W

Wielkie korporacje i lokalne firmy przyciągnęły tłumy do hali Amber Expo w Gdańsku, która szczelnie wypełniła się osobami poszukującymi nowego zatrudnienia. Tym razem na mieszkańców całego Trójmiasta czekało ponad 100 wystawców i kilka tysięcy ofert od pracodawców.Międzynarodowe korporacje, renomowane marki, a także małe, lokalne firmy znalazły się wśród 60 wystawców, którzy podczas ósmej edycji Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza poszukiwali pracowników. Podczas wydarzenia, które zainaugurował Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, zaprezentowano ponad 3 000 ofert zatrudnienia. Wśród nich nie zabrakło zarówno propozycji wymagających specjalistycznych kwalifikacji, jak i ogłoszeń adresowanych do osób dopiero stawiających pierwsze kroki na rynku pracy.
– Ponad połowa firm w Gdańsku zgłasza zapotrzebowanie na pracowników o bardzo różnych umiejętnościach oraz kwalifikacjach, to efekt niskiego bezrobocia w Gdańsku – podkreśla Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. Na targi oczywiście nie mogliśmy zaprosić wszystkich pracodawców, jest tu jednak bardzo silna reprezentacja firm i jest to reprezentacja z praktycznie każdego sektora gospodarki, co doskonale oddaje duże zapotrzebowanie na pracowników praktycznie we wszystkich branżach – dodaje.
Możliwość rozpoczęcia kariery w Lufthansa Systems, Jeppesen a Boeing Company, Lotosie, FujiFilm bądź u działającego regionalnie pracodawcy, skutecznie przyciągnęła do AmberExpo nawet 6 500 osób. Poruszanie się wśród tak wielu ofert ułatwił im – Job Wall. Na Ścianie Pracy znalazło się bowiem ponad 500 wyselekcjonowanych, najatrakcyjniejszych ofert zatrudnienia, na które można było aplikować podczas targów. Jeśli jednak ktoś miał wątpliwości czy przygotowane wcześnie CV skutecznie przekona pracodawcę, ze wsparciem czekali doświadczeni doradcy zawodowi, którzy w kilka chwil poprawiali dokumenty aplikacyjne, a także pomagali w przygotowaniach do rozmowy kwalifikacyjnej.
Wśród odwiedzających nie zabrakło także mieszkańców Gdańska, którzy etat najchętniej zmieniliby na samozatrudnienie. Dla nich atrakcyjna okazała się Strefa Przedsiębiorczości, gdzie doświadczeni eksperci podpowiadali skąd wziąć środki finansowe na własny biznes oraz gdzie szukać wsparcia dla już działających mikroprzedsiębiorstw.
Ofertę wydarzenia skutecznie wzbogaciła Strefa Kreatywności oraz Edukacji. W pierwszej z nich można było sprawdzić swojej predyspozycje i posiadane talenty, w drugiej zapoznać się z propozycjami ciekawych i często bezpłatnych szkoleń, a także warsztatów podnoszących kwalifikacje. Nie zabrakło też Strefy Informacji, gdzie zasiedli specjaliści z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Udzielali oni praktycznych porad m.in. w zakresie prawa pracy, pozyskiwania środków unijnych czy systemu emerytalnego.
Podczas wydarzenia przez cały czas prowadzone były także ciekawe prelekcje. Na targowej scenie poruszane były tematy związane m.in. z przygotowywaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej, planowaniem kariery w branży IT, BPO, a także formami wsparcia dla młodych mam, które po urodzeniu dziecka chciałyby powrócić do aktywności zawodowej. Z porad specjalistów mogli korzystać również pracodawcy. Na scenie czekały na nich wykłady z wdrażania employer brandingu, z kolei w salach warsztatowych zorganizowane zostało spotkanie eksperckie poświęcone legalnym aspektom zatrudniania w firmie obcokrajowców, głównie obywateli państw nienależących do Unii Europejskiej.
Organizatorami Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza są Gdański Urząd Pracy oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.