Z

Z Burmistrzem Nowego Dworu Gdańskiego, Jackiem Michalskim rozmawia Anna Kłos.

Pierwszy bocian przyleciał do Waszego miasta już 29 marca br. inaugurując wiosnę. Może być symbolem Waszych poczynań. Jest odważny, bo zajął miejsce przy ul. Tczewskiej, w miejscu które jest bliskie cywilizacji i nowoczesny – bo wybrał gniazdo usytuowane na słupie energetycznym, gdzie mu koło założyła spółka Energa. Brawo za trafną lokalizację. W czym jeszcze czuć u Was oddech wiosny i radosnych Świat Wielkanocnych?

Żuławski Park Historyczny zaprosił naszych mieszkańców w sobotę 13 kwietnia na coroczne Warsztaty Ozdób Wielkanocnych, czyli wielkie WOW Żuławski Ośrodek Kultury zorganizował tam warsztaty kreatywnego tworzenia ozdób świątecznych. Palemki wielkanocne, kwiatki bibułkowe, różnokolorowe, barwne pisanki, kurczaczki, wycinanki… Do wyboru przez uczestników.

I pewnie goście już jadą…

Jedna z przedświątecznych wizyt była szczególnie miła. Nowy Dwór Gdański, podobnie jak reszta Żuław, jest ziemią, której w 1945 roku zniszczono ciągłość historyczną. Wyrzucono wszystkich przedwojennych mieszkańców, razem z ich obyczajowością i kulturą – nawet jeśli wcale nie była ona niemiecka, tylko holenderskich mennonitów. Na opuszczone tereny również przymusowo sprowadzono ludzi ze wschodnich ziem przedwojennej Rzeczypospolitej. Społeczną tkankę trzeba było budować od nowa, odgrzebywać zapomniane tradycje. W tej dziedzinie nieoceniona jest działalność Marka Opitza – przewodniczącego Klubu Nowodworskiego. Więc kiedy Gminę Nowy Dwór Gdański odwiedził Sigurd van Riesen członek Związku Miast Partnerskich w Hennef (Niemcy), sprawiło nam to radość.. Pan Sigurd przyczynił się do zapoczątkowania w 1994 roku kontaktów partnerskich między Hennef a Nowym Dworem Gdańskim. Dzięki m.in. jego aktywności i zaangażowaniu udało się w 2001 roku podpisać dokument o współpracy między miastami. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim omówiliśmy korzyści ze współpracy, przemiany zachodzące w gminie oraz bieżącą sytuację polityczną. Jednym z poruszonych tematów był także sport, gdyż nasz gość, mimo mocno dojrzałego wieku, jest aktywnym sprinterem.

Nawet przy pobieżnym spojrzeniu na Wasze miasto łatwo dostrzec, że to prawie plac budowy…

Przygotowaliśmy ambitny program rewitalizacji – nie tylko samego miasta ale również wiejskich terenów gminy. Już 23 marca 2016 roku podpisałem, wraz z p. skarbnik Gminy – Anną Pałubicką z marszałkiem Województwa Pomorskiego – Mieczysławem Strukiem – umowę na opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji, finansowanego w 85% ze środków Unii Europejskiej, Dokument ten jest niezbędny, by próbować sięgać po środki unijne na prace rewitalizacyjne.

Co Wam się nieźle udaje…

Łącznie w latach 2015 – 18 gmina wydała na zadania inwestycyjne 40,42 mln zł, z tego 10,94 mln pochodziło z dofinansowania zewnętrznego. To duży sukces. Proszę pamiętać, że jesteśmy małą gminą i w dodatku obciążaną piętnem ubogiej. Wciąż staramy się pozyskiwać dalsze środki.

Widać, że rewitalizacja centrum miasta postępuje…

Już 4 lutego br. rozpoczął się remont mostu zwodzonego w centrum Nowego Dworu Gdańskiego (ul.Sikorskiego). W ramach wykonywanych prac, most zostanie ponownie reaktywowany (będzie się otwierał), zostanie wykonana nowa nawierzchnia, malowanie oraz wszelkie inne niezbędne prace, które przywrócą jego funkcjonalność, komfort jazdy, poruszania się i estetykę. Wykonawcą prac jest firma Mosty Kujawy. Renowacja mostu przebiega zgodnie z planem. Spodziewam się, ze przed tegorocznym sezonem turystyczno-wypoczynkowym przejedziemy tym mostem.

Co jeszcze planujecie, aby podnieść atrakcyjność turystyczną Waszej miejscowości?

28 lutego 2019 podpisaliśmy z firmą Usługi Ogólno-Budowlane Andrzej Dzienisz umowę na budowę bulwaru wzdłuż rzeki Tugi. Prace rozpoczną się na przełomie września i października br., zakończenie planowane jest do końca czerwca 2020. Koszt inwestycji wyniesie 3 159 200 zł. A poza tym systematycznie remontujemy ulice i drogi, oraz z wielkim zaangażowaniem i nakładem środków budujemy cały system ścieżek rowerowych.

Proszę podać przykład…

27 lutego 2019 zawarłem umowę z Grupą BMG Sp z o.o. na budowę ścieżki rowerowej z Nowego Dworu Gdańskiego (od ul. Cmentarnej) do Sołectwa Tuja (przez dawny most kolejowy i następnie wzdłuż wału). Dzięki budowie tej trasy, mieszkańcy miasta i okolic dotrą do miejscowości Tuja, a stamtąd trasą do Nowego Stawu i Malborka. Do końca lipca 2019 roku powstanie dokumentacja projektowa, a następnie wykonawca przystąpi do budowy, która ma się zakończyć do końca listopada tego roku. Koszt inwestycji wyniesie 2 152 000 zł . W dziedzinie turystyki wiele się dzieje, nie tylko w naszej gminie, ale na całych Żuławach i Mierzei Wiślanej, myślę, że pora odkryć i spopularyzować, nie tylko w naszym województwie ale w całej Polsce oraz za granicą, urodę tej ziemi – zielonej od łąk, błękitnej od wód i złotej od piasków plaż Mierzei.