Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Studia MBA Project Management Nowe wyzwanie menedżerów

O wyzwaniach jakie stoją przed organizacjami rozwijającymi sprawne zarządzanie projektami, oraz o innych zaletach programu MBA, mówi dr Artur Kasza, Dyrektor Programowy studiów MBA Project Management w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Jakie wyzwania widzi Pan aktualnie przed kierownikami projektów? Jeśli możemy przeformułować nieco pytanie, i zapytać: jakie wyzwania stoją […]

Redakcja
2019-09-25
5 minut czytania

O wyzwaniach jakie stoją przed organizacjami rozwijającymi sprawne zarządzanie projektami, oraz o innych zaletach programu MBA, mówi dr Artur Kasza, Dyrektor Programowy studiów MBA Project Management w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.

Jakie wyzwania widzi Pan aktualnie przed kierownikami projektów?

Jeśli możemy przeformułować nieco pytanie, i zapytać: jakie wyzwania stoją przed organizacjami rozwijającymi sprawne zarządzanie projektami, a poprzez to przed kierownikami projektów, to widzę ich kilka: systemowe podejście do zarządzania projektami, przełożenie wiedzy na praktykę, tworzenie struktur wsparcia projektów, zwinność. To zapewne nie wyczerpuje listy.

Od którego wyzwania by Pan zaczął?

Kluczowe wydaje się systemowe podejście. Jeśliby popatrzyć na popularność oferty firm szkoleniowych to wciąż najbardziej popularne są szkolenia z zarządzania projektami, szczególnie wg brytyjskiego standardu PRINCE2, acz oczywiście nie tylko bo na rynku dostępne są też szkolenia przygotowujące do egzaminów PMI oraz IPMA. Popularność PRINCE2 jest jednak nie do zakwestionowania. O wiele mniej popularne są szkolenia w zakresie zarządzania programami i jeszcze mniej w zakresie zarządzania portfelem projektów. To właśnie studia MBA Project Management uzupełniają lukę szkoleniową w zakresie systemowego zarządzania projektami – pozwalają w nowoczesny sposób pozyskać wymaganą wiedzę.
Jeśli patrzymy na zarządzanie projektami systemowo, to widzimy że, niewiele jest organizacji, które prowadziłyby w danym momencie jeden projekt. Działamy zwykle w środowisku wielu projektów, którymi trzeba zarządzać na raz. Centralny jest więc portfel projektów, i związane z nim procesy selekcji projektów, ich priorytetyzacji oraz planowania zasobów, o które te projekty konkurują. Gdy brak takiego podejścia portfelowego, to realizowana są projekty przypadkowe, lub wszystkie, bez oceny ich wartości biznesowej i znaczenia strategicznego. Gdy uruchamiane jest zbyt wiele projektów, to zasoby na pewno zostaną przeciążone. Czasami też warto połączyć projekty w grupy, czyli programy, i zarządzać nimi spójnie.

Czy to wszystko leży na barkach Project Menedżerów? To chyba dość dużo…

Na pierwszej linii są kierownicy projektów. Pierwsza linia nie powinna być jedyna, kierownikom projektów potrzebne jest wsparcie różnego rodzaju. Zwykle takie wsparcia dostarczają biura projektów, wypracowujące elementy strategiczne, metody i standardy korporacyjne, w tym mniej lub bardziej ujednolicone instrumentarium projektów. W organizacjach, właściwie niezależnie od wielkości, struktury wsparcia projektów są nieodzowne, odpowiednio dobrać trzeba ich model, oraz zawartość i skalę działania. Jeśli zaś chodzi o zarządzanie portfelem projektów, to konieczne jest stworzenie odpowiednich struktur i uruchomienie procesów na wyższym poziomie zarządzania organizacją.
To ogromna ilość wiedzy dla kierownika projektu.

Nie wszyscy kierownicy projektów muszą poznać wszystko, natomiast tu pojawia się kolejne wyzwanie, zarówno edukacyjne jak i organizacyjne. Mamy tu naturalne ścieżki rozwoju zawodowego, od projektów poprzez programy, aż do portfela. Dla kierownika projektu lub programu ważne też może być pogłębienie wiedzy o ryzyku oraz o zarządzaniu wartością, w tym definiowanie korzyści i formułowanie silnego uzasadnienia projektu.

Jak do tego wszystkiego ma się zwinność?

Zwinność weszła ostrym kursem. Oryginalnie, branża IT zakwestionowała przydatność tradycyjnego, jak to nazwano, sekwencyjnego podejścia do wytwarzania oprogramowania, które jest zbyt sztywne i niewystarczająco otwarte na zmiany i nieprzewidywalność projektów IT, a szczególnie na zmienność oczekiwań klienta. Największą popularność zdobył SCRUM, który tak właściwie zrywa z pojęciem projektu, eliminuje rolę kierownika projektu i redukuje mocno procesy planistyczne. Inne podejście, Agile Project Management podtrzymuje ramy i procesy projektowe i rolę kierownika projektu, ale dość zmyślnie łączy je z wytwarzaniem produktu od wersji do wersji, powtarzalnie i przyrostowo.
Natomiast, co kluczowe, wskazany jest racjonalny wybór podejścia zwinnego i przemyślane połączenie go z projektami, by nie wylać dziecka z kąpielą, uszanować istniejące mechanizmy organizacyjne i przeprowadzić zmianę w sposób zrównoważony.

Czy te wszystkie tematy są ujęte w programie MBA WSAiB w Gdyni?

Jak najbardziej. W tym programie staramy się pokazać te różne podejścia, wskazując ich zastosowania i możliwości łączenia w projektach różnych typów i w różnych branżach, jako składniki spójnego systemu zarządzania projektami. Całość w ramach solidnej edukacji menedżerskiej. W drugiej edycji uruchamiamy też ścieżkę koncentrującą się na specyfice regionu, a szczególnie na szeroko rozumianej branży morskiej.

Jaką przyszłość ma przed sobą zarządzanie projektami?

Wygląda na to, że znakomitą. Płace w zawodzie już wyraźnie przekraczają średnią krajową. Kierunek gospodarki i społeczeństwa jest taki, że jedyne co jest pewne to zmiana, co wymaga kompetencji projektowych i ten wymóg będzie się stawał tylko coraz silniejszy.

Studia MBA
Project Management

Trwa nabór do II edycji studiów MBA Project Management. Podnieś kwalifikacje menedżerskie, zdobądź międzynarodowe certyfikacje, uzyskaj aktualną wiedzę i poznaj nowoczesne praktyki zarządzania, nawiąż branżowe znajomości.
Zapisz się na www.mbapm.pl

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl