośredniość i jasność przekazywanych informacji, to zdecydowanie ułatwia komunikację i pozwala przetrwać w tym męskim świecie.

Plany na najbliższą przyszłość OSK POLDEK?

– Dalszy rozwój oczywiście! Śledzimy na bieżąco obowiązujące przepisy, pojawiające się trendy oraz zapotrzebowanie kursantów. W zależności od wspomnianych obieram odpowiedni kierunek, w którym POLDEK powinien podążać, tak by zadowolić naszych obecnych i przyszłych klientów, ale również tak by zwiększyć jakość szkolenia, ale również wykształcić kierowców poruszających się bezpiecznie w ruchu drogowym. Jesteśmy w trakcie przygotowania i wdrożenia kilku nowych przedsięwzięć, ale o tym nie chce jeszcze mówić. Jako prawdziwa kobieta muszę mieć swoje tajemnice (śmiech).