M

Malownicza gmina Kosakowo jest wyjątkowym miejscem na mapie Pomorza. Położona nad Zatoką Pucką w bliskim sąsiedztwie Gdyni przyciąga coraz więcej osób. To raj dla amatorów wycieczek rowerowych, miłośników wypoczynku nad wodą i… żeglarzy.
Wiedzą o tym doskonale lokalni samorządowcy, którzy stawiają na edukację morską. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mostach funkcjonują obecnie dwie klasy o profilu żeglarskim.
– Cieszę się, że aktywnie korzystamy z wyjątkowego położenia naszej gminy, szczególnie nasi najmłodsi mieszkańcy mają szansę zarazić się pasją żeglarstwa. Zajęcia w szkole i bezpłatne zajęcia na wodzie im to umożliwiają – mówi Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.
Rosnąca popularność żeglarstwa to między innymi efekt prężnie działających lokalnych szkółek żeglarskich.
– Nasza działalność opiera się przede wszystkim na dwóch płaszczyznach – mówi Bartosz Bartnicki z klubu Yacht & Fun Mechelniki. – Chodzi o żeglarstwo turystyczne, które bazuje na bezpłatnych zajęciach skierowanych do dzieci i osób dorosłych, a także żeglarstwo sportowe. Prowadzimy dwie sekcje żeglarskie w klasie Optimist i sekcję Katamaran.
Edukacja morska przynosi oczekiwane efekty, bo młodzi mieszkańcy gminy Kosakowo z sukcesami uczestniczą nie tylko w zmaganiach o zasięgu krajowym, ale i międzynarodowym.
– Obecnie Krzysztof Stromski, podopieczny naszego klubu, bierze udział w Mistrzostwach Europy klasy FINN w Atenach, gdzie walczy o klasyfikację olimpijską na igrzyska Tokio 2020 – mówi Janusz Frąckowiak z Yacht Clubu Rewa.
Tegoroczny sezon żeglarski na terenie gminy Kosakowo oficjalnie rozpoczął się pod koniec kwietnia. Miejscowi samorządowcy i pasjonaci żeglarstwa zapraszają do wspólnego żeglowania.