B

Budujemy regionalny system finansowania przedsięwzięć rozwojowych oparty o szerokie zastosowanie instrumentów zwrotnych w ramach Polityki Spójności UE oraz Pomorski Fundusz Rozwoju. Na Pomorzu jest także dobry klimat dla biznesu. Wysoka przedsiębiorczość Pomorzan pozytywnie nas wyróżnia wśród innych regionów i sprzyja rozwojowi kluczowych dla rozwoju regionu branż gospodarki.

W swojej działalności Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. udzielił prawie sześć tysięcy pożyczek na przedsięwzięcia realizowane przez pomorskich przedsiębiorców na terenie całego województwa. Powołana z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego w grudniu 2004 r. Spółka jest największym pośrednikiem finansowym w regionie, która z sukcesem realizuje nakreśloną 15 lat temu misję. Ułatwia firmom z sektora MŚP dostęp do niskooprocentowanych pożyczek na zakładanie i rozwój działalności gospodarczej na Pomorzu.

We wrześniu 2018 r. wsparcie przekazane na rzecz MŚP przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy przekroczyło 300 mln zł. „Uznaliśmy, że to dobry moment do zaprezentowania efektów wsparcia na przykładach naszych pożyczkobiorców” – podkreśla Aneta Grzębska – Prezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego Sp. z o.o. Autorski projekt Funduszu nosi nazwę „To oni zmieniają Pomorze” i pokazuje jak pomorscy przedsiębiorcy przekuwają swoje plany w sukces dzięki współpracy z PFP.

Fundusz udziela preferencyjnych pożyczek ze środków unijnych oraz środków Województwa Pomorskiego. Dla wielu podmiotów na rynku pozostaje pierwszą instytucją finansową, która wspiera młodych stażem przedsiębiorców. Odsetek start-up’ów w portfelu Funduszu pozostaje od lat niezmiennie na wysokim poziomie i rokrocznie przekracza 40%. Świadomie pomagać według PFP znaczy w pierwszej kolejności uwzględniać powodzenie klientów na rynku. Dlatego w głównej ofercie pożyczkowej Spółki nie znajdziemy dodatkowych opłat przygotowawczych, czy prowizji.

„Pochylamy się nad każdym wnioskiem o udzielenie pożyczki i staramy się dostrzec potencjał przedsiębiorcy. Nasi klienci pożyczone pieniądze wydatkują w sposób przemyślany, bo zwrotna forma wsparcia najlepiej weryfikuje ich plany finansowe. Aktualna oferta Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego jest bardzo szeroka” – mówi Pani Prezes Aneta Grzębska. „Na wsparcie usług czasu wolnego, które decydują o potencjale turystycznym regionu przeznaczymy kwotę 25 mln zł ze środków Województwa Pomorskiego. W ramach „Pożyczki za zatrudnienie” możemy finansować m.in. wydatki związane z rekrutacją i pozyskiwaniem pracowników na konkretne stanowiska pracy. Fundusz stawia na pomorskich przedsiębiorców, bo ostatecznie to oni budują i zmieniają Pomorze – podsumowuje Pani Prezes.

Czarna Zebra Sp. z o.o. zajmuje się produkcją filmową i telewizyjną. Wyróżnia się kreatywnym i śmiałym podejściem do realizowanych produkcji. Sukces zawdzięcza połączeniu wiedzy i doświadczeń właścicieli: reżyserskiego Sławka Podwojskiego oraz operatorskich Przemysława Dopke.

„Dla szybkiego rozwoju firmy oraz sprostania wymogom branży niezbędne były inwestycje w nowoczesny sprzęt. Zakup kolejnej kamery oraz komputerów sfinansowaliśmy dzięki Mikropożyczce z Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+. Dzięki tym środkom możemy oferować kompleksową usługę, od koncepcji, przez scenariusz, prace na planie, po montaż i postprodukcję.”

Kawiarnia Familijna Milusiowo to przykład rodzinnego biznesu, połączenia pracy z pasją. Prowadzi ją małżeństwo Małgorzata i Daniel Leczkowscy. Ona – dyplomowany nauczyciel, animator czasu wolnego, On – mistrz cukiernictwa. Swoje plany o pierwszym biznesie urzeczywistnili dzięki pożyczce Kapitał na start z PO KL, z której wyposażyli lokal oraz sfinansowali pierwsze bieżące wydatki.

„Milusiowo to przyjazne rodzinom miejsce, łączące kawiarnię z ofertą własnej produkcji ciast i deserów oraz plac zabaw z zajęciami dla dzieci i dorosłych. Popularność Milusiowa skłoniła nas, by przeprowadzić się do większego lokalu. W kwietniu otwieramy kawiarnię w nowej lokalizacji, w centrum Gdyni. Zmieniamy również nazwę na Szmaragdowa Cafe. Dzięki Pożyczce Rozwojowej z Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+ możemy wykorzystać popularność naszego konceptu i zainwestować w rozwój rodzinnej firmy.”

KartCenter Sp. z o.o.

Spółka zarządza 3 torami gokartowymi w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. To zupełnie nowa jakość w kartingu amatorskim, ciekawie zaprojektowane obiekty, wykwalifikowana kadra oraz dbałość o bezpieczeństwo klientów.

„Utrzymanie wysokiego standardu wymaga okresowych nakładów w innowacyjne rozwiązania technicznie oraz same gokarty. Takich inwestycji wymagał tor w Sopocie, dysponujący 30-metrowym stalowym mostem, jedyna taką konstrukcją w Polsce. Modernizacja toru oraz zakup nowych gokartów dla dzieci były możliwe dzięki Pożyczce Turystycznej z Programu finansowanego ze środków Województwa Pomorskiego, dzięki której KartCenter zapewni sobie 1-e miejsce wśród trójmiejskich gokartów.”