Partnerzy

Wyszukiwarka

Wywiady
Silny region to silna gmina

Z Leszkiem Kulińskim, wójtem gminy Kobylnica, o rozwoju gminy i regionu, współpracy z samorządami, organizacjami i instytucjami oraz o planach na najbliższą i tę nieco dalszą przyszłość rozmawia Rafał Korbut. Gmina Kobylnica niedawno znalazła się na podium w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów – na trzeciej pozycji w kraju. To spory sukces. Jakie działania samorządu […]

Redakcja
2021-02-08
7 minut czytania

Z Leszkiem Kulińskim, wójtem gminy Kobylnica, o rozwoju gminy i regionu, współpracy z samorządami, organizacjami i instytucjami oraz o planach na najbliższą i tę nieco dalszą przyszłość rozmawia Rafał Korbut.

Gmina Kobylnica niedawno znalazła się na podium w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów – na trzeciej pozycji w kraju. To spory sukces. Jakie działania samorządu doceniła kapituła konkursu?

– Bez względu na to, jaką wykonujemy pracę, zawsze towarzyszy nam radość, gdy to, czemu poświęcamy się bez reszty, jest oceniane pozytywnie. Dla mnie – jako Wójta – a więc jako gospodarza Gminy Kobylnica nadrzędną wartością jest zadowolenie i satysfakcja mieszkańców z tego, jak dynamicznie się rozwijamy. Cenne jest jednak i to, kiedy efekty naszej ciężkiej pracy zauważane, i wysoko oceniane, są przez niezależnych ekspertów, którzy analizują naszą sytuację na podstawie ściśle określonych wytycznych. To zawsze miłe uczucie, pewnego rodzaju nagroda za innowacyjność, upór, zaangażowanie i śmiałość w podejmowaniu działań. Wysokie miejsce jest konsekwencją zdobycia sporej sumy punktów przyznanych nam za między innymi: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca, promocję działań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, inicjatyw ekoenergetyczne i proekologicznych.

Które ze zrealizowanych zadań uważa Pan za największy sukces?

– Mieszkańcy Gminy Kobylnica obdarzają mnie swoim zaufaniem nieprzerwanie od 1998 roku, dlatego niezwykle trudno jest porównywać wagę i znaczenie działań realizowanych w tym przedziale czasowym. Mam na myśli potrzeby i oczekiwania społeczne, które zmieniają się nieustannie. Ogromnym sukcesem w pierwszych latach pełnienia tej funkcji było zainicjowanie działań w obszarze sieci wodnych i kanalizacyjnych, które kontynuowaliśmy przez kolejne lata. To, co wówczas było śmiałym i ambitnym przedsięwzięciem, dziś nie robi aż takiego wrażenia. Żyjemy bowiem w zupełnie innej rzeczywistości, gdzie dostęp do takich instalacji jest czymś mało zjawiskowym. Nie oznacza to jednak, że żyjemy przeszłością. Wręcz przeciwnie. Szukając nowych możliwości realizacji kolejnych, śmiałych planów, podjęliśmy się działań w zakresie Partnerstwa Publiczno – Prywatnego polegających na wybudowaniu ponad 800 nowoczesnych opraw LED wzdłuż około 30 kilometrów w Gminie Kobylnica. Inwestycja podniesie poziom bezpieczeństwa i znacząco wpłynie na komfort życia mieszkańców. Z kolei zastosowanie nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych będzie nieść za sobą pozytywne efekty dla ochrony środowiska i budżetu gminy. Łączna wartość projektu realizowanego w nowatorskiej formule partnerstwa publiczno-prywatnego wynosi 12 mln zł. Jest to tym samym największa pod względem wartości inwestycja samorządowa w Polsce z zakresu oświetlenia drogowego realizowana w formule PPP. Kiedy dołożymy do tego systematycznie przekazywane środki na inwestycje infrastrukturalne, kubaturowe, rekreacyjne, sportowe a także wspieranie sfery kultury, realizację całego spektrum działań prospołecznych i prozdrowotnych, to naprawdę sporą trudność sprawia wybór tego jednego, najważniejszego sukcesu.

Jakie inwestycje w ostatnich miesiącach (a może i latach) były najważniejsze dla rozwoju gminy i dla mieszkańców?

– Patrzę na całą sprawę nieco inaczej. Spoglądając na dane statystyczne dotyczące liczby osób, które decydują się związać swoją przyszłość z Gminą Kobylnica, odnoszę wrażenie, że działamy w sposób zrównoważony, kompleksowy i przemyślany. Zmieniamy otaczającą nas rzeczywistość w taki sposób, by tworzyć dogodne warunki tak do życia, jak i prowadzenia biznesu. To właśnie rosnąca liczba osób, które osiedlają się na tych terenach, jak i kolejne firmy otwierające się w poszczególnych rejonach naszej gminy są najlepszym potwierdzeniem tego, że idziemy we właściwym kierunku. W końcu to oni, podejmując decyzje, analizują takie elementy jak infrastruktura komunalna, dostępność i jakość oświaty, atrakcyjność całego życia kulturalnego. Staramy się gospodarować przestrzenią, by inwestować odpowiedzialnie, w zrównoważony sposób, doceniając unikatowość lokalnego środowiska naturalnego. Tymi decyzjami tworzymy dogodne warunki. Dziś powinniśmy właśnie w taki sposób podchodzić do oceny nas, jako samorządowców. Od realizacji wielomilionowych projektów, które albo w ogóle nie są dostrzegane przez mieszkańców, albo nijak mają się do oczekiwań społecznych, sensowniej jest podejmować takie działania, które są odpowiedzią na panującą sytuację i oczekiwania. W myśl zasady: z mieszkańcami, dla mieszkańców.

Aby osiągnąć sukces, konieczna jest współpraca. Jak układa się współpraca z innymi samorządami, środowiskiem biznesowym, różnymi instytucjami?

– Postępujące procesy suburbanizacji, które obserwujemy właściwie na obszarze całego kraju, w tym także Pomorza Środkowego, powodują wzrost znaczenia samych jednostek podmiejskich w wymiarze demograficznym, gospodarczym czy przestrzennym. Dla rozwoju miast – w tym leżącego właściwie tuż obok Gminy Kobylnica Słupska – coraz większe znaczenie mają tereny je otaczające. Funkcjonalne powiązania między tymi obszarami powodują, że powstają bardziej skomplikowane układy miejskie, a rozpatrywanie czy planowanie rozwoju miasta tylko w obrębie granic administracyjnych stało się niewystarczające. Jestem więc gorącym zwolennikiem tworzenia równoważnych relacji partnerskich pomiędzy sąsiadującymi ze sobą samorządami. Mam tu na myśli zarówno te działania, które obejmują obszary planistyczne, dalekosiężne, strategiczne, jak i inicjatywy, które przejawiać powinny się we współpracy przy tworzeniu atrakcyjnych inicjatyw wspólnych, które będą pozytywnie postrzegane przy aplikowaniu o różnego rodzaju formy wsparcia finansowego. Jako samorząd, Gmina Kobylnica ma już w tym obszarze nie małe doświadczenie. W ubiegłym roku sfinalizowaliśmy projekt „Srebrna Sieć”, który angażował kilka samorządów, a zakładał objęcie szczególną opieką osób starszych, potrzebujących pomocy. W ramach tego projektu zrealizowaliśmy sporo ciekawych przedsięwzięć, które zyskały uznanie w oczach ich bezpośrednich odbiorców. Regionalnie, wspólnie, ambitnie. Podobnymi sukcesami, które zawdzięczamy owocnej współpracy, możemy pochwalić się przy działaniach w obszarze inwestycji – termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, budowa przystani kajakowych, wymiana oświetlenia ulicznego. Sukcesy osiągnięte w myśl zasady, którą zawsze powtarzam: razem możemy więcej. Silny region to silna gmina!

Jakie są plany rozwojowe gminy na najbliższą i tę nieco dalszą przyszłość?

– Chciałbym powrotu do czasów, kiedy łatwiej było przewidzieć następstwa pewnych działań. Pandemia zmusiła nas wszystkich, tak ludzi, jak i samorządy, do wnikliwej weryfikacji możliwości i planów na przyszłość. Część założeń należało zweryfikować, z części pomysłów zrezygnować, inne zmodyfikować. Jestem jednak optymistą i wierzę, że dzięki ciężkiej pracy i zaangażowanemu zespołowi o kobylnickim samorządzie będzie znów głośno ze względu na podejmowane tutaj działania i realizowane zamierzenia. Nadrzędny cel pozostaje jednak ten sam. Wciąż będziemy dążyć do tego, by naszym mieszkańcom żyło się coraz lepiej, a przekonanie o zaufaniu, którym nas obdarzają, będzie dobrą inwestycją.

Reklama na portalu expressbiznesu.plReklama na portalu expressbiznesu.pl