B

Bycie mamą to zadanie na pełen etat. Mimo to, młode panie chcą skutecznie godzić wychowywanie dzieci z pracą zawodową. Od 1 marca pomaga im w tym najnowszy projekt Gdańskiego Urzędu Pracy – Mama na Etacie.

Programem objętych zostanie około 50 kobiet, każda może liczyć na pomoc w postaci specjalistycznych warsztatów, dofinansowania do szkolenia lub dotacji na założenie firmy. Przewidziane są także mniej typowe formy wsparcia – vouchery na wybrane usługi w placówkach handlowych.

Dla młodych mam powrót na rynek pracy po przerwie spowodowanej urodzeniem dziecka nie jest łatwą decyzją. Z jednej strony pragną one zapewnić swoim pociechom jak najlepszą opiekę, z drugiej zaś chcą się dalej rozwijać zawodowo. Teraz połączenie roli matki i pracownika może być jednak prostsze. W Gdańskim Urzędzie Pracy trwa projekt pilotażowy, który ma ułatwić kilkudziesięciu kobietom powrót do aktywności zawodowej.

– Choć poziom bezrobocia w Gdańsku nie jest wysoki, sytuacja młodych matek na rynku pracy nie jest najlepsza – przekonuje Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. – W rejestrach urzędów pracy wciąż zbyt wiele jest kobiet, które po przerwie spowodowanej urodzeniem dziecka nie potrafi szybko wrócić do aktywności zawodowej. Może być to spowodowane lękiem przed pozostawieniem dziecka w żłobku czy przedszkolu bądź brakiem wiary we własne siły. Opracowując pilotaż robiliśmy jednak wszystko, aby jego oferta odpowiadała na te wyzwania i potrzeby – dodaje.

Wiele wskazuje na to, że Mama na Etacie może stanowić skuteczne wsparcie w powrocie na rynek pracy. Program oferuje bowiem różnorodne wsparcia oraz atrakcyjne bonusy. Między innymi daje możliwość wzięcia udziału w warsztatach wzmacniających kompetencje miękkie oraz zapewnia pomoc doradców zawodowych oraz ekspertów – prawników, psychologów czy wizażystów. Ważną formą wsparcia będzie też tzw. Pakiet Aktywizacyjny. Dzięki niemu młode mamy mogą korzystać ze szkoleń zawodowych, wziąć udział w stażu, otrzymać bon zatrudnieniowy lub dotacje na założenie działalności gospodarczej. Każdej z pań przysługiwać będzie także wsparcie związane z dostępem do usług opiekuńczych w ramach zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem (do 9 m-cy) oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Przewidziane są również zachęty dla pracodawców zatrudniających mamy – refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla nowego pracownika bądź prace interwencyjne.

W przypadku podjęcia pracy pomoc jednak się nie kończy. Po przepracowaniu każdych 2 miesięcy, uczestniczki pilotażu otrzymają specjalne vouchery. Talony o wartości nieprzekraczającej 200 zł można przeznaczyć na bezpłatne wyjście do kina lub teatru, wizytę u fryzjera bądź kosmetyczki czy zajęcia sportowe.

Projekt oficjalnie zadebiutował 1 marca 2019 r. i szybko spotkał się z dużym zainteresowaniem oraz pozytywnymi recenzjami. W efekcie już po kilkunastu dniach pierwsze panie mogły formalnie przystąpić do udziału w programie, który 18 marca br. został zainaugurowany w Centrum Rozwoju Talentów. Podczas oficjalnego otwarcia uczestniczki pilotażu odebrały z rąk Piotra Borawskiego, zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rolanda Budnika, dyrektora GUP vouchery uprawniające do bezpłatnego przeprowadzenia specjalistycznych badań diagnozujących posiadane kompetencje, a także raz jeszcze mogły zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi założeń projektu oraz oferowanymi formami wsparcia.