Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Inspirujemy pracodawców do tworzenia dobrych miejsc pracy

Wiele czynników wpływa na stworzenie dobrego miejsca pracy. Z pewnością jednym z wiodących jest wynagrodzenie, ale nie tylko wymiar finansowy skłania pracownika do wyboru danego pracodawcy i związania się z firmą na dłużej. Ważne jest też, aby każdy zatrudniony mógł rozwijać się zawodowo, zdobywać nowe kompetencje i podnosić kwalifikacje – bez względu na wiek czy […]

Redakcja
2019-10-12
5 minut czytania

Wiele czynników wpływa na stworzenie dobrego miejsca pracy. Z pewnością jednym z wiodących jest wynagrodzenie, ale nie tylko wymiar finansowy skłania pracownika do wyboru danego pracodawcy i związania się z firmą na dłużej. Ważne jest też, aby każdy zatrudniony mógł rozwijać się zawodowo, zdobywać nowe kompetencje i podnosić kwalifikacje – bez względu na wiek czy pochodzenie. Dobre miejsca pracy są wartością tworzoną przez pracownika i pracodawcę, dającą im wspólną perspektywę rozwoju.

Trudno mówić o dobrym miejscu pracy, jeśli nie ma w nim umiejętnego zarządzania różnorodnością kulturową – co staje się coraz bardziej istotne w kontekście zatrudniania cudzoziemców przez pracodawców z regionu. Sporym wyzwaniem dla przedsiębiorców borykających się z problemem braku rąk do pracy jest także wydłużanie aktywności zawodowej pracowników. To zagadnienie, które w najbliższych latach będzie zyskiwać na znaczeniu, a na które już teraz można i trzeba się przygotować.
O tym, że w Pomorskiem dobrze się żyje, świadczy odsetek zadowolonych mieszkańców – jeden z najwyższych w kraju – a nie trzeba nikogo przekonywać, że jakość pracy wpływa na jakość naszego życia. Możemy pochwalić się też drugim w Polsce najwyższym dodatnim saldem migracji. To oznacza, że w naszym regionie powinniśmy zarówno oferować jak najwięcej dobrych miejsc pracy pracownikom napływowym, jak i nie zapominać o dotychczasowej kadrze i dbaniu o jej rozwój.

Dobre – czyli jakie?

Chociaż stworzenie dobrego miejsca pracy to wysiłek, jaki musi podjąć przedsiębiorca, to rezultatem są wymierne korzyści dla niego i jego pracowników. Tworząc dobre miejsca pracy, trzeba wziąć pod uwagę demografię, która nie ogranicza się tylko do zmiany w strukturze wieku, ale ma też związek z migracją, zmniejszającą się liczbą osób pracujących, sytuacją na globalnym rynku pracy. Znaczenie ma też postępujący rozwój technologii, coraz większe wykorzystanie maszyn w codziennej pracy oraz wielopokoleniowość, która wymusza na kadrze zarządzającej umiejętność organizowania sposobu pracy z uwzględnieniem energii, zaangażowania i różnej motywacji do pracy zarówno osób młodych, jak i dojrzałych pracowników. Środowisko pracy się zmienia, a przygotowanie pracodawców do tych zmian staje się wyzwaniem dla rynku pracy i rozwoju pomorskiej gospodarki. Przedsiębiorca tworzący atrakcyjne miejsce pracy nie tylko ma szansę przyciągnąć i zatrzymać pracodawców, ale też zyskuje ich większe zaangażowanie i lojalność. Kadra, która ceni swojego pracodawcę, ma możliwość rozwoju i podnoszenia kwalifikacji, w mniejszym stopniu będzie szukała nowej pracy. Firmę tworzą przecież ludzie i to od ich kompetencji, umiejętności i zaangażowania zależy sukces niejednego przedsiębiorstwa.

Pomorskie – razem tworzymy dobre miejsca pracy

Kierując się zasadą, że w każdej firmie można niewielkim nakładem kosztów poprawić konkurencyjność miejsca pracy, a wymiana doświadczeń, dobre praktyki i dialog mogą być inspiracją do zmian, Wojewódzki Urząd Pracy, działając w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, zaprosił w tym roku pomorskich pracodawców do dyskusji o tworzeniu dobrych miejsc pracy. Chcemy inspirować przedsiębiorców i wspierać ich w tworzeniu wysokiej jakości miejsc pracy, które przyczyniają się do dalszego rozwoju gospodarczego naszego regionu.
– Przez cały rok spotykamy się z pomorskimi przedsiębiorcami w różnych powiatach – mówi Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Cykl „Dobre miejsca pracy” cieszy się dużym zainteresowaniem pracodawców. Spotykamy się, by dyskutować o wyzwaniach, jakie stawia przed nimi nowoczesny rynek pracy: jak przyciągać pracowników, dbać o kadrę, podnosić jej kwalifikacje i wydłużać aktywność zawodową.

Inspirujące spotkania z pomorskimi pracodawcami Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego organizuje w partnerstwie z powiatowymi urzędami pracy w Bytowie, Kościerzynie, Słupsku, Człuchowie, Nowym Dworze Gdańskim, Malborku  i Gdyni, Olivia Business Center i Politechniką Gdańską.

Cykl pod nazwą „Dobre miejsca pracy” rozpoczął się w kwietniu w Kartuzach, a do tej pory spotkaliśmy się z pracodawcami w dziewięciu lokalizacjach w całym województwie. W spotkaniach wzięło udział ponad 250 przedsiębiorców z regionu. Rozmawiamy o rozwoju i kwalifikacjach pracowników, różnorodności kulturowej i zatrudnianiu obcokrajowców oraz zarządzaniu różnorodnością wieku. Wspólnie zastanawiamy się, jak wyglądają dobre miejsca pracy z perspektywy pracodawcy i pracownika. W spotkaniach uczestniczą eksperci w poszczególnych obszarach, m.in. specjaliści od HR, ergonomii miejsca pracy i różnorodności kulturowej. Przed nami jeszcze jedno, listopadowe, spotkanie w Gdyni, którego tematem przewodnim będą rozwój i kwalifikacje pracowników.

Więcej informacji o działaniach
Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku:
wup.gdansk.pl/pracodawcy oraz porp.pl

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl