Akamas to dzikość. Dzikość serca natury. Niezadeptane szlaki, gałęzie, którym pozwala się leżeć w przejściu i kamienie, na które nikt się nie obraża, że wystają. To 230 km2, które zamieszkuje 20 gatunków gadów i 12 gatunków motyli. To dziewiczy, trudno dostępny obszar. To piaszczyste zatoki, w których żyjące tu żółwie składają jaja. Dotrzeć można tu […]
Redakcja
2019-09-15
2 minuty czytania
Akamas to dzikość. Dzikość serca natury. Niezadeptane szlaki, gałęzie, którym pozwala się leżeć w przejściu i kamienie, na które nikt się nie obraża, że wystają. To 230 km2, które zamieszkuje 20 gatunków gadów i 12 gatunków motyli. To dziewiczy, trudno dostępny obszar. To piaszczyste zatoki, w których żyjące tu żółwie składają jaja. Dotrzeć można tu jedynie autem z napędem na 4 koła.
Akamas to Park Narodowy w zachodnim zakątku Cypru. To dziewiczy rejon przepięknej i cały rok cieplej wyspy. Mnie ściągnął tu wąwóz Avakas, przez ,który miejscami trudno się przecisnąć. Strome ściany skalne pnące się ku niebu na wysokość 260 m. Afrodyta na Cyprze jest wszechobecna. Tu też natknąłem się na Łaźnię Afrodyty, która nieco rozczarowuje ale tak to najczęściej bywa z mitami i ikonami legend. Za to, wszystko co jest dziełem natury zachwyca, tak też jest na szlaku biegnącym wzdłuż linii brzegowej. Najpierw malownicza zatoka Fontana Amarosa z idealnymi warunkami do nurkowania. W październiku i listopadzie temperatura oscyluje wokół 20 stopni, idealnie by rowerem przemieszczać się po cypryjskich bezdrożach. Pamiętajcie, że jeździmy lewą stroną! Akamaska błękitna laguna, to prawdziwa nagroda, turkusowa zatoka to prawdziwy raj dla oka. Teraz, gdy słońca będzie coraz mniej warto pomyśleć o małej ucieczce do miejsc gdzie lato trwa znacznie dłużej.
Pamiętacie o naszej fejsbukowej stronie Podróże i My? Wpadajcie tam od czasu do czasu.