Partnerzy

Wyszukiwarka

Nieruchomości
Ogród w wiosennym stylu

Okres drugiej połowy kwietnia oraz początku maja to specyficzny czas dla wszystkich pasjonatów ogrodnictwa. Z jednej strony dzień zyskuje na długości ponad 1.5 godziny, co gwarantuje bonusową dawkę promieni słonecznych, a z drugiej strony zdarzają się noce, którym towarzyszą przymrozki dziesiątkujące świat flory. Cięcie, sadzenie, przeszczepy… W jaki sposób zadbać o ogród w tym specyficznym […]

Redakcja
2020-05-02
4 minuty czytania

Okres drugiej połowy kwietnia oraz początku maja to specyficzny czas dla wszystkich pasjonatów ogrodnictwa. Z jednej strony dzień zyskuje na długości ponad 1.5 godziny, co gwarantuje bonusową dawkę promieni słonecznych, a z drugiej strony zdarzają się noce, którym towarzyszą przymrozki dziesiątkujące świat flory.

Cięcie, sadzenie, przeszczepy…

W jaki sposób zadbać o ogród w tym specyficznym okresie? Nasze możliwości pozostają uwarunkowane nie tylko aurą, która potrafi płatać figle, ale także rodzajem szaty roślinnej, która stanowi aranżację naszego ogrodu. W przypadku drzew oraz krzewów zagospodarowanych w formie sadu, obecne tygodnie są ostatnim dzwonkiem do zwieńczania procesu zimowego cięcia drzewek. W przypadku których gatunków drzew możemy opóźnić podcinanie w obawie przez zmarznięciem? To przede wszystkim śliwa, morela, brzoskwinia i nektaryna. Co winoroślami? Otóż przespanie przełomu marca oraz kwietnia skutkuje brakiem możliwości przycinania pędów. Warto pamiętać, że winorośl owocuje na pędach jednorocznych – wyrastających z pąków dwuletnich pędów zdrewniałych. Zwlekanie z przycinaniem spowoduje silny wyciek soków z ran po nacięciu. Efekt? Krzew zostanie mocno osłabiony.

Początek maja to również ostatni moment na przygotowanie drzew do przeszczepiania. Gałęzie większości gatunków w zależności od ich grubości przycinamy od 30 do 60cm. Gałęzie dolne pozostawiamy dłuższe, zaś górne – skracamy bardziej. Obszar do przeszczepienia powinien spełniać kilka norm. Wśród nich najważniejsze to powierzchnia całkowicie gładka – wolna o uszkodzeń mechanicznych oraz rozgałęzień. Oczywiście środek wiosny jest wciąż świetnym terminem do sadzenia drzew oraz krzewów owocowych. Warto przy tym pamiętać, że drzewa oraz krzewy z odkrytym korzeniem możemy sadzić wyłącznie do momentu w których pozostają bezlistne.

Estetyczny wymiar ogrodu

Czynności związane z funkcjonowaniem ogrodu ozdobnego pozostają uwarunkowane medianą temperatur odnotowanych w marcu. Jeśli w tym miesiącu występowały ochłodzenia – początek maja stanowi idealny moment do rozbrojenia zimowych osłon z kwiatów ozdobnych. W przypadku niektórych gatunków – np. takich jak budleje, potencjalne omarznięcie można unicestwić poprzez ścięcie niskich pędów – wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że roślina „odbije”. Początek maja to również dobry moment do przycinania oraz sadzenia róż. Przy wyborze nowych sadzonek, warto zwrócić uwagę, aby co najmniej trzy pędy były zdrowe, zaś system korzeniowy pozostał gęsty i dobrze rozwinięty.

W ogrodzie ozdobnym w tej części roku wiele naszych prac skupia się na zabiegach typowo pielęgnacyjnych. Pielęgnujemy rozsadę roślin jednorocznych z lutowych i marcowych wysiewów, obsadzamy obszary stałe bratkami oraz niezapominajkami, nawozimy gatunki roślin cebulowych, przesadzamy i rozdzielamy bylina zakwitające na jesień, a także aranżujemy strefy pod zasadzenie podstawowych gatunków traw ozdobnych. Ważnym elementem zabiegów pielęgnacyjnych jest także ściółkowanie gleby pod krzewami o płytkim systemie korzeniowym, takich jak azalie, różaneczniki, czy wrzosy. Dbałość o estetyczny wymiar ogrodu wiąże się również z zagospodarowaniem oczka wodnego, o ile takie posiadamy.

Prace związane z systemem wodnym rozpoczynamy od weryfikacji stanu szczelności zbiornika oraz jego oczyszczenia. Istotnym elementem jest tu oczyszczenie stawowych filtrów i przygotowanie ich pod kątem technicznym do rozruchu. Gdy w ciągu kolejnych kilku dni amplituda temperatur utrzyma się na poziomie 10 stopni Celsjusza, warto wymienić wodę. Stabilizacja temperatury oraz poziomu wilgotności to również znak, że możemy przesadzić i rozmnożyć rośliny strefy przybrzeżnej. Z końcem maja warto pomyśleć o dodatkowym zarybieniu oczka.

Hanna Czapiewska,
Kierownik Działu Marketingu i Nieruchomości – Renk

Najważniejsze po zimie jest posprzątanie pozostałości, które są w ogrodzie. Jest to okres intensywnych prac ogrodowych, gdyż dokonujemy ostatnich cięć drzew i krzewów, przekopujemy ogród, wysiewamy warzywa i rośliny ozdobne. Ogławiamy i usuwamy również pozostałości kwiatostanu kwitnących wczesną wiosną roślin cebulowych. Niezwykle istotnym jest również wykonanie oprysków przeciwko chorobom i szkodnikom. Pozostaje jeszcze trawnik, który w tym okresie wertykulujemy, dosiewamy, nawozimy i regularnie podlewamy.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl