Partnerzy

Wyszukiwarka

Biznes
Wodorowe rewolucje w komunikacji miejskiej

Gdynia została beneficjentem programu FCH Regions EU. To projekt wspierający zastosowanie wodoru w transporcie oraz energetyce wśród krajów znajdujących się w Unii Europejskiej. Miasto Morza skorzysta z programu poprzez kompleksowe doradztwo w kwestii wdrażania pojazdów wodorowych do floty komunikacji miejskiej. Wejherowo, Gdynia, Gdańsk, Tczew – to jeden z 11 regionów europejskich, który skorzysta ze wsparcia […]

Redakcja
2020-06-13
2 minuty czytania

Gdynia została beneficjentem programu FCH Regions EU. To projekt wspierający zastosowanie wodoru w transporcie oraz energetyce wśród krajów znajdujących się w Unii Europejskiej. Miasto Morza skorzysta z programu poprzez kompleksowe doradztwo w kwestii wdrażania pojazdów wodorowych do floty komunikacji miejskiej.

Wejherowo, Gdynia, Gdańsk, Tczew – to jeden z 11 regionów europejskich, który skorzysta ze wsparcia Project Development Assistance (PDA), czyli kompleksowego doradztwa dotyczącego koncepcji zastosowania pojazdów wodorowych w taborze komunikacji miejskiej. Wniosek został złożony za sprawą konsorcjum samorządów przy współpracy z przedstawicielami z Grupy Lotos, członków Klastra Wodorowego – sygnatariusza Pomorskiej Doliny Wodorowej. Wstępna strategia została oparta o wykorzystanie autobusów zasilanych wodorem w komunikacji miejskiej, a także zastosowanie wodoru produkowanego przez wspomnianą już Grupę Lotos w ramach realizacji projektu PURE H2. W konsekwencji – w pierwszym etapie założono wdrożenie od 10 do 15 autobusów zasilanych wodorem, a w drugim etapie kolejnych 41 tego rodzaju pojazdów w Gdańsku, Gdyni, Tczewie oraz Wejherowie.

Fot. Kamil Złoch – Gdynia.pl

Co ciekawe – koncepcja Pomorskiej Doliny Wodorowej zakłada także wykorzystanie wodoru z instalacji PURE H2 dla potrzeb regionalnych pociągów i niewielkich gabarytów promów pasażerskich na linii Gdańsk, Gdynia – Hel. Sam projekt będzie realizowany we współpracy z doświadczonymi specjalistami z zakresu wdrażania technologii wodorowych w krajach, w których ten rodzaj napędu działa z powodzeniem.

Wsparcie udzielana w ramach projektu FCH Regions, finansowanego przez FCH JU funkcjonuje na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego i ma na celu spieranie badań, rozwoju technologicznego i wdrożeń technologii wodorowych i ogniw paliwowych w Europie. Głównymi partnerami przedsięwzięcia są: Komisja Europejska, partnerzy przemysłowi zrzeszeni w Hydrogen Europe oraz środowisko badawcze zrzeszone w Hydrogen Europe Research.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl