Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
W Rënku spotkanie z wiceministrem Ryszardem Zarudzkim

Żywność łączy Podsekretarz stanu w ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki 24 września br.  mówił o polskich priorytetach w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020, podczas konferencji zorganizowanej w Pomorskim Centrum Rolno-Spożywczym RëNK. Najpierw jednak prezes RëNKU Sławomir Niecko podzielił się informacjami na temat tej instytucji, obchodzącej akurat 20-lecie powstania: – Pierwsze lata […]

Redakcja
2019-09-19
2 minuty czytania

Żywność łączy

Podsekretarz stanu w ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki 24 września br.  mówił o polskich priorytetach w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020, podczas konferencji zorganizowanej w Pomorskim Centrum Rolno-Spożywczym RëNK.

Najpierw jednak prezes RëNKU Sławomir Niecko podzielił się informacjami na temat tej instytucji, obchodzącej akurat 20-lecie powstania:
– Pierwsze lata funcjonowania spółki nie przynosiły pozytywnych efektów ekonomicznych. Równolegle funkcjonowały w Trójmieście 3 rynki hurtowe, w tym prywatna giełda w Gdyni-Chwaszczynie. Wtrwała praca i solidne zarządzanie Rënkiem przyniosły jednak pozytywne efekty. W sierpniu br. właściciel giełdy w Chwaszczynie zwrócił się do nas z prośbą o przejęcie tamtejszych producentów i handlowców.Od września br. proces ten już trwa, co wymaga od nas nowych inwestycji, już mamy pozwolenie na budowę nowej hali, zakupiliśmy też nowe tereny od miasta Gdańska i właścicieli prywatnych.
Pochwały kierownictwu RëNKU udzielił też wiceminister R. Zarudzki, który wielokrotnie podkreślał, że tego typu działalność dobrze wpisuje się w obecnie realizowaną i przyszłą politykę Ministerstwa, polegającą na organizowaniu sprzedaży bezpośredniej – od rolnika – producenta do odbiorcy – konsumenta, z wyeliminowaniem niepotrzebnych pośredników, podbijających ceny.
Niezależnie od tego, Ministerstwo stawia na organizowanie małych, lokalnych rynków na terenie województwa, aby droga od producenta do konsumenta była jak najkrótsza, a żywność ekologiczna. Będzie to na nowo zdefiniowana współpraca miasta z wsią, bo żywność łączy – niezależnie od barw politycznych.
Jesli chodzi o przyszłość polskiego rolnictwa w kontekście Unii Europejskiej, wiceminister stwiedził:
– Polska jest za utrzymaniem dotychczasowej struktury Wspólnej Polityki Rolnej, składającej się z trzech komponentów, czyli wspólnej organizacji rynków rolnych, płatności bezpośrednich oraz wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, chociaż wymagają one wielu szczegółowych modyfikacji i uproszczeń.. Dodał, że ważne jest, aby nowe rozwiązania WPR zapewniały równe warunki konkurencyjności na jednolitym rynku UE. Stąd priorytetem polskiego rządu jest dążenie do wyrównania stawek płatności bezpośrednich. Dodał także, że nowe rozwiązania WPR powinny umożliwiać niwelowanie różnic
w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich krajów rozszerzonej UE. Anna Kłos

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl