Partnerzy

Wyszukiwarka

Samorząd
Powrót Pelplina do Polski

„Oto spełniło się to, co było z dawna szczytem naszych marzeń, pragnień i celów” – to właśnie tymi słowami 4 lutego 1920 roku generał Józef Haller powitał pelplinian na stacji kolejowej. Fraza wygłoszona przez dowódcę frontu Pomorskiego stała się symbolem powrotu Pelplina na łono ukochanej ojczyzny. Symboliczne chwile dla Pelplina Oddziały frontu Pomorskiego wmaszerowały do […]

Redakcja
2020-02-04
3 minuty czytania

„Oto spełniło się to, co było z dawna szczytem naszych marzeń, pragnień i celów” – to właśnie tymi słowami 4 lutego 1920 roku generał Józef Haller powitał pelplinian na stacji kolejowej. Fraza wygłoszona przez dowódcę frontu Pomorskiego stała się symbolem powrotu Pelplina na łono ukochanej ojczyzny.

Symboliczne chwile dla Pelplina

Oddziały frontu Pomorskiego wmaszerowały do duchowej stolicy Kociewia 28 stycznia 1920 roku. To właśnie ten moment jest oficjalnym przyłączeniem Pelplina do Polski. Po blisko 148 latach pomorska miejscowość została wyzwolona spod jarzma pruskiego zaborcy. Z tej okazji Samorząd Gminy Pelplin ustanowił rok 2020 – Rokiem 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski. W celu upamiętnienia istotnych z historycznego punktu widzenia wydarzeń przedstawiciele samorządów przygotowali dla mieszkańców sporo atrakcji.

Obchody upamiętnienia powrotu do ojczyzny rozpoczęły się od przemarszu stu uczniów pelplińskich szkół, którzy ponieśli przez miasto stumetrową – biało-czerwoną flagę, która została uszyta specjalnie na tę okazję. Następnie w pobliżu gmachu Urzędu Gminy zrobiono wspólne – pamiątkowe zdjęcie. Po symbolicznej fotografii przyszedł czas na odśpiewanie hymnu oraz krótką modlitwę w katedrze. Na zakończenie odbyło się ślubowanie klas mundurowych miejscowego Liceum Ogólnokształcącego.

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

Kolejnym ważnym punktem w kalendarium obchodów była uroczysta – XVIII Sesja Rady Miejskiej w Pelplinie, która odbyła się w auli Biblioteki Diecezjalnej im. ks. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie. Po oficjalnym otwarciu obrad oraz powitaniu zaproszonych gości przyszedł czas na słowo Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin – Mirosława Chyły. Po przemowie burmistrz wręczył pamiątkowe druki filatelistyczne osobom zasłużonym dla miasta. Druga część wydarzenia została poświęcona sesji naukowej. Grono prelegentów stanowili :

– dr hab. Józef Borzyszkowski – „Rola inteligencji pomorskiej w kształtowaniu ducha polskiego”

– mgr Bogdan Wiśniewski – „Stefan Łaszewski i Józef Iwicki – dwa oblicza pomorskiego patriotyzmu”

– dr Krzysztof Korda – „Powrót Polski na Pomorze 1918-1920”

– mgr Ryszard Szwoch – „Pelplin w ostatnim okresie niewoli i pierwszych latach II RP”

– mgr Bogdan Badziong – „Legenda, a zapomniane osoby i wydarzenia okresu przełomu 1918-1922 w Pelplinie i okolicy”

Zwieńczeniem pelplińskich uroczystości był koncert w Miejskim Ośrodku Kultury, którego kulminacyjnym momentem okazało się prawykonanie dzieła pt. „Archetyp”. Fantazja smyczkowa została stworzona specjalnie dla Pelplina.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl