Partnerzy

Wyszukiwarka

Najnowsze
12 powodów ,dla których warto inwestować w domy pasywne

Powód 10 – Inwestycja w przyszłość O korzyściach wynikających z inwestycji w budownictwo pasywne oraz przyszłości tego rodzaju inwestycji z Jarosławem Wasielewskim – prezesem firmy ELMOT, rozmawia Mateusz Marciniak. Korzyści wynikające z inwestycji w dom pasywny jest sporo. Która z zalet jest Pana zdaniem najważniejsza? Właśnie te korzyści staramy się wymienić w naszym stałym cyklu. […]

Redakcja
2019-10-15
2 minuty czytania

Powód 10 – Inwestycja w przyszłość
O korzyściach wynikających z inwestycji w budownictwo pasywne oraz przyszłości tego rodzaju inwestycji z Jarosławem Wasielewskim – prezesem firmy ELMOT, rozmawia Mateusz Marciniak.

Korzyści wynikające z inwestycji w dom pasywny jest sporo. Która z zalet jest Pana zdaniem najważniejsza?

Właśnie te korzyści staramy się wymienić w naszym stałym cyklu. Najważniejszą cechą pozostaje niższy koszt eksploatacji. Wybór technologii, którą proponujemy jest o 20% wyższy niż w przypadku budowy tradycyjnej, zaś koszty eksploatacyjne – energetyczne są sześcio, a nawet ośmiokrotnie niższe względem budowy tradycyjnej, która spełnia normy. To ważne, bo nie każdy obiekt tradycyjny te normy spełnia.
Myślę, że istotnym walorem jest również aspekt proekologiczny. Funkcjonowanie w budynku pasywnym wpływa na nasze samopoczucie.

Budownictwo pasywne jest korzystne pod względem ekologicznym i to bardzo ważna cecha. Taka forma zapewnia komfort termiczny, akustyczny oraz zapewnia czyste powietrze redukując emisję pyłów, smogów oraz innych zanieczyszczeń występujących powietrzu. W tym miejscu dobrym przykładem jest kontrolowanie poziomu dwutlenku węgla. Dbałość o ten poziom sprawia, że mieszkańcy tego typu budynku czują się znacznie lepiej. Materiały, które stosujemy są najwyższej jakości i nie emitują alergenów. Jesteśmy w stanie stworzyć budynek wolny od alergenów.

Firma ELMOT nie zajmowała się jednak od początku swojego istnienia alternatywną formą budownictwa. Jak wyglądały Wasze początki?

Zaczynaliśmy od handlu. W pewnym momencie zajęliśmy się termoizolacją. To pozwoliło zdobyć nam cenne doświadczenie, które również dziś wykorzystujemy w budownictwie pasywnym. Obecnie jesteśmy w stanie wykonać około 500 modułów rocznie. 90-95% naszych realizacji jest wykonywanych w Szwecji. Największy obiekt składa się ze 195 modułów. Aktualnie zajmujemy się nadbudową 4 pięter w budynku 8-piętrowym w Sztokholmie.

Jak widzi Pan przyszłość budownictwa pasywnego i Waszej firmy w Polsce?

Myślę, że ELMOT w perspektywie kilkuletniej bardzo się rozwinie. Moim zdaniem nastąpi skokowy wzrost zainteresowania produktem i technologią po realizacji 100, 200 domów. Na przyszły rok planujemy sprzedaż 30 domów.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl