Partnerzy

Wyszukiwarka

Samorząd
Związek Gmin Pomorskich

Prezes ZGP Błażej Konkol w rozmowie z Anną Kłos, podsumowuje działalność Związku Gmin Pomorskich w latach 2015 – 2018. Panie Prezesie w jakiej kondycji Związek wita kolejną kadencję działalności? Myślę, że w niezłej. Według danych statystycznych mamy 89 gmin z terenu województwa, a 1. stycznia 2015 roku było ich 75. To najstarsza i największa organizacja […]

Redakcja
2019-04-16
5 minut czytania

Prezes ZGP Błażej Konkol w rozmowie z Anną Kłos, podsumowuje działalność Związku Gmin Pomorskich w latach 2015 – 2018.

Panie Prezesie w jakiej kondycji Związek wita kolejną kadencję działalności?

Myślę, że w niezłej. Według danych statystycznych mamy 89 gmin z terenu województwa, a 1. stycznia 2015 roku było ich 75. To najstarsza i największa organizacja zrzeszająca jednostki samorządu terytorialnego działająca na Pomorzu. Gminy zgłaszają coraz więcej postulatów i problemów do rozwiązania, widać mają zaufanie do nas…

Wobec tego przybywa też pracy…

Mogliśmy podołać tym zadaniom dzięki zaangażowaniu gminnych przedstawicieli w zarządzie, za co serdecznie dziękuje. Przede wszystkim chciałbym uhonorować tych, którzy po jesiennych wyborach samorządowych nasze grono opuszczają, więc członkom Zarządu: Hannie Brejwo (Gmina Pszczółki), Sławomirowi Bielińskiemu (Gmina Lubichowo), Adamowi Marciniakowi (Gmina Człuchów), członkom Komisji Rewizyjnej: Andrzejowi Żmudzie-Trzebiatowskiemu (Gmina Przechlewo), Stanisławowi Połomowi (Gm. Starogard Gdański), Marii Taraszkiewicz-Gurzyńskiej (Burmistrz Gniewa). Dziękuję też wszystkim naszym członkom.

Na co mogą liczyć ze strony ZGP stowarzyszone gminy?

Głównym celem powołania organizacji było, i nadal pozostaje, reprezentowanie i obrona wspólnych interesów zrzeszonych jednostek samorządowych oraz wspieranie idei samorządu terytorialnego. Staramy się tworzyć organizację, która będzie łączyć gminy miejskie i wiejskie, bogatsze i biedniejsze, aby budować zrównoważany rozwój dla wszystkich ­ Działania Związku skupiają się też na prowadzeniu mediacji w sprawach spornych pomiędzy gminami a władzą rządową i samorządową, proponowaniu projektów ustaw oraz aktów prawnych, które mają wpływ na życie mieszkańców regionu. Proponujemy konkretne zmiany legislacyjne w ustawach.

Aby to robić skutecznie, powinniście mieć reprezentację w związkach i stowarzyszeniach. centralnych.

I mamy. W dniu 29 października 2016r. w Nowej Soli dziewięć regionalnych stowarzyszeń i związków podpisało Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych (OPOS), którego celem jest m.in. wspólna i skoordynowana reprezentacja w najważniejszych sprawach związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego, oraz wzajemna wymiana doświadczeń związanych z funkcjonowaniem regionalnych organizacji samorządowych…Od 2015 roku nasi tam przedstawiciele zgłosili ponad 30 projektów zmian dotyczących ustaw regulujących działalność samorządów. Duża ich część znalazła się w tych ustawach. Chcę gorąco podziękować naszym delegatom do zespołów roboczych OPOS-u, którzy tak dzielnie o to walczyli, więc: Hannie Brejwo, Andrzejowi Wyrzykowskiemu, Andrzejowi Pollakowi, Elżbiecie Krajewskiej, Leszkowi Kulińskiemu, Sławomirowi Bilińskiemu, Mirosławowi Chyle.

Pan też uczestniczy w pracach tych gremiów?

Jestem nawet w dwu zespołach: ds. systemu finansów publicznych i roboczym zespole ds. strategicznych rozwiązań dotyczących dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Czy przedstawiciele ZGP uczestniczą też w pracach komisji, rad czy zespołów na forum wojewódzkim?

Oczywiście. Oprócz mnie Hanna Brejwo, Wojciech Kankowski, Piotr Laniecki. Wszyscy kierujemy się zasadą „Nic o nas bez nas”.

W tych działaniach pewnie przydałoby się wsparcie grona przyjaciół z zewnątrz?

Współpracujemy z wieloma instytucjami a także z uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską, Wyższą Szkołą Ateneum, Wyższą Szkołą Inżynierii Gospodarki w Słupsku. W dniu 23 maja 2016r. zostało podpisane porozumienie o współpracy z Pracodawcami Pomorza. Zapowiada ono m.in. organizację wspólnych przedsięwzięć, takich jak seminaria, konferencje, szkolenia, działalność doradcza, współpracę w transferze wiedzy i doświadczeń poprzez prowadzenie bilateralnych projektów oraz realizację inicjatyw, zmierzających do wykorzystania potencjałów obu stron. Ułatwiamy gminom wejście na ścieżkę nowoczesności.

W jaki sposób?

Na wiele sposobów, najbardziej dumni jesteśmy z realizacji projektu Pomorskiej Unii Światłowodowej. W pierwszym etapie projektu, realizowanego przez Orange Polska, współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, skupiliśmy się na podłączeniu do sieci światłowodowej szkół, wskazanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na dzień dzisiejszy sieć światłowodowa do szkół jest ukończona. W kolejnej fazie projektu priorytetem stało się doprowadzenie sieci do gospodarstw domowych. Na co dzień, systematycznie, informujemy wójtów i burmistrzów o wszelkich zmian prawnych, które dotyczą gminnych samorządów, wysyłając im specjalny newsletter. Organizujemy też liczne szkolenia tematyczne.

Które wydarzenia tej kadencji najbardziej są godne zapamiętania?

Było ich tak wiele, że trudno wybrać. Najświeższe w pamięci są te z 2018 roku. Regionalne obchody Dnia Samorządu Terytorialnego, które zorganizowaliśmy 4 czerwca w Chmielnie wspólnie z Konwentem Starostów Pomorskich i Związkiem Miast i Gmin Morskich. Nawiązywały do stulecia odzyskanie niepodległości przez Polskę. Z dziedziny szkoleń warto wspomnieć o konferencji na temat „Edukacja w woj. pomorskim” zorganizowanej wspólnie z Kuratorium 12 grudnia w auli „Polskie Niebo” dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Od 1 września 2018 samorządowcy w gminach otrzymali uprawnienia i obowiązki dotyczące szkolnictwa, które budziły sporo pytań.

Czego by Pan życzył Związkowi w nowej kadencji?

Aby pracował jak dotąd, ale jeszcze lepiej.

 

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl