Działania podjęte przez Samorząd Powiatu Malborskiego przyniosły w minionym roku wiele korzyści związanych z inwestycjami. Część z nich walnie przyczynia się do rozwoju owego obszaru, a to z kolei stwarza pozytywny klimat dla przedsiębiorców. W opinii malborskiego Starosty – Mirosława Czapli, wiele z tych zmian jest efektem współpracy, która przyświeca również funkcjonowaniu powiatowych konwentów. Jaki […]
Redakcja
2020-02-25
4 minuty czytania
Działania podjęte przez Samorząd Powiatu Malborskiego przyniosły w minionym roku wiele korzyści związanych z inwestycjami. Część z nich walnie przyczynia się do rozwoju owego obszaru, a to z kolei stwarza pozytywny klimat dla przedsiębiorców. W opinii malborskiego Starosty – Mirosława Czapli, wiele z tych zmian jest efektem współpracy, która przyświeca również funkcjonowaniu powiatowych konwentów.
Jaki był rok 2019 dla Powiatu Malborskiego?
Uważam, że był bardzo dobry. Podjęliśmy wiele działań związanych z modernizacją infrastruktury drogowej, inwestycjami w placówki edukacyjne oraz Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku. Dzięki tej inwestycji okazało się, że malborski szpital ma najlepszą porodówkę w województwie pomorskim. Wynika to z rankingu sporządzonego przez Fundację „Rodzić po Ludzku”.
Kwestie zdrowotne wydają się dla Was bardzo istotnym obszarem działalności.
Samorząd Powiatowy od wielu lat inwestuje i systematycznie poprawia warunki bytowe i lecznicze w placówkach zdrowia, w tym także na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym, który zmienił się w ciągu dwóch lat nie do poznania. „Porodówka” została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt oraz najnowszą aparaturę przekazaną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Miłym akcentem było również 5 miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów od 60-120 tysięcy mieszkańców w roku 2019. Ranking jest organizowany przez Związek Powiatów Polskich. Mamy mnóstwo powodów do zadowolenia.
Które z inwestycji zalicza Pan do najważniejszych?
Myślę, że najważniejszą z nich jest inwestycja o wartości 6.5 miliona złotych, która dotyczy modernizacji basenu przy Zespole Szkół Gimnazjalnych nr 4. Realizacja owej inwestycji nie polega wyłącznie na remoncie basenu, ale również na instalacji centralnego ogrzewania, uzdatniania wody, elektryczności, sanitariatów oraz zaplecza pływalni. Ważnym aspektem kompleksowej modernizacji jest także odnowienie hali sportowej znajdującej się nad pływalnią. Zakończenie tej inwestycji zostało zaplanowane na maj.
To z pewnością pozytywna informacja dla malborskiej młodzieży, ale wiem też, że poczyniliście kroki związane z dbałością o ich edukację.
Owszem. To również bardzo istotna inwestycja, realizowana w ramach projektu – „Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie malborskim poprzez przeprowadzenie robót budowlanych i zakup wyposażenia w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku”. Dzięki niej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 wzbogacił się o siedem nowoczesnych pracowni edukacyjnych, dostosowanych do potrzeb uczniów kształcących się na różnych kierunkach zawodowych. Łączna wartość inwestycji już zrealizowanych przy udziale środków unijnych to na razie ok. 900 tys. zł, ale jeszcze wzrośnie.
Zmiany zachodzące na przestrzeni lat skutkują nowymi możliwościami inwestycyjnymi. Czy malborski klimat sprzyja inwestycjom gospodarczym?
Zacznijmy od tego, co samorząd powiatowy może zrobić na rzecz sprzyjania rozwojowi przedsiębiorczości. Spektrum oddziaływania jest tu stosunkowo ograniczone w odniesieniu do możliwości jakie mają włodarze miast i wsi. Nie możemy kreować tak aktywnej polityki gospodarczej jak nasi partnerzy na szczeblu samorządu gminnego, gdyż nie dysponujemy porównywalnymi narzędziami. Jednakże widzę tu możliwości bycia swoistym koordynatorem współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządu na terenie powiatu.
Na czym polegają tego rodzaju działania?
Odpowiadamy za drogi, które są znaczącym czynnikiem przy wyborze lokalizacji inwestycji. Możemy także przygotować kadrę pod potrzeby firmy za pomocą aktywnej polityki zatrudnieniowej w postaci dedykowanych programów szkoleniowych i zatrudnieniowych realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Malborku. Jednocześnie prowadzimy stały lobbing na szczeblu województwa czy też krajowym. Mam tu na myśli prowadzenie rozmów z decydentami, które przyczyniają się do zwrócenia ich uwagi na problemy i potrzeby naszego powiatu. Kumulując wszystkie wspomniane działania, a także pozostając otwartym na nowe, możemy współtworzyć odpowiedni klimat gospodarczy w naszym regionie.
Z tego co Pan mówi odnoszę wrażenie, że na ostateczny sukces składa się wiele wypadkowych wynikających ze współpracy. Rozumiem, że podobna idea przyświeca Konwentom Powiatów?
Podczas konwentów mamy możliwość wymiany poglądów miedzy starostami, wypracowujemy wspólne stanowiska. Tematem znaczącej części spotkań są aktualne potrzeby powiatów i bieżące sprawy, z którymi się borykamy. Zapraszamy przedstawicieli różnych instytucji, takich jak Urząd Wojewódzki czy Marszałkowski oraz Wojewódzki Urząd Pracy, z którymi powiaty muszą współpracować przy realizacji swoich zadań, ale nie tylko. W grudniu 2019 r. np. gościliśmy przedstawicieli Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, którzy opowiedzieli o szansach rozwoju dla samorządów i przedsiębiorców.