Powstające w Trójmieście nowe osiedla mieszkaniowe coraz częściej dalekie są od modelu typowych, pozbawionych zaplecza usługowego i odpowiedniej infrastruktury „sypialni”. To świeże podejście w projektowaniu jest odzwierciedleniem nie tylko rosnących wymagań klientów, którzy stawiają na wygodę oraz wysoką jakość życia, ale również rosnącej świadomości deweloperów, dotyczącej kreowania nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych. Placemaking, czyli nowa przestrzeń do życia […]
Redakcja
2019-10-18
4 minuty czytania
Powstające w Trójmieście nowe osiedla mieszkaniowe coraz częściej dalekie są od modelu typowych, pozbawionych zaplecza usługowego i odpowiedniej infrastruktury „sypialni”. To świeże podejście w projektowaniu jest odzwierciedleniem nie tylko rosnących wymagań klientów, którzy stawiają na wygodę oraz wysoką jakość życia, ale również rosnącej świadomości deweloperów, dotyczącej kreowania nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych.
Placemaking, czyli nowa przestrzeń do życia
Deweloperzy mieszkaniowi coraz częściej dostarczają lokatorom nie tylko wygodne mieszkania, ale też bogate zaplecze usługowe i infrastrukturę zapewniające codzienny komfort. W zgodzie z tym trendem powstają, również w Trójmieście i okolicach, osiedla wielofunkcyjne, projektowane w zgodzie z ideą partycypacji społecznej mieszkańców i tzw. placemakingu. Chodzi o to, by osiedlowa przestrzeń służyła nie tylko do mieszkania, ale przede wszystkim do życia. Taki sposób projektowania inwestycji sprawia, że zagospodarowanie terenu osiedla stwarza doskonałe warunki do integracji mieszkańców – wspólnego wypoczynku czy aktywnego spędzania czasu. Niektórzy deweloperzy, aby sprostać tym wyzwaniom, decydują się na konsultacje społeczne oraz badanie potrzeb mieszkańców i potencjalnych klientów. Przykładem osiedla wielofunkcyjnego jest zlokalizowane na granicy Gdańska-Łostowic i Borkowa osiedle Nowy Horyzont należące do gdańskiego dewelopera Euro Styl. – W skład Nowego Horyzontu weszły lokale usługowe i handlowe, przedszkole, boiska, korty tenisowe oraz pełna infrastruktura wypoczynkowa. Korzystanie z pobliskich placówek bez konieczności udawania się do centrum miasta – to w opinii mieszkańców ważne atuty tego osiedla – mówi Bartosz Podgórczyk, dyrektor marketingu w Euro Styl S.A. z Grupy Dom Development. Inwestycja została oddana w pełni do użytku w 2018 roku.
Aktywnie, wspólnie, wygodnie
Możliwość aktywnego wypoczynku i znalezienie przestrzeni do kontaktów międzyludzkich w obrębie osiedla – to kolejne kryteria, które dla wielu stają się coraz ważniejsze przy wyborze lokum. Dostrzegają to inwestorzy, którzy przy planowaniu i budowie nowych projektów coraz większą wagę przykładają do zapewniania infrastruktury związanej z relaksem. Nową inwestycją, która przypadnie do gustu szczególnie osobom ceniącym sobie spędzanie czasu na świeżym powietrzu, jest Osiedle Beauforta, umiejscowione na Pogórzu k. Gdyni (gmina Kosakowo). Wyróżnia się ono bogactwem terenów rekreacyjnych, dających mieszkańcom wiele możliwości codziennego korzystania z różnego rodzaju aktywności fizycznych. Architektura osiedla nawiązuje do wzorców budownictwa skandynawskiego, a niska zabudowa, na którą składają się 24 budynki, ma przywoływać ducha nadmorskiego kurortu. – O wyjątkowości inwestycji stanowi najbogatsza osiedlowa infrastruktura sportowa w okolicy. W jej skład wejdą oświetlone boisko wielofunkcyjne, ping-pong, siłownia na świeżym powietrzu, strefa crossfit, bogato wyposażony plac zabaw, a nawet pająk linowy, ścianka wspinaczkowa i skatepark. Pomysł tego ostatniego powstał w wyniku przeprowadzonych przez nas konsultacji społecznych oraz badań ankietowych, dzięki czemu mieszkańcy mieli realny wpływ na powstanie osiedla – dodaje Bartosz Podgórczyk. Na Osiedlu Beauforta będą się mieścić również lokale usługowe i przedszkole. Najbliższy termin oddania mieszkań do użytku przypada na IV kwartał 2019 roku.
Żyć i mieszkać w zgodzie z naturą
Kolejny wyznacznik atrakcyjności nowo budowanych osiedli to dostępność terenów zielonych. Za przykład takiej inwestycji mieszkaniowych w Trójmieście może służyć osiedle Zielony Południk, zlokalizowane w dzielnicy Gdańsk-Południe. Przyciąga ono położeniem wśród łąk, zagajników i zielników. Inwestycja, której część oddana zostanie do użytku w IV kwartale 2019 roku, graniczy z ukończonym przez dewelopera w 2018 roku kompleksem Futura Park, co umożliwi mieszkańcom korzystanie ze wspólnej infrastruktury. – Zielony Południk dedykowany jest osobom pragnącym żyć blisko natury i w zgodzie z przyrodą. Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji liczne alejki, skwery z ławkami, kamienne lapidarium, zielniki, grillowisko z pomostem oraz bogatą infrastrukturę sportową – mówi Bartosz Podgórczyk. Znakiem rozpoznawczym osiedla będą elementy zagospodarowania służące relaksowi na świeżym powietrzu oraz edukacji ekologicznej, a o jego nazwie będzie przypominać linia zielonego południka przebiegająca przez każdą klatkę schodową. Przeglądając oferty deweloperów, warto uwzględnić to, w jaki sposób podchodzą do projektowania nie tylko budynków i mieszkań, ale również przestrzeni wspólnych oraz terenów sąsiadujących z inwestycjami. Warto wybierać takich, którzy nowe osiedla budują w sposób przemyślany, zapewniając mieszkańcom wymarzone miejsce do życia, w zgodzie z ich potrzebami i marzeniami.