Każdy pojazd wymaga solidnej pielęgnacji. Dotyczy to nie tylko samochodów nowych, ale także aut z określonym przebiegiem. Dbałość o poszczególne elementy nadwozia oraz powłoki lakierowe niesie sporo korzyści. Które z nich są najważniejsze i jaki mają wpływ na użytkowanie auta? Odpowiedzią na powyższe wątpliwości pozostaje detailing, a mówiąc wprost – samochodowe SPA. Dzięki serii zaawansowanych […]
Redakcja
2020-03-14
5 minut czytania
Każdy pojazd wymaga solidnej pielęgnacji. Dotyczy to nie tylko samochodów nowych, ale także aut z określonym przebiegiem. Dbałość o poszczególne elementy nadwozia oraz powłoki lakierowe niesie sporo korzyści. Które z nich są najważniejsze i jaki mają wpływ na użytkowanie auta?
Odpowiedzią na powyższe wątpliwości pozostaje detailing, a mówiąc wprost – samochodowe SPA. Dzięki serii zaawansowanych zabiegów nasz pojazd odzyska dawny blask. W większości tego rodzaju punktów usługowych do wyboru mamy pojedyncze zabiegi, bądź pakiety, które kompleksowo odświeżą nasz samochód. Owa – kompleksowa forma składa się z trzech rodzajów zabiegów – czyszczeniu, konserwacji oraz renowacji. Wbrew pozorom kosmetyka nie dotyczy wyłącznie zewnętrznych warstw nadwozia, ale także podzespołów, które są narażone na kontakt z zabrudzeniami.
Bo liczy się wnętrze…
Wewnętrzne zabiegi służące odświeżeniu pojazdu polegają na pielęgnacji przestrzeni kierowcy, pasażerów, a także bagażnika. Prace we wnętrzu auta skupiają się na oczyszczaniu, odkurzaniu, praniu oraz konserwowaniu wszelkich elementów. Do kluczowych zaliczamy tapicerkę, deskę rozdzielczą, dywaniki oraz drobne elementy wyposażenia. W celu przeprowadzenia skutecznego zabiegu nie obejdzie się bez wykorzystania specjalistycznych preparatów kosmetycznych, a do takich najczęściej mają dostęp profesjonaliści. I na owym profesjonalizmie warto się na moment zatrzymać. Otóż okazuje się, że wnętrze naszego pojazdu skrywa w sobie mnóstwo zakamarków oraz powierzchni misternie ukrytych, o których istnieniu nie mamy pojęcia. W konsekwencji kompleksowy detailing wymaga nie tylko zaawansowanych narzędzi, ale także ogromnego doświadczenia oraz dbałości o detale.
Potęga estetyki
O ile niedbałości wnętrza można mniej lub bardziej efektywnie zakamuflować, o tyle w przypadku zewnętrznej strony auta – każde, nawet z pozoru drobne niechlujstwo będzie widoczne gołym okiem. I pal sześć, jeśli estetyka nie ma dla nas większego znaczenia, problem pojawia się wtedy, gdy przychodzi nam słono płacić w warsztatach mechanicznych. Znaczny obszar faktury to pokłosie zaniedbań, które przyczyniły się do obniżenia żywotności powłok karoserii oraz podzespołów. W jaki zatem sposób zadbać o zewnętrzną stronę naszego pojazdu? Profesjonalne zabiegi przewidują w tym aspekcie czyszczenie, regenerowanie oraz konserwację lakieru, kół, szyb oraz elementów chromowanych. Pierwszym etapem tego typu działań jest pozbycie się wszelkich zabrudzeń oraz cząstek obcych z powierzchni karoserii. W tym celu specjaliści stosują preparaty chemiczne i specjalną glinkę. Kolejnym etapem jest detailing lakieru, który obejmuje polerowanie przy użyciu past, padów, a niektórych przypadkach nawet maszyny polerskiej. Cel? To przede wszystkim wyzbycie się rys oraz wżerów będących przyczynkami procesów korozyjnych. Ostatnim etapem jest nałożenie specjalistycznego wosku w postaci mleczka, bądź pasty. Zadaniem owego zabiegu jest wykreowanie warstwy ochronnej, która uchroni lakier przed powstawaniem uszkodzeń.
Gamy kosztów i palety korzyści
Dlaczego warto korzystać z regularnych zabiegów kosmetycznych? Korzyści wynikających z cyklicznych wizyt w samochodowym SPA jest mnóstwo. Do najważniejszych zaliczamy zapobieganie płowieniu warstwy lakierowej. Pozwala to na zachowanie żywych kolorów, co ma ogromne znaczenie w ewentualnym procesie transakcyjnym. Ważną zaletą jest również wydłużenie żywotności danych podzespołów, które wpływają na bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania pojazdu. Na koniec zasadnicze pytanie – ile kosztują kompleksowe zabiegi odświeżające samochód? Widełki cenowe są wyjątkowo szerokie. Proste zabiegi zaczynają się od 200-300zł, natomiast kompleksowe od 800-1000zł. W opinii ekspertów auto powinno być poddawane tego rodzaju profesjonalnym usługom przynajmniej raz na pół roku.
Grzegorz Brudniewicz, Centrum Motoryzacji – Auto Brudniewicz
Zaniedbania związane z kosmetyką pojazdu prowadzą do płowienia powłoki lakierowej, a stąd już niedaleko do powstania ognisk korozji. Lakierowanie nadwozia oraz procesy konserwacyjne nadają świeży wygląd powłoki lakierowej. Zabrudzenia mogą również przyczynić się do urazów typowo mechanicznych. Ich najczęstszą przyczyną jest ścieranie się elementów ruchomych, które skraca żywotność poszczególnych podzespołów.
Łukasz Mazur, Specjalista CAR-SPA w grupie ZDUNEK
Regularne wizyty w samochodowych SPA niosą ze sobą mnóstwo korzyści zarówno w przypadku aut o określonym przebiegu, jak i tych, które przed chwilą zjechały z linii produkcyjnej. Duże znaczenie w obu przypadkach ma dbałość o lakier, który ze względu na warunki atmosferyczne oraz urazy mechaniczne ulega szybszemu procesowi płowienia. Stosowanie odpowiednich preparatów pozwala wydłużyć jego żywotność oraz poprawić wygląd pojazdu. Nie bez znaczenia pozostają również zabiegi związane z wnętrzem auta. Jako osoba zajmująca się od 12 lat profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi w motoryzacji zauważyłem, że ten trend zyskuje na sile. Rośnie świadomość użytkowników pojazdów, którzy licznie i regularnie odwiedzają samochodowe SPA. To pozwala uzyskać wyższe środku w późniejszym procesie sprzedażowym oraz cieszyć się pięknym i zadbanym autem.