W

W pierwszy kwietniowy poniedziałek na lotnisku w Gdańsku wylądował po raz pierwszy samolot linii lotniczych Swiss, inaugurując tym samym regularne loty do Zurychu. Gdańsk jest czwartym miastem w Polsce do którego linie Swiss uruchomiły bezpośrednie loty. Ceny biletów wahają się średnio między 500 a 1000 zł – w zależności od wybranego przez pasażera rodzaju biletu. Już wiadomo, że trasa będzie całoroczna.

Uroczystości powitalne pierwszego samolotu eksplodowały światłem i radością, nie tylko z powodu przepięknej słonecznej pogody. Cieszyły się władze lotniska, które od kilku lat starały się o to połączenie:

Liczymy, że nowe połączenie Gdańska z Zurychem będzie bardzo korzystne zarówno dla ruchu biznesowego, jak turystycznego. Zapewne część Pomorzan w sezonie zimowym będzie latać ze Swiss na narty, a latem zwiedzać Zurych i okolice. Ponadto loty realizowane do portu przesiadkowego w Zurychu otwierają bardzo bogatą ofertę kierunków przesiadkowych, zarówno w ramach sieci Swiss, jak i sojuszu Star Alliance, którego jest członkiem. Oferują połączenia przez Szwajcarię do ponad 100 miejsc docelowych w ponad 40 krajach na całym świecie”- powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Na inaugurację połączenia przybyła spora grupa szwajcarska, wraz z ambasadorem tego kraju w Polsce – Jurgem Burri. Wypunktował on potencjalne korzyści z tego połączenia:

  • To szczęśliwy dzień. Pierwszym powodem do zadowolenia jest uruchomienie połączenia Gdańska z Zurychem. Ważną okolicznością jest to, że obchodzimy setną rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Szwajcarią a Polską.
  • Po drugie, samoloty pomagają łączyć ludzi między naszymi krajami, czyli między Szwajcarią a Polska.
  • Powód numer trzy do radości to ułatwienia dla biznesu. Działalność gospodarcza Szwajcarów w Polsce cały czas się rozwija. W zeszłym roku osiągnęliśmy rekordowy poziom obrotów handlowych pomiędzy naszymi krajami.
  • Powód czwarty to znaczenie jakie ma nowe połączenie dla turystyki.
  • Po piąte – z tego połączenia ucieszy się spora liczba osób. W Szwajcarii mieszka około 30 000 Polaków. Natomiast w Polsce mieszka około 1000 Szwajcarów. Gdańsk jest znanym miastem, jednym z najpiękniejszych w Europie. Dzięki lotom do Zurychu gdańszczanie uzyskają łatwy dostęp do innych miast Szwajcarii, takich jak Genewa, Lozanna.

Będzie komfortowo

Trasa obsługiwana ma być przeważnie przez airbusy A220-300 (chociaż w niektóre dni podstawiany będzie embraer E190 Helvetic Airways), które mogą zabrać na pokład 145 pasażerów w dwóch klasach podróży. Pierwszy rejs wykonała maszyna o nr rejestracyjnych HB-JCQ. Na gdańskim lotnisku powitał ją tradycyjny salut wodny. SWISS stał się tym samym pierwszym i jak póki co jedynym przewoźnikiem operującym tym typem samolotu z gdańskiego lotniska.

Już pierwszy samolot z Zurychu miał prawie całkowite zapełnienie pasażerami. Jak powiedziała nam pasażerka, która przyleciała z trojgiem maluchów w wieku żłobkowo-przedszkolnym, o uruchomieniu linii dowiedziała się poprzez środowisko polonijne, a że jest z mieszanego małżeństwa – polsko-szwajcarskiego, od razu postanowiła skorzystać, aby odwiedzić rodzinę.

Podczas uroczystości inauguracji nowego połączenia, obok przedstawicieli portu lotniczego, z prezesem Tomaszem Kloskowskim na czele, obecni byli: ambasador Szwajcarii – ekscelencja Jurg Burri, przedstawiciele przewoźnika i Lufthansa Group – Peter Pullem z Wiednia – dyr sprzedaży na Europę Wschodnią i Południową, Frank Wagner – dyrektor sprzedaży na Polskę, Stefan Vasic – rzecznik prasowy Swiss z Zurichu, przedstawiciele pomorskich władz samorządowych: Ryszard Świlski – vice-marszałek województwa pomorskiego, Piotr Borawski – zastępca prezydenta Gdańska, Katarzyna Gruszecka-Spychała – vice-prezydent Gdyni

Anna Kłos