Partnerzy

Wyszukiwarka

Samorząd
100. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Za mieszkańcami Powiatu Puckiego obchody 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę dostępu do morza odbywały się 10 i 11 lutego 2020 r. w Pucku i we Władysławowie. 10 lutego 2020 Z początkiem dnia o 9.30 mieszkańcy Ziemi Puckiej przywitali na puckim dworcu gen. Józefa Hallera, który wzorem wydarzeń z […]

Redakcja
2020-02-26
4 minuty czytania

Za mieszkańcami Powiatu Puckiego obchody 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę dostępu do morza odbywały się 10 i 11 lutego 2020 r. w Pucku i we Władysławowie.

10 lutego 2020

Z początkiem dnia o 9.30 mieszkańcy Ziemi Puckiej przywitali na puckim dworcu gen. Józefa Hallera, który wzorem wydarzeń z 1920 roku przyjechał do Pucka pociągiem i został przyjęty chlebem i solą. Następnie orszak mieszkańców, któremu przewodził generał udał się na Stary Rynek, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości, podczas których  Starosta Pucki Jarosław Białk wygłosił okolicznościowe przemówienie o Antonim Miotku. Antoni Miotk był współorganizatorem uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku, członkiem puckich władz miejskich okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także polskim działaczem niepodległościowym, społecznym i kulturalnym. Życiorys Antoniego Miotka pokazuje, że można z powodzeniem łączyć działania na rzecz lokalnej społeczności z postawą patriotyczną, dlatego też Starosta przemówił do zgromadzonych gości zarówno po Kaszubsku jak i po Polsku.

Podczas uroczystości na puckim Starym Rynku (nr 16) upamiętniono tę postać na tablicy pamiątkowej, którą Starosta Pucki odsłonił wraz z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą, Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosławem Szarkiem oraz gospodarzem uroczystości zaślubinowych – Burmistrz Pucka Hanną Pruchniewską. Odsłonięciu tablicy towarzyszyła także wnuczka Antoniego Miotka – Grażyna Miotk-Szpiganowicz. Kolejnymi elementami obchodów była  uroczysta msza w puckiej farze (Parafia pw. ss. Apostołów Piotra i Pawła),  złożenie kwiatów przez Prezydenta RP, samorządowców i lokalnych działaczy (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie)  pod pomnikiem gen. Hallera w  Porcie Rybackim. Następnie symbolicznie odnowiono Zaślubiny poprzez złożenie wiązanki kwiatowej na wodach Zatoki Puckiej wprost z helikoptera Marynarki Wojennej RP. Następnie udano się  do miejsca, w którym oryginalnie odbyły się Zaślubiny Polski z Morzem (Dzisiejsza ul. Kmdr. Szystowskiego), gdzie odbyła się krótka inscenizacja wydarzeń z 1920 r.

Kolejnymi punktami oficjalnych obchodów była wizyta Prezydenta Polski we Władysławowie, gdzie został przywitany przez burmistrza Romana Kużla oraz mieszkańców, a także  wygłosił przemowę i złożył kwiaty pod pomnikami Antoniego Abrahama i Błękitnego Generała. Prezydent odwiedził też wystawę „Idziemy nad polskie morze – zaślubiny Polski z morzem, Puck 1920 r.” w Hallerówce – władysławowskim domu gen. Hallera, w którym dziś mieści się jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Puckiej im. F. Ceynowy.
Wieczorem zwieńczeniem uroczystych wydarzeń był koncert „Inspiracje z Morza” – światowej sławy jazzmana, z pochodzenia pucczanina Sławka (Sławomira) Jaskułke, który halę Powiatowego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Pucku zmienił w nastrojową salę koncertową.

11 lutego 2020

11 lutego swoje główne święto miało Władysławowo, skąd sto lat wcześniej gen. Haller Haller, w towarzystwie swojego adiutanta ks. Józefa Wryczy oraz kontradmirała Kazimierza Porębskiego (ówczesnego szefa Departamentu do Spraw Morskich) oraz innych oficerów Frontu Pomorskiego, został zabrany przez lokalnych rybaków na kuter Seestern, aby odbyć pierwszy rejs po polskich wodach terytorialnych. Historia symbolicznie zatoczyła koło podczas rekonstrukcji tych wydarzeń i odtworzenia historycznej fotografii uwieczniających tę chwilę. We Władysławowie odsłonięto także tablicę z okazji 100. rocznicy pierwszego morskiego rejsu pod  polską banderą w Niepodległej Polsce (tablica znajduje się przy ul. Hryniewieckiego obok Kapitanatu Portu). W wydarzeniu obecni byli mieszkańcy oraz samorządowcy Powiatu Puckiego – ze Starostą Puckim Włącznie.

Zaślubiny Polski z Morzem oczami Mieszkańców Ziemi Puckiej

Świętowaniu setnej rocznicy Zaślubin Polski z Morzem towarzyszył (i towarzyszyć będzie przez cały rok 2020) szereg wydarzeń nawiązujących do tamtych dni, będących  jednocześnie oddolnymi inicjatywami mieszkańców Ziemi Puckiej na uczczenie pamięci o ważnych dla nich chwilach. Samorząd Powiatu Puckiego wspiera w tym zakresie wiele organizacji pozarządowych, które w 2019 roku przystąpiły do konkursu na realizację zadań publicznych z pomysłami na realizację swoich zaślubinowych wydarzeń.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl