Partnerzy

Wyszukiwarka

Wywiady
Biznes potrzebuje spokoju

Maciej Witucki – Prezydent Konfederacji Lewiatan to człowiek z ogromnym doświadczeniem biznesowym. Tacy ludzie swe dokonania zawdzięczają w dużej mierze wizjonerstwu. Pytamy zatem o nadchodzący rok, ale i o podsumowanie minionego. Co czeka biznes, jakie wyzwania stoją przed pracodawcami.   Jaki Pana zdaniem był rok 2019?   Zdecydowanie był rokiem rozdarcia. Trudno ocenić go jednoznacznie, […]

Redakcja
2020-01-02
3 minuty czytania

Maciej Witucki – Prezydent Konfederacji Lewiatan to człowiek z ogromnym doświadczeniem biznesowym. Tacy ludzie swe dokonania zawdzięczają w dużej mierze wizjonerstwu. Pytamy zatem o nadchodzący rok, ale i o podsumowanie minionego. Co czeka biznes, jakie wyzwania stoją przed pracodawcami.
 
Jaki Pana zdaniem był rok 2019?
 
Zdecydowanie był rokiem rozdarcia. Trudno ocenić go jednoznacznie, bowiem za sprawą rynkowej koniunktury przyniósł sporo korzyści związanych z biznesem. Z drugiej strony nie należy zapominać, że rok 2019 był rokiem wyborczym. Niepewność związana z sytuacją polityczną spowodowała spadek wskaźników dotyczących inwestycji. Tego rodzaju niepewność nie przysłużyła się przedsiębiorcom. Zresztą z moich obserwacji wynika, że większość z nich czeka na ustabilizowanie środowiska politycznego. Tu już nawet nie chodzi o trzymanie wspólnego frontu, ale właśnie o stabilizację, która w takich momentach sprzyja biznesowi.
 
Z drugiej strony wielkimi krokami zbliża się kolejna kampania wyborcza. Znowu niepewność?
 
Owszem, bo z roku 2020 będziemy mieć zaledwie sześć miesięcy. Mam na myśli miesiące od maja. Gdy do tego dołożymy kilka punktów zapalnych, takich jak np. emerytury stażowe, czyli kolejną konsekwencję wyborczej kampanii, to jestem pewien, że nadchodzący rok również może być czasem dyskusji, debat i dywagacji, a nie merytorycznej pracy i spokoju. 

Wróćmy jeszcze do tego mijającego. W opinii przedsiębiorców, ale i samorządowców najbardziej palącym aspektem był ten związany z rynkiem pracy. Jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorcami i pracodawcami?
 
To przede wszystkim spore trudności związane ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych niewykwalifikowanych. Warto podkreślać ową płaszczyznę, ponieważ główne problemy rynku zatrudnienia dotyczą właśnie tej grupy osób. Nie możemy skupiać się wyłącznie na „białych kołnierzykach”, a za takich dziś uchodzą na przykład programiści. Zdecydowanie większą uwagę należy przywiązywać do pracowników niewykwalifikowanych oraz mniej wykwalifikowanych.


 
Tacy często przyjeżdżają do nas zza wschodniej granicy. Czy to rozwiązuje problem?
 
Poniekąd tak, ponieważ pracownicy z Ukrainy są bardzo skuteczni, podobnie jak Polacy wyjeżdżający za pracą do Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Tego rodzaju osoby posiadają większą motywację oraz cechują się wyższym poziomem zaangażowania. To za sprawą dążenia do maksymalizacji zysków w krótkim czasie. Oczekujemy, że rząd zmieni politykę migracyjną i usprawni procedury – nie tylko dla pracowników ukraińskich. Mam nadzieję, że pracownicy ze wschodniej części Europy będą się u nas powoli stabilizować. Zresztą… Sam pamiętam swoje wyjazdy. W takich sytuacjach dzień bez pracy z ekonomicznego punktu widzenia był dniem straconym.
 
Nasi południowi sąsiedzi kuszą chętnych wyższym wynagrodzeniem.
 
Czesi oferują pracownikom spoza granic o 30% wyższe wynagrodzenie od polskich przedsiębiorców. W przypadku Słowaków możemy mówić o wynagrodzeniach sięgających nawet 40%. Różnice wynikają również z aspektów formalnych. W przypadku wspomnianych krajów procedury formalne pozostają uproszczone, a pozwolenia na pobyt są dłuższe. To przynosi tamtejszym rynkom sporo korzyści.
 
Teraz wybiegnijmy w przyszłość. Jaki będzie nadchodzący rok?

Będzie sporym wyzwaniem dla wszystkich. Warto pamiętać, że w tegorocznej kampanii parlamentarnej podjęto zobowiązanie sięgające dziesiątek miliardów złotych. W roku 2020 te wydatki muszą się skonkretyzować oraz skrystalizować. Życzmy sobie stabilnych finansów, prawa i spokoju w prowadzeniu działalności.  

Rozmawiał : Mateusz Marciniak
 
 

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl