J

Jeszcze nie tak dawno rola szalika była prozaiczna: miał chronić przed zimnem i-jeśli było się elegancką osobą-pasować do koloru okrycia wierzchniego. Obecnie na tym podobieństwa się kończą, ponieważ szalik oprócz tego, że ma grzać, to przede wszystkim ma zdobić i dodawać charakteru noszącemu go mężczyźnie.

Szaliki w zależności od pory roku i okazji wykonane są z różnych materiałów:

  • z cieńszych, bardzo szlachetnych jedwabi-tej wersji nadają się do noszenia do eleganckich płaszczy i garniturów przez cały rok. Najlepszy sposób ich ułożenia to klasyczny, z delikatnie skrzyżowanymi połami szalika ułożonymi w taki sposób, aby odsłaniały rąbek koszuli z węzłem krawata lub muchę.

  • z wełny bądź kaszmiru, również do noszenia w zestawach eleganckich, ale i też smart casualowych. Odpowiedni będzie więc znowu sposób klasyczny, albo podwójne owinięcie wokół szyi, aż do bardzo popularnej pętli. Końcówki szalika mogą być schowane pod płaszczem czy kurtką, albo swobodnie wyrzucone na zewnątrz;

  • z wełny o grubszym splocie i o śmielszych kolorach, noszone do kurtek i mniej formalnych krótkich płaszczy, na zewnątrz.