Ponad 80 milionów złotych dla pomorskich przedsiębiorców!
Kryzys gospodarczy nie ominął północnego regionu kraju. Największe kłopoty natury ekonomicznej mają mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. W jaki sposób lokalne firmy mogą zachować poziom zatrudnienia oraz utrzymać finansową płynność? Z pomocą przychodzi Pomorski Fundusz Pożyczkowy. PFP to jedna z dwóch instytucji, które będą udzielać lokalnym przedsiębiorcom preferencyjnie oprocentowanych pożyczek płynnościowych. Środki na ten cel […]
Redakcja
2020-06-10
3 minuty czytania
Kryzys gospodarczy nie ominął północnego regionu kraju. Największe kłopoty natury ekonomicznej mają mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. W jaki sposób lokalne firmy mogą zachować poziom zatrudnienia oraz utrzymać finansową płynność? Z pomocą przychodzi Pomorski Fundusz Pożyczkowy.
PFP to jedna z dwóch instytucji, które będą udzielać lokalnym przedsiębiorcom preferencyjnie oprocentowanych pożyczek płynnościowych. Środki na ten cel będą dostępne na przestrzeni najbliższych dni. To już druga pula wsparcia finansowego względem firm dotkniętych kryzysem, który został spowodowany pandemią. Pierwsza pula wsparcia bazowała na środkach Województwa Pomorskiego. Tym razem ze środków BGK do dyspozycji pozostaje 51 milionów złotych. W tej kwocie Pomorski Fundusz Pożyczkowy będzie zarządzać środkami w wysokości 34 milionów złotych. Drugi partner – TISE, kwotą w wysokości 17.5 milionów złotych.
Nie zapominajmy, iż w ramach pożyczek płynnościowych samorząd województwa przekazał wcześniej 30 milionów złotych, co daje łączną kwotę 81.5 miliona złotych. Wspomnianymi środkami będą dysponować dwa podmioty – Pomorski Fundusz Pożyczkowy oraz Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych. Owe podmioty obsługują przedsiębiorstwa z poszczególnych stref województwa. Oto podział :
Pomorski Fundusz Pożyczkowy :
– wszystkie powiaty województwa pomorskiego z wyłączeniem Gdyni oraz Sopotu
Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych :
– powiat chojnicki
– powiat kościerski
– powiat powiat kartuski
– powiat człuchowski
– powiat lęborski
– powiat pucki
– powiat słupski
– Gdynia, Sopot oraz Słupsk
W ramach środków województwa pomorskiego do dziś przedsiębiorcy złożyli 215 wniosków o udzielenie pożyczki. Aneta Grzębska – Prezes Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego wylicza, iż dotychczas zostało pozytywnie rozpatrzonych 79 wniosków na łączną kwotę 7 milionów złotych. Z analizowanych dokumentów wynika, że dotychczasowa forma wsparcia finansowego przyczyniła się do zachowania ponad 850 miejsc pracy. Tu rodzi się pytanie – czym tak naprawdę jest pożyczka płynnościowa i jakimi walorami się cechuje?
Tytułowy wariant pożyczki jest mechanizmem specjalnym, który niesie wsparcie firmom dotkniętym epidemią wirusa COVID-19. Lokalne przedsiębiorstwa mogą otrzymać nawet do 150 tysięcy złotych pożyczki nieoprocentowanej na okres 5 lat. Istotną zaletą tej formy wsparcia jest możliwość skorzystania z kredytowych wakacji, czyli czasowego zawieszenia spłaty. Kwotę otrzymaną w ramach pożyczki można rozdysponować na wszelkie wydatki związane z bieżącą działalnością. Może być to finansowanie wynagrodzenia zatrudnionych, a nawet spłata wcześniejszych zobowiązań.