Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Bez przedsiębiorczości nie ma rozwoju

Niezmiennie od 2008 roku, w listopadzie, w wielu krajach, obchodzony jest Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, od 11 lat organizuje Pomorski Dzień Przedsiębiorczości w całym regionie, zapraszając do współpracy powiatowe urzędy pracy i pomorskich pracodawców. W tym roku regionalne święto przedsiębiorczości odbyło się 20 listopada. Promowanie […]

Redakcja
2019-11-12
6 minut czytania

Niezmiennie od 2008 roku, w listopadzie, w wielu krajach, obchodzony jest Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, od 11 lat organizuje Pomorski Dzień Przedsiębiorczości w całym regionie, zapraszając do współpracy powiatowe urzędy pracy i pomorskich pracodawców. W tym roku regionalne święto przedsiębiorczości odbyło się 20 listopada.

Promowanie przedsiębiorczości jako życiowej postawy to jeden z głównych celów Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości w naszym województwie, bo przedsiębiorczość to nie tylko podejmowanie decyzji biznesowych, ale inspiracja do realizowania planów zgodnie z naszymi talentami i kompetencjami. To także aktywność, otwartość na wiedzę i wyzwania. Osoby przedsiębiorcze cechuje również konsekwencja w dążeniu do celu, optymizm, odporność na niepowodzenia, które w dzisiejszych czasach stanowią niezbędne składowe sukcesu zawodowego. Przedsiębiorczość to też pielęgnowanie i rozwój  takich cech jak kreatywność czy umiejętność pracy w zespole, które przydają się nie tylko w tworzeniu własnej firmy, ale również w pracy i w życiu codziennym.

Promujemy przedsiębiorczość w regionie

Co roku zachęcamy młodzież do uczestnictwa w Pomorskim Dniu Przedsiębiorczości. Uczniowie i studenci to potencjał rynku pracy, jego najmłodsi uczestnicy, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie ich do wymagań pracodawców.
– Tydzień przedsiębiorczości to czas, kiedy wspólnie z powiatowymi urzędami pracy z całego regionu pokazujemy młodym mieszkańcom Pomorza różne wymiary przedsiębiorczości, podkreślając kompetencje, które się na nią składają i są wskazówką do osiągniecia sukcesu – mówi Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Zależy nam na motywowaniu młodzieży do podejmowania aktywności zawodowej, rozwoju osobistego, odkrywania własnego potencjału i aktywnego decydowania o swojej przyszłości zawodowej. 
Koordynatorem tegorocznego Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości był Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, a do współpracy zostały zaproszone powiatowe urzędy pracy oraz pomorscy pracodawcy i instytucje zaangażowane w rozwój biznesu. W każdym powiecie obchody święta przedsiębiorczości miały indywidualny charakter. Na uczestników czekało wiele atrakcji, m.in.: warsztaty z przedsiębiorczości i kreatywności, spotkania z młodymi przedsiębiorcami, którzy dzielili się doświadczeniem i dobrymi praktykami, prezentacje i stoiska informacyjno-doradcze instytucji zaangażowanych w rozwój biznesu, panele dyskusyjne z przedsiębiorcami i przedstawicielami instytucji rynku pracy, a także gry biznesowe i konkursy.

Województwo pomorskie z europejskim wyróżnieniem

O tym, że działania promujące przedsiębiorczość przynoszą efekty, świadczą sukcesy pomorskich firm oraz całego regionu pomorskiego. W czerwcu tego roku samorząd województwa pomorskiego oraz miasto Gdańsk zostały wyróżnione nagrodą Europejski Region Przedsiębiorczości za strategię i zaangażowanie na rzecz pobudzania przedsiębiorczości. To międzynarodowe wyróżnienie ustanowione przez Komitet Regionów we współpracy z Komisją Europejską przyznawane jest regionom, które sprzyjają biznesowi.
Województwo pomorskie zostało docenione przez Komitet Regionów za przyciąganie wykwalifikowanych pracowników, również z zagranicy, współpracę biznesu i nauki, wspieranie innowacyjnych start-upów oraz unikatową na tle innych miast i regionów wizję budowania potencjału pracowników. Warto podkreślić, że w uzasadnieniu wyróżnienia zwrócono również uwagę na edukację przedsiębiorczą młodzieży, jaką prowadzi samorząd, w tym WUP w Gdańsku jako jednostka samorządu województwa pomorskiego. Działania podejmowane w ramach Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości także wpisują się w ten nurt.

W latach 2014-2018 liczba podmiotów gospodarczych (według rejestru REGON) wzrosła o ponad 20 tys., tj. o 7,5% – był to trzeci wzrost w kraju po województwie mazowieckim (9,1%) i małopolskim (8,9%). Trend wzrostowy liczby podmiotów gospodarki narodowej w regionie utrzymuje się i w czerwcu 2019 r. w Pomorskiem działało już ponad 303 tys. firm. W I półroczu 2019 r. w Pomorskiem nową działalność zarejestrowało więcej podmiotów, niż tych które swoją działalność wyrejestrowały z rejestru REGON. Liczba podmiotów nowo zarejestrowanych wynosiła 14,4 tys., natomiast wyrejestrowanych było prawie o połowę mniej, tj. o 7,9 tys.

Wsparcie dla pomorskiego biznesu

Kolejnym powodem, dla którego województwo pomorskie to dobre miejsce dla rozwoju biznesu, jest wsparcie, jakie otrzymują przedsiębiorcy z regionu w zwiększaniu inwestycji i zdobywaniu rynków zagranicznych. Jednym z elementów tego wsparcia jest Pomorski Broker Eksportowy. To kompleksowy system wspierania eksportu, nakierowany na małe i średnie firmy. Celem projektu jest wyjście pomorskich przedsiębiorstw na rynki zagraniczne oraz zwiększenie odsetka firm sprzedających swoje produkty i usługi za granicę. Kierowany jest zarówno do podmiotów, które jeszcze nie podejmowały działań eksportowych, jak również do już prowadzących działalność na rynkach zagranicznych. Koncepcja systemu zakłada przygotowanie do podejmowania działalności eksportowej oraz działania wzmacniające eksport i promujące potencjał gospodarczy regionu na wybranych rynkach, a także konkursy grantowe.
Dla rozwoju przedsiębiorstw kluczowe są inwestycje – tu z pomocą przychodzi inicjatywa Invest in Pomerania 2020 – przedsięwzięcie dedykowane przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom. Projekt ma na celu poprawę jakości oferty inwestycyjnej regionu i przyciągnięcie nowych firm na teren naszego województwa. Zakłada też przygotowanie stref inwestycyjnych oraz wdrożenie systemu zachęt dla inwestorów. W stworzonych strefach przemysłowych uprzywilejowani do uzyskania grantów na uzbrojenie są właściciele terenów – jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, Specjalne Strefy Ekonomiczne. Promocja inwestycyjna dotyczy głównie branż kluczowych dla województwa, a w latach 2016-2023 szacuje się, że obsłużonych przez operatora zostanie 600 projektów inwestycyjnych, uzbrojonych zostanie 70 ha terenów przeznaczonych pod inwestycje, powstanie około 5000 miejsc pracy, a wsparciem szkoleniowym i stypendialnym objętych będzie 1000 osób.

Mamy innowacyjny potencjał

Województwo pomorskie od kilku lat znajduje się też w czołówce rankingu województw o znacznym potencjale innowacyjnym. W najnowszej, czwartej już edycji badania Indeks Millennium, nasz region znalazł się na czwartym miejscu wśród najbardziej innowacyjnych województw w kraju – po mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim. Wysoką pozycję w rankingu zawdzięczamy stosunkowo dużym nakładom finansowym na badania i rozwój. Ranking przygotowywany jest przez Bank Millenium. Analitycy badają wszystkie regiony i przygotują analizę w pięciu najbardziej wpływających na innowacyjność aspektach: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój, liczba studentów, liczba zatrudnionych w sektorze B+R oraz liczba wydanych patentów.

Więcej informacji o pomorskim rynku pracy i działaniach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku:
wup.gdansk.pl oraz porp.pl

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl