Partnerzy

Wyszukiwarka

Nieruchomości
Obnażamy wnętrza!

Współczesna architektura wnętrz podobnie jak trendy w modzie odzieżowej charakteryzuje się wielostylowością. Designerzy coraz śmielej łączą style, które ukształtowały się w drugiej połowie XX wieku i na początku obecnego stulecia, urozmaicając je modernistycznym wykończeniem. W tego typu przestrzeniach ogromną rolę odgrywają detale. Design w wariancie współczesnym dąży do maksymalnej funkcjonalności każdego przedmiotu. Minimalizm związany z […]

Redakcja
2019-10-12
5 minut czytania

Współczesna architektura wnętrz podobnie jak trendy w modzie odzieżowej charakteryzuje się wielostylowością. Designerzy coraz śmielej łączą style, które ukształtowały się w drugiej połowie XX wieku i na początku obecnego stulecia, urozmaicając je modernistycznym wykończeniem. W tego typu przestrzeniach ogromną rolę odgrywają detale.

Design w wariancie współczesnym dąży do maksymalnej funkcjonalności każdego przedmiotu. Minimalizm związany z warstwą dekoracyjną, unikalny dobór kolorów, sztuka kontrastu oraz podział strefowy przestrzeni łączą się tworząc style na ogół minimalistyczne. Wykluczenie zbędnych drobiazgów wpływa nie tylko na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, ale także wpływa na nasze funkcjonowanie. Doskonałymi przykładami tego rodzaju stylów jest looft, awangarda oraz styl skandynawski.

Mniej oznacza więcej

Poszukując źródeł prądów minimalistycznych w architekturze wędrujemy do roku 1965. Wtedy to Richard Wolheim zatytułował w ten sposób artykuł o ubogiej architekturze wnętrz. Styl nazywany przez autora rozprawki „Minimal Art” wyrósł na fundamencie dwudziestowiecznego modernizmu i neoplastycyzmu. Kluczowymi cechami stylu, którego popularność przypadła na lata 70’ oraz 80’ minionego stulecia jest oszczędność, harmonijność oraz przejrzystość. Jak podkreślają eksperci – esencją twórczości minimalistycznej jest sztuka tworzenia na wprost – bez stosowania zakamuflowanego kontekstu. Idee doskonale oddaje popularna fraza – „mniej znaczy więcej”.

Architektura prostoty

Wnętrza minimalistyczne doskonale wpisują się we współczesne trendy. Cechą charakterystyczną jest zastosowanie surowych materiałów takich jak kamień, szkło, metal oraz cegła. Owe materiały poddaje się nierzadko częściowej obróbce, co pomimo nienarzucającej formy przykuwa spojrzenia. Istotnym elementem minimalistycznej układanki jest także symetria. Proste linie geograficzne coraz odważniej wypierają łuki, gzymsy oraz kolumny. Potencjalne zaburzenie symetrii jest tu zabiegiem celowym i przemyślanym. Ważnym aspektem jest również warstwa dekoracyjna. Zgodnie z popularnym porzekadłem – diabeł tkwi w szczegółach i ta maksyma rewelacyjnie sprawdza się w przypadku strefy dekoracyjnej współczesnych wnętrz.

W gąszczu barw i świateł

Podstawą warstwy dekoracyjnej jest zestawienie barw. Intensywne kolory zostały we współczesnych rozwiązaniach wyparte na rzecz tych, które odbijają światło. W tej sferze prym wiedzie ponadczasowa czerń oraz biel, a także klasyczny beż oraz nowoczesne warianty szarości. Uzupełnienie tego rodzaju kontrastów pojedynczymi i spójnymi akcentami kolorystycznymi może przynieść spektakularne skutki, o ile nie zapomnimy o umiejętnym operowaniu światłem. To właśnie gra świateł sprawia, że wnętrza nowoczesne nabierają na lekkości. Na znaczenie i rolę oświetlenia wpływa nie tylko wykorzystywanie strumieni światła żywego, ale także oświetlenie sztuczne, która wpływa na komfort naszego codziennego funkcjonowania.

Szczegół w warstwie dekoracyjnej

Rola detalu w sferze dekoracyjnej jest nade ważnym ogniwem procesu urządzania wnętrz. Kwestia dodatków zazwyczaj jest zostawiona na sam jego koniec. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie pozornie niewielkie dodatki mają znaczenie ogromne i najczęściej nadają wnętrzom odpowiedniego smaku i klimatu. Są nieodłącznym elementem wystroju każdego wnętrza w którym pragniemy uwypuklić określony styl, a także nastrój. Szczegół w sferze dekoracyjnej jest kluczem do osobowości oraz upodobań bywalca określonej przestrzeni.

Oskar Groth,
Właściciel „The Groth Company”

Czy wiesz, że odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa na twój nastrój? Barwa światła, zimna, ciepła czy neutralna, w zależności od wyboru potrafi oddziaływać na nasze uczucia i stan emocjonalny. Dlatego większość producentów lamp dekoracyjnych czy technicznych tworzy je do wnętrz naszych domów w barwie ciepłej , natomiast do pracy w biurze, w barwie neutralnej. Tak jak odpowiednie oświetlenie, tak podobnie i style wnętrz ogrywają ważną rolę w naszym życiu. Dla przykładu styl Loftowy we współczesnych wnętrzach daje poczucie przestrzeni i minimalizmu, osobom, które minimalizm sobie cenią, a styl Skandynawski charakteryzuje widoczna czystość, w związku z mocną dominacją bieli. Dlatego warto o wystroju własnych wnętrz porozmawiać ze specjalistą, który doradzi i pozna Wasz charakter, sugerując odpowiednie produkty jak i styl. 

Karolina Ossowska,
Pracownie Architektury Wnętrz „Gzowska&Ossowska”

Znajomość charakterystycznych elementów danego stylu jest kluczem do sukcesu w tworzeniu klimatu wnętrza.
Składają się na to materiały, sposoby ich wykończenia jak i bardzo ważne wzajemne proporcje elementów.
W nowoczesnym wnętrzu zastosujemy drewnianą posadzkę przemysłową i wykończymy metalową listwą a w klasycznym użyjemy długie, szerokie deski z wysokim cokołem.
Obok materiałów bazowych istotna jest dbałość o dekorację, na którą składa się dobór tkanin, dzieł sztuki i drobnych elementów, jak poduszki czy uchwyty mebli. Dzięki precyzyjnie dobranym elementom dekoracyjnym jesteśmy w stanie z prostych, oczywistych wnętrz wykreować zupełnie nową przestrzeń i nadać jej unikatowego charakteru.

Iwona Sawoń,
Ladeco

Laboratoryjne wnętrza, wolne od kwiatów i dekoracji przeszły do lamusa. Do łask w wystroju wnętrz wróciły kwiaty, zasłony, tapety, dekoracyjne poduchy i tapicerowane meble. Styl skandynawski jest jednym z najczęściej wybieranych stylów aranżacji wnętrz zarówno w domu jak i w biurze to: prostota, natura i minimalizm. Aranżacje w tym stylu są jasne i przytulne. Dominującym kolorem jest biel w towarzystwie szarości i czerni. Wykorzystanie naturalnych materiałów podkreśla odwołanie do natury Popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym w tego typu wnętrzach, są zielone ściany z mchu, które ocieplają wnętrze,nadają mu charakter ale także dzięki zdolności wywarzania dodatkowej ilości tlenu oraz regulowaniu poziomu wilgotności powietrza pozytywnie wpływają na ludzkie zdrowie przynosząc ukojenie i poprawiając samopoczucie.

 

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl