Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Kształcenie ustawiczne. Szansa czy konieczność współczesnych czasów?

Wkraczamy w czwartą rewolucję przemysłową, kojarzoną z dynamicznie rozwijającymi się technologiami. Z jednej strony stwarza to nowe możliwości dla rynku pracy, z drugiej – wymusza konieczność dopasowania się do nowych zadań i organizacji pracy. By dotrzymać kroku zmieniającej się rzeczywistości, zachodzi potrzeba dokształcania się bez względu na wiek czy zajmowane stanowisko. Czym jest kształcenie ustawiczne? […]

Redakcja
2019-09-26
5 minut czytania

Wkraczamy w czwartą rewolucję przemysłową, kojarzoną z dynamicznie rozwijającymi się technologiami. Z jednej strony stwarza to nowe możliwości dla rynku pracy, z drugiej – wymusza konieczność dopasowania się do nowych zadań i organizacji pracy. By dotrzymać kroku zmieniającej się rzeczywistości, zachodzi potrzeba dokształcania się bez względu na wiek czy zajmowane stanowisko.

Czym jest kształcenie ustawiczne?

Kształcenie ustawiczne to proces ciągłego, trwającego przez całe życie odnawiania i uzupełniania wiedzy ogólnej i kwalifikacji zawodowych, czyli całożyciowa edukacja. Coraz częściej używany jest też termin lifelong learning.
– Pamiętajmy, że kształcić się może każdy, bez względu na wiek, miejsce, poziom wykształcenia czy zajmowane stanowisko – podkreśla Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – W dobie innowacji technologicznych i nieustannie postępującego rozwoju w każdej sferze życia, zdobyte umiejętności szybko się dezaktualizują. Wiedza i kwalifikacje uzyskane na poziomie kształcenia szkolnego nie są wystarczające, aby konkurować na współczesnym rynku pracy. Uzupełnianie tradycyjnej wiedzy jest na obecnym rynku pracy niezbędne i bardzo przez pracodawców pożądane.

Demografia zmusza do nauki

Wydłuża się długość życia, ale jednocześnie maleją zasoby rąk do pracy. Coraz bardziej prawdopodobny staje się scenariusz pracy do późnej starości. To z kolei wiąże się z koniecznością wielokrotnego przebranżawiania. Eksperci z Infuture Hatalska Foresight Institute prognozują, że aż 47% obecnie wykonywanych zawodów zniknie do 2030 roku. Już dziś umiejętności ciągłego uczenia się, dokształcania i przekwalifikowywania wyznaczają trendy. Wielozadaniowość, elastyczność i płynność w przechodzeniu do kolejnych zadań mają fundamentalne znaczenie dla przebiegu kariery zawodowej i umożliwiają pracę w różnych zawodach w ciągu całego życia. Pożądane są również świadomość mocnych stron oraz chęć rozwijania swoich zdolności. Daje to poczucie komfortu i zmniejsza ryzyko doświadczenia wykluczenia społecznego.

Równy dostęp do szkoleń

Przepisy nakładają na pracodawców konieczność równego traktowania pracowników w zakresie dostępu do różnych form kształcenia. Rada Europejska, aby promować kształcenie ustawiczne, zarządziła m. in. wliczenie czasu przeznaczonego na szkolenie do czasu pracy. Inwestowanie w pracowników zawsze przynosi wymierne efekty. Dobrze wyszkolona kadra efektywniej realizuje zadania, a to przekłada się na konkurencyjność firmy. Pracownicy są bardziej elastyczni, zmotywowani, przychylniej patrzą na zmiany w organizacji. Częściej też identyfikują się z firmą, rozumiejąc jej cele i misję. Dane dotyczące dokształcania się osób w wieku 25-64 lata pokazują, że w 2018 roku Polska ze wskaźnikiem kształcenia ustawicznego na poziomie 5,7% miała jeden z niższych wyników na tle innych krajów Unii Europejskiej (wskaźnik 11,1%). Jednocześnie trzeba podkreślić, iż województwo pomorskie, z wynikiem 7,1%, jest na drugim miejscu w kraju, zaraz po mazowieckim (8,6%).
Dlaczego warto uczyć się przez całe życie, wyjaśnia Klaudia Zagórowicz, doradca zawodowy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku:
–Bez względu na to, jaki zawód wykonujemy, poszerzanie wiedzy jest niezwykle istotne. Jeśli zależy nam na tym, aby nasza kariera nie stała w miejscu, należy pamiętać, że rozwój bez ciągłej nauki jest niemożliwy. Osoby, które poświęcają czas na naukę nowych kompetencji, zwiększają swoje szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego: lepiej płatną pracę, awans, co przekłada się na jakość życia. Może mieć także wpływ na poczucie własnej wartości i skuteczności w działaniu. Obecnie mamy wiele możliwości do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności m.in. w ramach kursów, czy webinarów. Każdy z nas może wybrać taką formę, jaka będzie dla niego odpowiednia.

Postaw na rozwój

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w tym roku został partnerem ogólnopolskiej kampanii społecznej Dni Uczenia się Dorosłych, która ma na celu wspieranie osób dorosłych w uczeniu się przez całe życie i pokazanie płynących z tego korzyści. Pod hasłem „Postaw na rozwój” w Gdańsku i w Słupsku 4 października nasi doradcy zawodowi poprowadzą warsztaty rozwojowe i indywidualne konsultacje. Każdy, kto odwiedzi nas tego dnia, będzie mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanej oferty, w tym m.in.: stworzyć swój plan poszukiwania pracy, przeanalizować z doradcą swój biznesplan czy nauczyć się, jak wykorzystać swoje mocne strony w życiu zawodowym i osobistym. Uczestnicy wydarzenia będą również mieli okazję dowiedzieć się, jak planować karierę zawodową na pomorskim rynku pracy oraz gdzie szukać inspiracji i wsparcia.

Więcej informacji o wydarzeniu:
www.wup.gdansk.pl/dniuczenia

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl