Partnerzy

Wyszukiwarka

Samorząd
Oferują dobrze przygotowane zaplecze do budowy farm wiatrowych na Bałtyku

To może być jedna z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu energetycznego. Port Gdynia, gmina Kosakowo, Rumia i Gdynia podpisali list intencyjny w sprawie budowy morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku. Obecnie Krajowy System Elektroenergetyczny, którego łączna moc przekroczyła 41 gigawatów, jest w ponad 70 proc. oparty na elektrowniach opalanych węglem. W najbliższych latach […]

Redakcja
2019-08-13
2 minuty czytania

To może być jedna z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu energetycznego. Port Gdynia, gmina Kosakowo, Rumia i Gdynia podpisali list intencyjny w sprawie budowy morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku.

Obecnie Krajowy System Elektroenergetyczny, którego łączna moc przekroczyła 41 gigawatów, jest w ponad 70 proc. oparty na elektrowniach opalanych węglem. W najbliższych latach wycofane zostaną z eksploatacji najstarsze bloki energetyczne. To spowoduje, że do 2035 roku niezbędne będzie wyłączenie ponad 20-gigawatowych źródeł wytwórczych. Rozwiązaniem tego problemu ma być rozwój energetyki opartej na surowcach odnawialnych, do których należy wiatr. Najlepszym miejscem jego wykorzystania jest obszar morski, gdzie wiatr wieje przez około 330 dni w roku. Mając na uwadze plany zawarte w Narodowym Programie Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej, Zarząd Morskiego Portu Gdynia – we współpracy z Kosakowem, Gdynią i Rumią – zaangażował się w propagowanie priorytetów rozwoju energii odnawialnej. Natomiast na terenie wspomnianych samorządów miałoby działać lądowe zaplecze budowy farm wiatrowych. Do portu będą wpływać elementy konstrukcyjne – tam będą też składane i stamtąd wypłyną, by ostatecznie stanąć w morzu. Natomiast na terenie wspomnianych gmin mogą funkcjonować zakłady produkujące najróżniejsze materiały na potrzeby farm wiatrowych oraz firmy obsługujące budowę.
– Gmina Kosakowo uchwałą Rady Gminy pozytywnie ustosunkowała się do poszerzenia działalności portowej na terenach gminy. Daje to duże możliwości rozwoju w ramach projektu „Dolina Logistyczna”, w tym potencjalne miejsca zatrudnienia i rozbudowę infrastruktury drogowej – mówi Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo. – Celem tego wspólnego projektu gmin Kosakowo, Rumia i Gdynia jest stworzenie obszaru inwestycyjnego w oparciu o sektor transport – spedycja – logistyka, stanowiącego zaplecze obsługi dla dynamicznie rozwijającego się portu oraz podjęcia działań na rzecz rozwoju Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej.
W wieloletniej perspektywie udział w tak ogromnym przedsięwzięciu powinien zapewnić nie tylko rozwój gdyńskiego portu, ale i całego regionu, który będzie zaangażowany w proces budowy, eksploatacji oraz późniejszy serwis morskich farm wiatrowych.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl