B

Blisko 9 mln zł pochłonęła rozbudowa i przebudowa budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Połchowie. Dzięki przeprowadzonej przez Gminę Puck inwestycji poprawił się komfort pracy nauczycieli i pracowników administracyjnych, a uczniowie zyskali lepsze warunki do nauki.

W ramach przeprowadzonych prac powstało nowe skrzydło szkoły oraz budynek dwukondygnacyjny, w których mieszczą się m.in. sale dydaktyczne, 3 – oddziałowe przedszkole wraz z zapleczem sanitarno – szatniowym, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, biblioteka oraz pomieszczenia administracyjne.

Powyżej oczekiwań

Dodatkowo przy wsparciu z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki wybudowana została sala gimnastyczna, o którą społeczność szkolna zabiegała już od dłuższego czasu. Zespół Szkolno – Przedszkolny wzbogacił się również o bezpieczny oraz dostosowany
do potrzeb i oczekiwań maluchów plac zabaw. 3-oddziałowe przedszkole powstało przy udziale środków z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Ze względu na prowadzone prace budowlane na rok musieliśmy przenieść się do placówki
w Darzlubiu – wspomina Zygmunt Borkowski, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego
w Połchowie. – Po czternastu miesiącach wróciliśmy w to samo miejsce, ale już w zupełnie inne realia. To, co tutaj zastaliśmy, przerosło nasze oczekiwania i wyobrażenia.

Więcej uczniów

Warto zaznaczyć, że nowo wybudowany obiekt dostosowany został do potrzeb osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. W budynku znajduje się winda, a wejście do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego osobom niepełnosprawnym umożliwia rampa zewnętrzna. Istniejący budynek placówki z nowym skrzydłem połączony został za pomocą łącznika.

– Podsumowując, stworzone zostały idealne warunki do nauki, pracy i zabawy – zapewnia Zygmunt Borkowski. – Z efektów przeprowadzonych prac zadowolona jest cała społeczność szkolna, począwszy od uczniów, poprzez nauczycieli, a skończywszy na rodzicach. Wcześniej w szkole
w Połchowie wraz z oddziałem przedszkolnym uczyły się łącznie 164 osoby, a obecnie liczba uczniów i przedszkolaków wynosi w sumie 242.

W trosce o środowisko

W ramach przedsięwzięcia szkoła wyposażona została w nowe meble, kolorowe szafki
i nowoczesny sprzęt dydaktyczny. W części sal lekcyjnych zamiast tradycyjnych tablic pojawiły
się tablice i monitory interaktywne. W niezbędny sprzęt zaopatrzona została również sala gimnastyczna, a bibliotekę tak umeblowano, aby można było korzystać z niej w sposób komfortowy.

Dzięki realizacji zadania na terenie gminy Puck powstał energooszczędny budynek użyteczności publicznej. Na dachu obiektu zastosowano fotowoltaikę o łącznej mocy ogniw 40 kW. Nadto budynek opatrzony został mechaniczną wentylacją, z której około 80 proc. ciepła udaje się odzyskiwać do ponownego ogrzewania. W stosunku do budowy szkoły o klasycznych standardach oszczędności cieplne, energetyczne i elektryczne mają być na poziomie od 60 do 80 proc.