Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
WFOŚ i samorządy walczą z „kopciuchami”

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Kazienko i reprezentanci ponad 30 pomorskich gmin podpisali porozumienie dotyczące wdrażania rządowego programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Apel o zaangażowanie się samorządów w ten program wystosował Henryk Kowalczyk – minister środowiska. W piśmie, odczytanym przez dyr Macieja Kazienko, jest mowa o charakterystyce programu, stopniu zaangażowania samorządów i […]

Redakcja
2019-07-20
2 minuty czytania

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Kazienko i reprezentanci ponad 30 pomorskich gmin podpisali porozumienie dotyczące wdrażania rządowego programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Apel o zaangażowanie się samorządów w ten program wystosował Henryk Kowalczyk – minister środowiska. W piśmie, odczytanym przez dyr Macieja Kazienko, jest mowa o charakterystyce programu, stopniu zaangażowania samorządów i beneficjentów. Tym razem chodzi o inwestycje w domach jednorodzinnych, u osób fizycznych Nowością jest też, że wnioski należy składać u specjalnie do tego wytypowanego urzędnika gminy a nie bezpośrednio w siedzibie WFOŚ w Gdańsku. Gminy muszą we własnym zakresie, na własny koszt, zatrudnić osoby do prowadzenia tego programu, albo zlecić tę obsługę pracownikowi gminy. Już od dłuższego czasu WFOŚ prowadzi nieodpłatne szkolenia dla energetyków gminnych, którzy również nieodpłatnie świadczą usługi doradcze dla potencjalnych beneficjentów ww. programu.
Dofinansowanie w formie dotacji i pożyczek (częściowo umarzanych) można otrzymać na: wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, o najwyższych normach tj.: węzeł cieplny, pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe spełniający określone wymagania. Dofinansowanie może dotyczyć też przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku (dotacja i pożyczka) oraz montaż odnawialnych źródeł energii OZE (wyłącznie pożyczka). Wysokość dofinansowania zależy od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.
Listy intencyjne i porozumienia w tej sprawie podpisali reprezentanci (wójtowie, burmistrzowie) następujących gmin: Brusy, Cedry Wielkie, Chmielno, Czersk, Człuchów, Dzierzgoń, Kartuzy, Krokowa, Kwidzyn (miasto), Lębork (miasto), Malbork (miasto), Pruszcz Gdański (miasto), Przodkowo, Pszczółki, Przywidz, Reda, Rzeczenica, Skórcz (miasto), Słupsk, Starogard Gdański (miasto), Trąbki Wielkie, Wejherowo, Kościerzyna (miasto), Luzino, Borzytuchom, Smołdzino, Nowa Karczma. Część gmin ma podpisać porozumienie w późniejszych terminach.
Program jest finansowany na razie tylko ze środków krajowych (nie unijnych), więc nie ma w nim pomocy technicznej, czyli nie ma zwrotu środków na wdrożenie programu.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl