P

Profesorowie Piotr Dominiak i Piotr Stepnowski zostali laureatami tegorocznych Nagród Naukowych Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Uroczyste wręczenie statuetek zorganizowane zostało w Ratuszu Głównego Miasta.

Profesorzy Dominiak i Stepnowski dołączyli do grona blisko pięćdziesięciu dotychczasowych laureatów nagrody przyznawanej w tym roku po raz 31. Uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza odbyła się tradycyjnie w rocznicę urodzin słynnego gdańskiego astronoma, 28 stycznia. Tegoroczni laureaci otrzymali dyplom, statuetkę autorstwa prof. Jana Szczypki oraz nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł.

Nagroda Naukowa im. Jana Heweliusza, która przyznawana jest za wybitne osiągnięcia naukowe, została ustanowiona w 1987 roku, natomiast pierwszego laureata wyłoniono w 1988 roku. Przez kilkanaście lat Nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych
i przyrodniczych, a w 2001 roku po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych. W 2013 roku kategoria nauk humanistycznych została poszerzona o nauki społeczne.