R

Rewa to jedna z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości. Furorę robi wśród miłośników sportów wodnych, głównie za sprawą jednej z najciekawszych bałtyckich form brzegowych, czyli mierzei, zwanej Cyplem Rewskim (Szpërkiem).

Z myślą o zapalonych żeglarzach, pasjonatach windsurfingu i kitesurfingu w Rewie obecnie realizowany jest projekt pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej w miejscowości Rewa, Gmina Kosakowo – przedłużenie pomostu i budowa bosmanatu”. Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Budowa bosmanatu to odpowiedź na długo wyczekiwane wsparcie rozwoju infrastruktury żeglarskiej – mówi Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo. – Dotychczasowa zabudowa nie spełniała potrzeb prężnie rozwijającej się Rewy. Realizowana inwestycja zapewni odpowiednie zaplecze sanitarne i organizacyjne, które nadto dostosowane zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowa infrastruktura pozwoli w pełni wykorzystać potencjał społeczny, gospodarczy, kulturowy oraz krajobrazowy gminy Kosakowo.

Inwestycja zakłada przedłużenie istniejącego pomostu cumowniczego w celu zwiększenia ilości miejsc dla żaglówek, a także stworzenie zaplecza sanitarnego oraz organizacyjnego przystani do obsługi ruchu na pomoście.

Koszt realizacji zadania wynosi blisko 1,5 mln zł. Większość powyższych środków stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jeżeli wszystkie roboty prowadzone będą zgodnie z planem, inwestycja zostanie zakończona we wrześniu.

– Nowe obiekty noclegowe i gastronomiczne oraz inwestycje, które realizujemy, sprawiają, że Rewa z dawnej rybackiej miejscowości dynamicznie przeobraża się w atrakcyjny kurort nadmorski – podsumowuje Marcin Majek.