D

Dużą wiedzą na tematy związane z motoryzacją musieli wykazać się uczestnicy tegorocznej, już trzeciej, edycji Konkursu Wiedzy o Motoryzacji, zorganizowanego przez firmę Auto Miras z Pępowa.

W siedzibie firmy Auto Miras rozstrzygnięto Trzeci Konkurs Wiedzy o Motoryzacji i uroczyście wręczono nagrody. Konkurs składał się z 2 etapów. Pierwszym były eliminacje na szczeblu szkoły, zaś w drugim zmierzyło się najlepszych szesnastu uczestników eliminacji.

– Konkurs skierowany jest do uczniów klas podstawowych, doskonale wpisuje się on w system dualny kształcenia zawodowego – wyjaśnia Mirosław Makurat, właściciel i prezes zarządu firmy Auto Miras, organizator konkursu. – Na etapie eliminacji młodzi ludzie mieli okazję do odwiedzenia naszej firmy, poznania bliżej tajników pracy, dowiedzieli się wielu rzeczy o zawodzie blacharza, lakiernika i mechanika samochodowego w dzisiejszych czasach. Naprawiamy i serwisujemy przecież samochody nowoczesne, które jeżdżą po naszych drogach. Dzięki konkursowi dowiedzieli się także, w jaki sposób mogą zdobyć kwalifikacje do tych zawodów w naszej firmie. Pomagamy szkołom w realizacji zajęć z doradztwa zawodowego w atrakcyjnef formie. My natomiast mamy możliwość pozyskania najlepszych kandydatów do praktycznej nauki zawodu.

Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ilość uczestników wzrasta co roku lawinowo. W tegorocznej, już trzeciej edycji, rywalizowało ponad 250 uczniów przede wszystkim ze szkół z powiatu kartuskiego, ale także z placówek z innych powiatów.

W uroczystym wręczeniu nagród, które odbyło się w siedzibie firmy Auto Miras w Pępowie, wzięli udział m.in. Piotr Fikus, wicestarosta powiatu kartuskiego, Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo, Dariusz Gobis, dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców.

– Nie byłoby tej uroczystości, gdyby nie ogromne zaangażowanie właścicieli (państwa Doroty i Mirosława Makuratów) tego przedsiębiorstwa, znajdującego się na terenie powiatu kartuskiego – powiedział wicestarosta Piotr Fikus. – Chcielibyśmy, aby takich zakładów pracy, które czynnie biorą udział w szkoleniu naszej młodzieży, było na terenie naszego powiatu więcej. Takie działania przekładają się na powstanie nowych zakładów pracy i nowych miejsc pracy.

– W gminie Żukowo jest ponad 5 tys. różnych przedsiębiorstw – dodał Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa. – Spośród nich z pewnością ten zakład można uznać za jeden z flagowych, z których możemy być dumni. Ale przedsiębiorczość to jedno, a wchodzenie w zawód to druga kwestia. Jestem pewien że ktoś, kto stopniowo zdobywa umiejętności w tych zawodach – związanych z motoryzacją – z pewnością będzie w przyszłości zadowolony.

Nagrodami w konkursie były laptop (za I miejsce), tablet (za II miejsce) i smartfon (za III miejsce). Otrzymali je odpowiednio: Aleksander Tessa ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej, Marcin Lejk z Sierakowic i Maciej Polejowski z Sierakowic. Dodatkowo nagrodzone zostały dwie uczennice – jedyne dziewczęta, które wzięły udział w konkursie.

Kolejna odsłona konkursu – już za rok.

Rafał Korbut