Partnerzy

Wyszukiwarka

Nieruchomości
Sweet Smart Home Alabama

Gdy w 1974 roku Ed King, Gary Rossington i Ronnie Van Zant spisywali ostatnie frazy romantycznej ballady o powrocie na łono sielskiego domu w Alabamie, zapewne nie mieli pojęcia o istniejących na południu Stanów podwalinach, które stanowiły początek technologicznej rewolucji, którą dziś są domy inteligentne. Odchodząc od koncepcji twórczości Lynyrd Skynyrd, warto skupić się na […]

Redakcja
2020-01-03
7 minut czytania

Gdy w 1974 roku Ed King, Gary Rossington i Ronnie Van Zant spisywali ostatnie frazy romantycznej ballady o powrocie na łono sielskiego domu w Alabamie, zapewne nie mieli pojęcia o istniejących na południu Stanów podwalinach, które stanowiły początek technologicznej rewolucji, którą dziś są domy inteligentne.

Odchodząc od koncepcji twórczości Lynyrd Skynyrd, warto skupić się na domach wyprzedzających swą epokę. Z angielska – „Building Management System”. W wolnym tłumaczeniu to zestaw metod zarządzania wysoko zaawansowanym technicznie obiektem budowlanym. Już sama definicja wskazuje na fakt, iż mamy do czynienia ze systemem złożonym w którym kluczową rolę odgrywają procesy zautomatyzowane. Historia tego rodzaju rozwiązań sięga lat 70’ minionego stulecia. Aby znaleźć podwaliny pod współczesny system procesów automatycznych należy przenieść się do Stanów Zjednoczonych. Fundamentem stosowania współczesnych rozwiązań w wariancie BMS okazały się zmiany zachodzące w sektorze przemysłowym, a mówiąc ściślej – w systemach kontroli produkcji zautomatyzowanej oraz optymalizacji środowiska rozwoju roślin. Dekadę później podobne rozwiązania zaczęto wdrażań w systemach zarządzania budynkami. Na początku były to głównie obiekty biurowe. Z upływem czasu podobne decyzje zaczęli podejmować właściciele budynków prywatnych.

Proces technologicznego galopowania

Z trójki muzyków rockowej kapeli z Jacksonville żyje zaledwie gitarzysta – Rossington. My funkcjonujemy w dobie galopującej cyfryzacji. Postępów technologicznych doświadczamy niemal na każdym kroku. Podobne inspiracje dotyczą nieruchomości, zwłaszcza domów wolnostojących. Podstawowym założeniem wdrażania takich zastosowań jest zwiększenie komfortu funkcjonowania oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Dom w wariancie inteligentnym niesie ze sobą znacznie więcej korzyści. Żeby móc je zrozumieć wielopłaszczyznowo należy skupić się na poszczególnych gałęziach, a mówiąc wprost – systemach. Dzielimy je na następujące kategorie :

 

Wyposażenie smart domu oraz możliwości wynikające z zastosowania poszczególnych schematów systemowych pozostają uwarunkowane wyborem właściciela. Elementem scalającym zautomatyzowane mechanizmy jest sterownik. Urządzenie jest odpowiedzialne za zbieranie oraz przetwarzanie sygnałów docierających z czujników zlokalizowanych w poszczególnych zakątkach domu. Owe sygnały mogą być przesyłane drogą tradycyjną, czyli przewodową, a także metodą bezprzewodową, która cieszy się dziś ogromną popularnością. Zmiany zachodzące w podsystemie umożliwiają danym elementom właściwą reakcję.

Od muzyki po ceramikę z roletami w tle

A reakcji co niemiara… W dobie zaawansowania technologicznego systemy stosowane w inteligentnym domu mogą przyprawiać o pozytywny zawrót głowy. Oświetlenie dostosowujące się do aury oraz naszego samopoczucia? Żaden problem! Muzyka adekwatna do naszego nastroju? To również nie przeszkoda, nawet jeśli mowa o amerykańskim southern rocku. W skrajnych przypadkach możemy również zmienić kolor ceramiki wyścielającej wnętrze naszej łazienki przy zastosowaniu specjalnej aplikacji… Oczywiście mowa o najnowszych zdobyczach technologicznych. Te standardowe opierają się na systemach monitorujących, zdalnym otwieraniu drzwi i okien, alarmach antywłamaniowych i przeciwpożarowych, a także regulowaniu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach domu. Sporym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu są również systemy nawadniające otoczenie przydomowe, a także zautomatyzowane bramy i furtki, które walnie przyczynią się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa.

Inwestycja długofalowa i zaoceaniczny styl

Koszt standardowych rozwiązań wbrew powszechnej mitologii nie musi być wysoki. Choć początkowe ceny mogą niektórych przerażać, to nie należy zapominać, że w takim przypadku mamy do czynienia z inwestycją na lata, która z biegiem miesięcy, a nawet tygodni potrafi generować przyzwoite oszczędności. Duże koszta z pewnością generuje wspomniany sterownik zwany także centralą zarządzającą. Kolejne inwestycje związane są z wybranymi elementami. Ostatnim ogniwem procesu automatyzacji domu jest połączenie poszczególnych składowych. O ile mamy do czynienia z systemami przewodowymi, o tyle zawartość portfela mogą pochłaniać prace remontowo-budowlane. W przypadku stricte bezprzewodowym na koszta mogą nas narazić specjalne aplikacje, które nierzadko pozostają płatne. Oszczędności generowane przez aranżowanie budynku inteligentnego są wprost proporcjonalne do częstotliwości wyrywania kalendarzowych kartek. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów w domach inteligentnych koszta eksploatacyjne są średnio o 30% niższe względem brył tradycyjnych. Ważnym walorem jest również aspekt proekologiczny, bowiem przyczynia się do obniżenia emisji spalin oraz pyłów do środowiska. Wygodne i ekonomiczne funkcjonowanie poza zwiększonym poziomem bezpieczeństwa stanowi równie istotny powód, dla którego inwestycja w dom inteligentny może być opłacalna na wielu płaszczyznach. Nawet tych, które pozostają związane z rzewnymi balladami zza oceanu.

Marcin Szostek,
Menedżer Produktu Technologie Inteligentne w firmie WIŚNIOWSKI

W dzisiejszych czasach, kiedy większość osób żyje w biegu, brakuje czasu na zajmowanie się sprawami przyziemnymi. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, takich jak oferowana przez nas funkcja „smartCONNECTED”, która spełnia oczekiwania zabieganych klientów. Dzięki zastosowaniu w naszym domu inteligentnych rozwiązań, możemy np. zdalnie zarządzać bramami i drzwiami znajdującymi się na terenie swojej posesji. Wystarczy włączyć furtkę, bramę garażową i drzwi w świat inteligentnych technologii, a te dzięki wykorzystaniu geolokalizacji otworzą się same, gdy tylko właściciel będzie w pobliżu. Nawet kwestia zagubionych kluczy zostanie błyskawicznie rozwiązana -furtkę można otworzyć z poziomu telefonu z każdego zakątka świata. Ma być bezpiecznie, oszczędnie i przede wszystkim komfortowo.

Arkadiusz Sztander,
Premium Sound – Salon Audio Video

Dom inteligentny to dom niezwykle przyjazny mieszkańcom. To miejsce, w którym współczesna technologia wspiera nasze codzienne funkcjonowanie. To bezpieczeństwo, komfort i ekologia na najwyższym poziomie. Sceny świetlne i nagłośnienie dopasowujące się do pory dnia, czy pory roku lub spotkania z rodziną i znajomymi. Do tego adaptacyjne sterowanie ogrzewaniem, wentylacją, rekuperacją, a nawet roletami. Wszystko to wpływa na niższe zużycie energii i mniejszy negatywny wpływ na środowisko. W zakresie bezpieczeństwa, dom rozpoznaje swoich mieszkańców, zamyka się na obcych i informuje rodziców czy dzieci są już w domu. Wystarczy smartfon, odpowiednia aplikacja i możemy sterować naszym domem z dowolnego miejsca na  świecie. Szczegóły rozwiązań dotyczących domów inteligentnych omawiamy bezpośrednio z inwestorem, aby dopasować rozwiązania do indywidualnych oczekiwań klienta.

Karolina Ossowska,
Pracownie Architektury Wnętrz Gzowska&Ossowska

Nowoczesne rozwiązania domów inteligentnych mogą odstraszać wielbicieli klasycznych
i eleganckich wnętrz. Ale tak jak kiedyś grzejnik był nowością, a obecnie naturalnym elementem wnętrza, tak panele dotykowe, różnego typu sterowniki i czujniki stają się coraz bardziej oczywiste w naszych domach. To wciąż nowość, ale tempo rozwoju technologii powinno nas zachęcać do inwestowania w nowe instalacje, bo ułatwiają życie. Tym bardziej, że rynek szybko się rozwija i mamy coraz większy wybór wzorów poszczególnych elementów.
Dla wybrednych są już np. telewizory udające obrazy i głośniki schowane w ścianę. Na pewno lepiej zaplanować dokładnie instalację na początku remontu, aby maksymalnie wykorzystać możliwości rynku.

 

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl