Partnerzy

Wyszukiwarka

Wywiady
Kwidzyński Park Przemysłowo – Technologiczny Pracowite czekanie na wiosnę

Wizytę w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym zaczęliśmy od pytania pod adresem zarządu: Już wykorzystaliscie prawie 60 milionów złotych (w większości unijnych) na utworzenie parku (i to licząc bez środków na obecne projekty Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarzadzania Energią – i co z tego powstało? – Większość środków wykorzystano na budowę Inkubatora Przedsiębiorczości, Centrum Energii Odnawialnej oraz sale […]

Redakcja
2019-10-19
7 minut czytania

Wizytę w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym zaczęliśmy od pytania pod adresem zarządu:

Już wykorzystaliscie prawie 60 milionów złotych (w większości unijnych) na utworzenie parku (i to licząc bez środków na obecne projekty Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarzadzania Energią – i co z tego powstało?

– Większość środków wykorzystano na budowę Inkubatora Przedsiębiorczości, Centrum Energii Odnawialnej oraz sale konferencyjne i wystawiennicze. Ponadto uzbrojono i przygotowano około 17 ha terenów inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów. W ramach inwestycji stworzono powierzchnie biurowe o łącznej powierzchni prawie 1500 m2, sale konferencyjne o łącznej powierzchni ponad 500m2 oraz demonstracyjny dom pasywny o powierzchni ok. 150 m2 – przypomina Leszek Czubała, członek zarządu.

– Wszystkie budynki KPPT zrealizowane zostały w standardzie „inteligentnych budynków” i wyposażone w instalacje wykorzystujące lokalne odnawialne źródła energii, służące w dwojaki sposób: jako instalacje użytkowe oraz instalacje służące do celów demonstracyjnych – uzupełnia prezes i dyrektor Parku Marcin Duda. Do tego dochodzi budowa dróg wewnętrznych z pełnym uzbrojeniem o długości ok. 1,9 km, co doprowadziło w efekcie do utworzenia bardzo atrakcyjnych terenów inwestycyjnych o pow. ok. 17 ha. Kwidzyński Park realizował również szereg projektów z zakresu tzw. przedsiębiorczości i rozwoju rynku pracy. Pozyskane środku zostały przeznaczone na poszerzenie kompetencji osób zatrudnionych, poszukujących zatrudnienia oraz zakładania własnej działalności gospodarczej. Ze środków pozostałych przez Park powstało ponad 100 nowych mikroprzedsiębiorstw.

– z przeznaczeniem na realizacje inwestycyjne.

Jakie jest zainteresowanie tymi terenami?

– Leszek Czubała: – Bardzo duże. Już mamy inwestorów na 13 hektarach. Prawdopodobnie budowy ruszą na początku przyszłego roku. Są to same polskie firmy , reprezentują rożne branże. Trzeba podkreślić, iż zaoferowaliśmy im rzeczywiście atrakcyjne warunki prowadzenia działalności. Do wszystkich działek doprowadzona jest sieć elektryczna średniego napięcia, instalacja wodociągowa i ciepłownicza. Dla całego terenu wybudowana jest sieć odprowadzania wód opadowych wraz ze zbiornikami retencyjnymi. Nasz teren dysponuje drogami dojazdowymi wraz z siecią chodników oraz oświetleniem. Dla całego terenu zatwierdzony został Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dzięki dobrej współpracy KPPT z Urzędem Gminy Kwidzyn przyszli inwestorzy mogą liczyć na ulgi podatkowe. Na podstawie stosownej uchwały Rady Gminy Kwidzyn nowi inwestorzy na terenie KPPT mogą liczyć na czasowe zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej.
– Marcin Duda: Nabywcy tych działek mogą liczyć na dalsze nasze wsparcie. Na preferencyjnych warunkach cenowych korzystać z szerokiego spektrum usług: wynajmu sal konferencyjnych i szkoleniowych oraz powierzchni wystawienniczej w multimedialnym centrum, dostępu do zaplecza badawczego, możliwości uczestnictwa w parkowych platformach współpracy i transferu wiedzy, czy wreszcie korzystać z doradztwa świadczonego przez instytucje otoczenia biznesu skupione w Parku.

Jakie są inne formy działalności parku?

– Leszek Czubała: Stworzyliśmy Inkubator Przedsiębiorczości, czyli nowoczesne powierzchnie biurowe, produkcyjne i usługowe dla nowo powstających, a także już działających mikroprzedsiębiorstw oraz MŚP – z kompleksowym wsparciem doradczo-biznesowym i administracyjnym. W ramach Inkubatora Przedsiębiorczości firmy otrzymują dostęp do nowocześnie wyposażonych powierzchni biurowych, produkcyjnych i usługowych (łącznie o pow. użytkowej 1600 m2), na preferencyjnych warunkach cenowych. Udostępniamy też atrakcyjną przestrzeń konferencyjno – wystawienniczą. Zapewniamy tym firmom otoczenie podmiotów wspierających działalność gospodarczą z obszaru konsultacji biznesowych, szkoleń, obsługi prawnej, bankowej, pozyskania środków unijnych. Zapewniamy też praktyczne powiązanie Inkubatora z dotychczas funkcjonującymi w powiecie formami pomocy dla przedsiębiorczości. Pobyt tych firm w Inkubatorze w KPPT ma zwiększyć ich szanse na rozwinięcie działalności i utrzymanie konkurencyjności na rynku.

– Marcin Duda: W Kwidzyńskim Paku Przemysłowo-Technologicznym powstało Centrum Energii Odnawialnej by służyć i by wspierać szeroko zdefiniowaną energetykę odnawialną w regionie oraz kraju. Służyć ma również wsparciu przygotowania kadry w przedsiębiorstwach i instytucjach wdrażających urządzenia odnawialnych źródeł energii. Ważnym elementem w działaniach, które są podejmowane przez CEO, jest promocja oraz prezentacja zastosowań efektywności energetycznej, która pozwala na znaczące ograniczanie zużycia energii, a przez to poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw, oraz ograniczenie kosztów funkcjonowania. Sam obiekt, w którym ma Kwidzyński Park Przemysłowo- Technologiczny ma siedzibę, jest przykładem budownictwa energooszczędnego i pasywnego, pozwalającego na zastosowanie i czerpanie korzyści z energetyki odnawialnej w życiu codziennym.

Proszę wymienić formy współpracy zewnętrznej.

– Leszek Czubała: KPPT to znakomity grunt do powstania sieci połączeń gospodarczo-kooperacyjnych. Zapewniamy możliwość wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk z innymi przedsiębiorstwami działającymi na terenie Parku – efekt synergii. Synergia biznesu i nauki wzmacnia konkurencyjność, umożliwia budowę szerokiej platformy współpracy oraz otwiera klientom Parku nowe rynki. Istnieje też możliwość tworzenia i uczestnictwa w inicjatywach klastrowych.

– Marcin Duda: Zapewniamy możliwość nawiązania kontaktów i rozwoju współpracy pro-innowacyjnej z ekspertami z Polski (Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Austrii (NETZ- Centrum Osterholz) i Niemiec (Centrum fur Erneuerbare Energie Guessing).

PRZYKŁADY WSPÓŁPRACY ZEWNĘTRZNEJ:

W dniu 30 maja br. w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbyło się spotkanie z inicjatywy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dedykowane było głównie lokalnym przedsiębiorcom oraz przedstawicielom rynku pracy. W agendzie spotkania, poza prezentacją KPPT, znalazły się takie zagadnienia jak:- prezentacja Pomorskiego Brokera Eksportowego, możliwości otrzymania pomocy publicznej dla nowych projektów inwestycyjnych w formie zwolnienia z podatku dochodowego, wsparcie szkolnictwa branżowego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, oraz oferta Banku Gospodarstwa Krajowego dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Dniom Kwidzyna 2019 towarzyszyła gala z okazji 20-lecia współpracy Kwidzyna i ukraińskiego Baru. Udział w niej wzięli także goście z innych partnerskich miast, czyli z Celle w Niemczech i polskiego Gubina.
W dniu 6 września br. przybyli do Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Górkach prelegenci i inni goście z Niemiec. Konferencja „Zarządzanie ochroną środowiska na poziomie powiatów w Niemczech” zrealizowana została w ramach projektu pod nazwą „Spacer do wiedzy – transfer wiedzy i wymiana doświadczeń pomiędzy Powiatem Kwidzyńskim a Powiatem Osterholz”.Celem konferencji była wymiana doświadczeń pomiędzy samorządowcami z Polski działającymi w zakresie ochrony środowiska, geodezji i gospodarki gruntami, infrastruktury i dróg. .Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Starosta Kwidzyński – Jerzy Godzik, a w dalszej kolejności przedstawiono ciekawe prezentacje dotyczące niemieckich realiów – wśród nich m.in. „Rola powiatu w procesie planowania przestrzennego”, albo „Ochrona środowiska w postępowaniu inwestycyjnym. Uzgodnienia środowiskowe w procesie wydawania zezwoleń”. Cały panel został zakończony wystąpieniami przedstawicieli KPPT Sp. z o.o. Najpierw Marcin Duda w imieniu Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarządzania Energią przybliżył działania PRAZE na rzecz odnawialnych źródeł energii, a następnie Leszek Czubała ze strony zarządu KPPT omówił rolę tej ważnej instytucji w powiecie kwidzyńskim.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl