Walka z niewidzialnym wrogiem wkracza w decydującą fazę. Wprowadzone obostrzenia oraz trwająca izolacja zmniejszają negatywne konsekwencje występowania epidemii. Spora w tym zasługa przedstawicieli służby zdrowia, którzy każdego dnia ryzykują zakażenie realizując swoje zadania. Okazuje się, że w tle swoją ciężką pracę wykonują również firmy utylizujące odpady medyczne. Przedstawiciele owej branży mają w czasie epidemii pełne […]
Redakcja
2020-05-11
6 minut czytania
Walka z niewidzialnym wrogiem wkracza w decydującą fazę. Wprowadzone obostrzenia oraz trwająca izolacja zmniejszają negatywne konsekwencje występowania epidemii. Spora w tym zasługa przedstawicieli służby zdrowia, którzy każdego dnia ryzykują zakażenie realizując swoje zadania. Okazuje się, że w tle swoją ciężką pracę wykonują również firmy utylizujące odpady medyczne. Przedstawiciele owej branży mają w czasie epidemii pełne ręce roboty. Jednym z przedsiębiorstw, które staje na wysokości zadania jest firma Port Service.
Liczby związane z odpadami medycznymi
Pomorze stanowi ścisłą czołówkę regionów w których poziom utylizacji odpadów medycznych uchodzi za najwyższy. W obszarze Województwa Pomorskiego znajdują się 42 szpitale stacjonarne, które dysponują 9152 łóżkami. W granicach obszaru metropolitarnego znajduje się łącznie 427 placówek medycznych, co czyni Trójmiasto drugą co do ilości placówek medycznych aglomeracją w skali kraju. Statystyki związane z odpadami medycznymi pną się ku górze w ostatnich tygodniach za sprawą trwającej epidemii. Choć specjaliści przeprowadzają znacznie mniej operacji, to liczba odpadów wzrasta na skutek pandemii. Potwierdzają to dane publikowane przez administracje poszczególnych placówek. W Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku w lutym (jeszcze przed nastaniem epidemii) liczba odpadów medycznych wyniosła 3.2 tony. W ostatnich tygodniach wykres odnotował wzrost poziomu odpadów do 5 ton. To zaledwie jeden z przykładów ukazujących skalę z którą mamy obecnie do czynienia. Gdy weźmiemy pod lupę dane dotyczące gabinetów medycznych prywatnych, usług gabinetów weterynaryjnych oraz kosmetycznych, wówczas możemy mówić o tysiącach punktów produkujących odpady o charakterze medycznym. Wspomniana spółka – Port Service, obsługuje blisko 5000 tego rodzaju punktów.
Największe placówki medyczne współpracujące z firmą Port Service :
– Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku – 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku – Copernicus – Podmiot Leczniczy w Gdańsku – Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy – Gdański Uniwersytet Medyczny – Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie
Historia przedsiębiorstwa Port Service
Początki firmy Port Service sięgają 1957 roku. Geneza działalności skupia się na efektach ratyfikacji konwencji o ochronie środowiska morskiego z roku 1954. Przez kilkanaście kolejnych lat marka działała jako Spółdzielcze Przedsiębiorstwo Usług Morskich, by w roku 1973 przekształcić się w przedsiębiorstwo państwowe. Głównym celem działalności Port Service była aktywna ochrona i ograniczenie zanieczyszczeń wód Bałtyku, które generowała działalność stoczni, portów, infrastruktury portowej oraz żeglugi Gdańska i Gdyni. W 1991 roku przedsiębiorstwo przekształciło się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością należącą do Skarbu Państwa, zaś 5 lat później przeszło w ręce nowego właściciela na skutek przejęcia większościowego pakietu udziałów przez niemiecki Blum Beteiligungs GmbH. Jedną z pierwszych decyzji nowego zarządcy było podjęcie się budowy nowoczesnej stacji termicznej obróbki odpadów (TOO), która umożliwiła poszerzenie zakresu usług Port Service o utylizacje m.in. stałych odpadów niebezpiecznych w tym odpadów medycznych. Tym samym Spółka Port Service stała się istotnym ogniwem wpływającym nie tylko na gospodarkę i stan środowiska, ale także na bezpieczeństwo mieszkańców Województwa Pomorskiego. Dzięki temu domyka cykl obiegu zamkniętego odpadów w naszym regionie.
Ważna rola firm zajmujących się utylizacją
Obecnie firma Port Service jest najdłużej działającym i najbardziej doświadczonym na rodzimym rynku przedsiębiorstwem, które zajmuje się unieszkodliwianiem odpadów niebezpiecznych. Aktualne działania pomorskiej firmy skupiają się na unieszkodliwieniu wielu rodzajów odpadów – m.in. – przeterminowanych leków (psychotropowe, cytostatyczne i cytoksyczne). Przedsiębiorstwo Port Service współpracuje również firmami zajmującymi się profesjonalnym transportem szkodliwych odpadów. Po odbiorze ze szpitali, odpady są transportowane bezpośrednio do specjalistycznej instalacji Port Service. Wzmożona działalność placówek medycznych, rosnąca liczba osób zakażonych oraz częściowy paraliż służby zdrowia spowodowany szalejącym wirusem sprawia, że usługi utylizacji niebezpiecznych odpadów medycznych są dziś jednym z priorytetowych zadań, którym należy sprostać ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców Pomorza. Większość z nich nie zastanawia się na co dzień, co dzieje się z odpadami medycznymi, które są realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi oraz funkcjonowania środowiska naturalnego. W owej sytuacji dbałość o detale wynikające z drogi, którą muszą przebyć odpady medyczne ma znaczenie szczególne.
Istotne ogniwo procesów gospodarczych
Profesjonale podejście do unieszkodliwiania produktów przeznaczonych do utylizacji ma także ogromne znaczenie poza stanem epidemii. Funkcjonowanie przedsiębiorstwa poza stanem zagrożenia epidemicznego jest istotne dla regionu także ze względu na fakt, iż Pomorze jest drugim co do wielkości regionem w skali kraju, które produkuje największą ilość odpadów medycznych oraz przemysłowych. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest położenie geograficzne. Dostęp do Morza Bałtyckiego oraz spora ilość zakładów produkcyjnych i przemysłowych skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na ten rodzaj usług. Nie bez znaczenia jest również rosnąca ranga polskich usług medycznych. Placówki medyczne za sprawą profesjonalnego podejścia oraz konkurencyjnych cen przyciągają osoby spoza granic kraju – m.in. ze Skandynawii oraz Niemiec. Naturalnym następstwem częstych wizyt gości zagranicznych jest zwiększona ilość odpadów wynikających z funkcjonowania gabinetów medycznych. W konsekwencji firmy z branży utylizujących mają pełne ręce roboty. Rezultaty znajdują odzwierciedlenia na gospodarczych wykresach. Okazuje się, że segment utylizacyjny jest jednym z najdynamiczniej rosnących ogniw w polskiej oraz europejskiej gospodarce. Dziś od efektywności funkcjonowania tego rodzaju przedsiębiorstw zależy poziom globalnego bezpieczeństwa.
Firma społecznie zaangażowana
Port Service to nie tylko technologia. Choć przedstawiciele firmy mają ręce pełne roboty, to gospodarują czasem i możliwościami w taki sposób, aby móc angażować się społecznie w walkę z epidemią. Doskonałym przykładem tego rodzaju działań jest bezpłatny odbiór odpadów medycznych z mobilnego punktu testowania, który został ulokowany w specjalnym namiocie przy Stadionie Energa. Format drive-thru umożliwia wykonywanie testów w sposób błyskawiczny – bez wychodzenia z samochodu. Duże zainteresowanie mieszkańców Gdańska ową inicjatywą sprawia, że ilość odpadów przeznaczonych do utylizacji wzrasta. Odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstwa Port Service w tej kwestii sprawia, że mieszkańcy Gdańska mogą bezpiecznie i komfortowo sprawdzić stan swojego zdrowia, dzięki czemu ich świadomość na temat epidemii wzrasta.