P

Przed świętami Wejherowo rozświetliło się wszystkimi kolorami. Mieszkańców i odwiedzających miasto zachwycają przepiękne iluminacje, a na Jarmarku Bożonarodzeniowym można kupić ozdoby, prezenty, wyroby lokalnych twórców i świąteczne specjały.

Oprócz świątecznych iluminacji i jarmarku władze miasta przygotowały – jak co roku – imprezę mikołajkową dla dzieci na Placu Jakuba Wejhera. A dla wielbicieli muzyki organizowany jest świąteczny koncert w Filharmonii Kaszubskiej.

Świąteczne iluminacje
Tradycją już stało się to, że przed świętami Bożego Narodzenia Wejherowo rozświetla się przepięknymi, kolorowymi światełkami. Zwyczajowo udekorowany jest ratusz i rynek, a także deptak, znajdujące się przy nim kamienice i przyległe ulice. Na wejherowskim rynku stanęła kilkumetrowa choinka, przestrzenne elementy dekoracyjne oraz drewniana szopka Bożonarodzeniowa. Świąteczne światełka ozdobiły również park wejherowski. – Iluminacje i dekoracje świąteczne podkreślają atmosferę tego pięknego okresu – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. – Chcemy, aby mieszkańcy Wejherowa w szczególny sposób odczuwali magię Świąt Bożego Narodzenia, aby miasto było dla nich atrakcyjne i przyciągało ludzi w każdym okresie, również zimą. Cieszę się także, że sami mieszkańcy czynnie włączają się w upiększanie miasta. Iluminacja tworzona jest etapami przez kilka lat, każdego roku jest nieco zmieniana i rozbudowywana o kolejne, atrakcyjne elementy. Dekoracje świąteczne na ulicach Wejherowa można podziwiać do początku lutego 2019 roku. 

Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Bożonarodzeniowy w Wejherowie to jedna z najpopularniejszych miejskich imprez, która wprowadza wejherowian i gości w magiczną atmosferę świąt. Jarmark potrwa do 23 grudnia, a dodatkowymi atrakcjami w tym roku są karuzela i świąteczna kolejka. – Już po raz szósty na wejherowskim rynku zagościł Jarmark Bożonarodzeniowy, który wprowadza nas w świąteczny klimat – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Na mieszkańców i gości czeka wiele świątecznych niespodzianek i atrakcji. Na świątecznych stoiskach można kupić słodkie pierniki i inne świąteczne wypieki, oraz pieczywo, potrawy wigilijne, przetwory owocowe, sery, miody, dżemy, soki i syropy. Są wędliny, ryby wędzone i świeże, zioła, bakalie i pieczywa. Rozgrzać się można korzennym grzańcem, cytrusową herbatą czy tradycyjnym czerwonym barszczem. Jarmark Bożonarodzeniowy to także niepowtarzalna okazja by kupić dla najbliższych świąteczne prezenty. Jest w czym wybierać – ręcznie wykonane stroiki i bombki, świeczniki, lampki, ceramika, ale też obrusy świąteczne, czapki, szaliki, koszyki, torby. Natomiast w weekendy przygotowano szereg atrakcji dla najmłodszych – warsztaty, pokazy, konkursy i zabawy.

Mikołaj odwiedził najmłodszych
Najmłodszych wejherowian jak co roku 6 grudnia odwiedził Święty Mikołaj i jego pomocnicy. W roli Mikołaja tradycyjnie już wystąpił prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, który wręczył nagrody w konkursie na najładniejszą ozdobę choinkową dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych w Wejherowie. W programie miejskiej imprezy znalazły się przygotowane przez Wejherowskie Centrum Kultury liczne zabawy i konkursy z nagrodami. Teatr Pana O., czyli grupa aktorów i animatorów doświadczonych w zabawianiu najmłodszych, przygotował specjalnie na tę okazję wyjątkowy spektakl „Święta Maszy i Niedźwiedzia”. Była świąteczna Zumba, korowód, hece i gagi animacyjne oraz konkursy. Impreza, jak co roku, sprawiła najmłodszym mieszkańcom wiele uciechy i radości.

Koncert w Filharmonii
Świąteczną atmosferę co roku odczuwają również ci, którzy odwiedzą Filharmonię Kaszubską. Niedawno zorganizowano tu Koncert Wigilijny Polskiej Filharmonii Kameralnej „Sopot” pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. – Świętom Bożego Narodzenia każdego roku towarzyszy wyjątkowa magia, a ich podniosła atmosfera skłania nas do refleksji i zadumy – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Życzę wszystkim przeżywania Wigilii i świąt w duchu jedności i wspólnoty z bliskimi. Niech w naszych domach zapanuje odświętny i przepełniony miłością nastrój. A narodziny Małego Jezusa przyniosą radość całemu światu. Życzę także, by Nowy 2019 Rok był rokiem pomyślności i szczęścia. W tegorocznym Koncercie Wigilijnym światowej sławy filharmonicy przedstawili kolędy w opracowaniu Macieja Małeckiego oraz kolędy kaszubskie w opracowaniu Witosławy Frankowskiej w wykonaniu Anny Fabrello – sopran i Stanisława Kotlińskiego – baryton. Na zakończenie publiczność tradycyjnie zaśpiewała kilka kolęd wraz z filharmonikami, a Maestro Wojciech Rajski oraz soliści – Anna Fabrello i Stanisław Kotliński, a także Witosława Frankowska, otrzymali przepiękne bukiety kwiatów, a wszyscy muzycy biorący udział w tym koncercie – zasłużone i długie brawa.